O psie, który jeździł koleją

Wydawnictwo: Sara
1 248
1 966
2 035
4 371
2 058
1 691
espeja

Wzruszająca opowieść o psie-podróżniku, który pokochawszy zawiadowcę małej stacji kolejowej i jego dzieci, potrafił powrócić do nich z drugiego krańca Włoch.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

orchideaidea | 2013-10-08
Przeczytana: 05 marca 1995

Niezwykła książka z czasów dzieciństwa.
Na samą myśl o losach tego wyjątkowego psa, aż się łza w oku kręci i chciałoby się wrócić do tej lektury po raz kolejny.
Pozycja ta wywrze wpływ na każdego, kto ma słabość do tych szczerze oddanych człowiekowi, cudownych czworonogów jakimi są psy.
Zdecydowanie warto przeczytać!

PABLOPAN | 2013-01-02

Bez wątpienia najpiękniejsza lektura z czasów podstawówki. Po przeczytaniu, nie mogłem przestać myśleć o tej książce, a Lampo opłakiwałem tak jak własnego zwierzaka. Mam nadzieję, że "O psie..." ciągle jest lekturą obowiązkową, bo jest to książka, którą powinno przeczytać każde dziecko i niejeden dorosły. Polecam!

Nie pamiętam ile lat miałam gdy po raz pierwszy czytałam tę książkę, ale było to parę dobrych lat temu. Ostatnio coś mnie tknęło, by znów do niej powrócić i tak też zrobiłam.
Przepiękna i bardzo smutna opowieść o mądrym i oddanym psie Lampo. Jest to zwierzak bardzo rozumny, lecz ma jedną wadę - nie potrafi usiedzieć długo w jednym miejscu. Krótka - lecz treściwa.
Nawet znając zakończenie książki czasem ma się nadzieję, że będzie ono inne. Ale nigdy nie będzie. Niestety. Jedynym zaskoczeniem było dla mnie to, iż jest to na faktach autentycznych.

Wspaniała i wzruszająca opowieść o silnej więzi pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Pierwsza lektura w moim życiu, która mnie bardzo poruszyła, troszkę też zdołowała. Czytałam jako dziecko i jako dziecko wielokrotnie do niej wracałam. Jako nastolatka ponownie do niej wróciłam. Wywarła na mnie ponownie mocne wrażenie.

Dla mnie arcydzieło literatury dla dzieci. W szkole wszyscy, ale to wszyscy płakaliśmy. Lampo i Lassie to chyba najsympatyczniejsze psiaki, jakie można sobie wyobrazić.

Villiana | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Czytana z dziećmi, syn przyniósł ze szkoły. Interesująca historia. Niesamowity bohater. Pies, który był naprawdę wolny, chadzał własnymi ścieżkami, robił co chciał i co mu najwidoczniej sprawiało radość.

Pomimo iż książka do najmłodszych nie należy i językowo to czuć i widać, dzieciaki były szczerze zainteresowane losami Lampo. Więc kiedy doszło do zakończenia ogarnął nas wszystkich smutek.

Nie oceniam wyżej, bo pomimo świetnej historii opartej na faktach i rozczulającemu zakończeniu, to pomiędzy nim a początkiem było długo i za dużo razy o tym samym, jaki to Lampo jest wspaniały (nawet dzieci są w stanie same to zauważyć bez nachalnego powtarzania im tego co chwilę), jak wyjeżdżał i wracał itd. A przy końcu rozegrało się za szybko.

Mimo wszystko spędziliśmy z tą historią kilka miłych wieczorów i dzieciaki chętnie siadały do czytania.

Marago | 2016-03-03
Przeczytana: 02 marca 2016

Wzruszająca. Pół wieku minęło od czasu, kiedy pierwszy raz poznałam tę opowieść. I ponownie płynęły mi łzy.

Też miałam takie mądre i kochane psiaki, co prawda nie wabiły się Lampo, ale Finek i Jeep. I oba te kochane stworzenia kiedyś uratowały mi życie. Dwukrotnie. I na szczęście dożyły późnej psiej starości. Nadal za nimi tęsknię.

A tym, którzy nie czytali lub czytali dość dawno - polecam. Książeczka Romana Pisarskiego - "O psie, który jeździł koleją" pozostanie w waszej pamięci. Miłej lektury.

książek: 2004

Moja corka tak polubila Lampo ze musialam czytac jej ta ksiazke trzy razy. Chyba do konca nie zrozumiala co sie stalo na koncu ( ma 5 lat), ale ja placze za kazdym razem gdy to czytam.

młoda_pisarka | 2014-03-09
Przeczytana: 20 czerwca 2009

Miałam... ile lat kiedy to czytałam? Osiem? Siedem? Nie pamiętam. Podczas, gdy ojciec zmuszał mnie do czytania na głos tego, co on czytał będąc małym, mama zakradała się do mnie do pokoju w nocy i czytała mi tą książkę na głos, albo ja sobie po cichu.
Zdarzyło mi się nie raz płakać przy tej książce, sama nie wiem, czy ze względu na treść, czy może, że ojcu nie podobało się bym czytała lektury jakie nie były wybrane przez niego... Trochę się tutaj uwywnętrzniam, ale do dziś to pamiętam.
I do dziś mam egzemplarz na swojej półce. Mam nadzieję, że mojemu braciszkowi przypadnie do gustu za jakiś czas.
Pies to w prawdzie najlepszy przyjaciel człowieka. A psy kochają dzieci, najmocniej zaraz po rodzicach... Podobno zaraz po nich.
Polecam każdej młodszej i starszej duszyczce!

Isadora | 2010-10-16

Pamiętam,że kiedy przerabialiśmy tę książkę w podstawówce,tak bardzo płakałam na lekcji,że nauczycielka kazała mi iść do domu.
To było moje pierwsze tak silne zapamiętane wzruszenie z dzieciństwa ; każde dziecko powinno przeczytać tę książkę,bo zmusza do zastanowienia,do refleksji i uczy empatii.