Konik Garbusek

Tłumaczenie: Igor Sikirycki
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Konëk-Gorbunok
espeja

Przepiękna i pouczająca bajka. Wesoła opowieść o przygodach czarodziejskiego konika Garbuska, jego przyjaciela Wani oraz niezbyt mądrego Cara. Bohaterowie przeżywają niezwykłą podróż, pełną niebezpieczeństw, ale dzięki odwadze i pomocy czarów wszystko kończy się szczęśliwie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Katarzyna Bartnicka | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Jest to bardzo mądra i przepiękna bajka o biednym Iwanie, któremu los podarował konika, małego, niewyględnego ale z czarodziejskimi mocami. Napisana pięknym językiem, ale to żadna nowość w przypadku rosyjskich baśni.

Monika | 2012-07-22

Ulubiona z lat dzieciństwa !!!

Jagrys | 2018-09-27

Baśni o Koniku Garbusku przedstawiać nie trzeba, zna ją niemal każdy. Wersji baśni o głupim Iwanie i garbatym koniku widziałam i czytałam kilka. Wydane wierszem lub prozą albo jednym i drugim (zgroza), ilustrowane mniej lub bardziej udanie, różnią się tylko opracowaniem a to - moim zdaniem - czyni odczuwalną różnicę. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiło wydanie Naszej Księgarni (1956) powtórzone później przez G&P. Ale Nasza Księgarnia była pierwsza. Niezrównany przekład Igora Sikiryckiego, równie piękne ilustracje Jana Szancera kradną serce i karmią umysł. Prawdziwa uczta dla oczu i wyobraźni. Mistrz słowa i król ilustratorów oddali w dziecięce łapki książkę bardzo specjalną, wyjątkową - właśnie dlatego, że dwaj tytani w swojej dziedzinie pracowali przy niej razem. I z tej przyczyny to wydanie i to opracowanie ma dla mnie największą wartość. To niekwestionowana wydawnicza perełka polskiej literatury. Kto by pomyślał, prawda?

Przepiękna baśń o cudownym Koniku Garbusku i dzielnym, szlachetnym Iwanie, który podróżował i przeżywał przygody wyjątkowe, niezwykłe na magicznym Garbusku.
Moja ulubiona bajka czeska uwielbiam ją

Ewa | 2010-09-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

jeden z moich absolutnych faworytów dzieciństwa. Stara, pożółknięta książeczka, za oknem mróz i śnieg po pas, a w domu 4-letnia ja i starszy brat czytający pasjonującą opowieść o "Koniku Garbusku".
Książka aż pachnie ciepłem i radością lat dzieciństwa.

Isadora | 2010-10-25

Rosyjskie bajki mają swój specyficzny klimat i urok.Jedną z najpiękniejszych i najbardziej zapadających w pamięć jest "Konik Garbusek".Wspominam ją z uczuciem ciepła,czytałyśmy ją razem z siostrą na zmianę.Świetna rzecz!

Abee | 2014-07-21
Przeczytana: 1982 rok

Cudna baśń wierszem, gdzie rytm poety baśń czyni niezwykłą i śpiewną. Jako dziecko mogłam ją czytać bez końca. Na pamięć znałam odpowiedzi garbatego konika. Ulubiona.

Jacek Rogiński | 2011-12-01
Przeczytana: 01 stycznia 1993

Jest to pierwsza książka, którą zachowałem w pamięci. Pamiętam, jak tata mi ją czytał i jak śmiałem się, kiedy czytał o polowaniu na czarta w polu. Moim zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Uważam, że każdy młody rodzic powinien przeczytać tę bajkę swojemu dziecku.
Jest to książka mojego dzieciństwa.

lajinete | 2013-01-21

Piękna opowieść:)

książek: 2019
Efemeryda | 2019-02-12
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Jedna z najwcześniejszych lektur jakie kojarzę. Czytana mi na dobranoc, a w wieku kilku lat obejrzałam też film, który wywarł na mnie niezapomniane wrażenie. Oczywiście zostawiłam, budzi zbyt wiele pozytywnych wspomnień.
Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.