Bóg Nilu

Tłumaczenie: Marcin Krygier
Cykl: Cykl egipski (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
River God
historyczna
Isobel

Starożytny Egipt pod rządami faraona Mamose jest państwem chylącym się ku upadkowi: bezlitośni bandyci pustoszą kraj, administrację toczy korupcja, w Delcie Nilu zagnieździł się uzurpator, tymczasem arystokracja pławi się w złocie i rozrywkach. Wielki wezyr Intef, faktycznie rządzący Egiptem, ma tylko jedną ambicję - zasiąść na tronie faraonów. Aby zrealizować ten cel gotów jest poświęcić jedyną córkę, piękną księżniczkę Lostris. Na drodze Intefa staje jego najbardziej zaufany niewolnik, Taita, oraz młody oficer Tanus, syn dawnego wroga wezyra, który poprzysiągł pomścić śmierć ojca. Między Tanusem a Lostris rodzi się miłość, lecz nienawiść Intefa jest równie potężna jak jego wpływy...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2000

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Monika | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Prawdziwa REWELACJA!!! Zakochałam się w tej książce.

"Bóg Nilu" to przepiękna historia miłości i przyjaźni ze starożytnym Egiptem w tle.

Jedyny w swoim rodzaju niewolnik Taita szybko zawładnął moim sercem. Jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych postaci literackich. Nie pierwszą zresztą, którą poznałam na stronach powieści Wilbura Smith'a.

Wilbur Smith pisze tak pięknie, że jestem mu nawet w stanie wybaczyć krwawe sceny polowań i wojen.

POLECAM!!!

farr | 2011-11-22
Na półkach: Przeczytane, Wilbur Smith

Ależ Smith musi kochać Afrykę.

To jest właśnie mistrzostwo tego autora, przenosi czytelnika w czasie i przestrzeni do starożytnego Egiptu w mgnieniu oka. Opisy nawet prostych czynności obfitują w szczegóły, które po prostu w kapitalny sposób obrazują krainę faraonów.
Nie ma tu miejsca na nudę. Wielkie bitwy, bezkresne wędrówki, polityczne gry i prawie nieustająca walka o władzę, przez to wszystko prowadzi nas Taita – „skromny” niewolnik i nawiasem mówiąc kapitalnie nakreślona postać.

Miłośnikom książek przygodowych polecam ogromnie, a dla fanów Smitha to lektura obowiązkowa.

Octopus | 2017-05-17
Przeczytana: 2001 rok

Takie książki uwodzą dzięki erudycji i inteligencji autora oraz namiętnej miłości do Afryki, czy to w czasach strożytnych, czy też bliższych nam XVIII, XIX i XX wiecznych.

Ola | 2011-10-06
Przeczytana: 2000 rok

skrzący się dowcip, nieprzewidziane zwroty akcji, niebalani bohaterowie z krwi i kości i romantyczny wątek, a wszystko to w czasach faraonów. A przede wszystkim Taita - to zdecydowanie mój faworyt wśród bohaterów literackich - nieprzeciętnie inteligentny i przebiegły i zarozumiały do granic możliwości. Snuje intrygi i manipuluje. Jest niewolnikiem, ale potrafi owinąc sobie wokół palca samego faraona. Jest osią i katalizatorem wszystkich wydarzeń. Jest w tej historii trochę magii i baśni, ale warto jest dac się oczarowac.

Krzysiek | 2016-04-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: styczeń 2016

Książka historyczno-przygodowa. Czasy starożytnego Egiptu. Centralną postacią powieści jest niewolnik Taita - to z jego relacji dowiadujemy się o wszystkim, co ma miejsce na kartach powieści. Taita to opiekun, nauczyciel i niewolnik Lostris, żony faraona. Jest to również "Leonardo da Vinci starożytności" - jest wybitnym architektem (projektuje i nadzoruje budowę piramidy faraona Mamose), lekarzem, dyplomatą, szpiegiem, strategiem, konstruktorem i wynalazcą. Jest świetnym obserwatorem. Mądrym i wrażliwym człowiekiem. Wraz z nim obserwujemy upadek Egiptu, który musi ugiąć się pod naporem najeźdźców z Azji. Taita organizuje ucieczkę faraona przed najeźdźcami.

Miałem silną pokusę aby opisać jeszcze trochę fabuły, ale na szczęście się jej oparłem. Sam szukam na lubimyczytac.pl krótkich, celnych recenzji, które pomogą podjąć mi decyzję, czy czytać daną książkę czy też nie.

W związku z powyższym napiszę tylko, że powieść bardzo mi się podobała. Bardzo szybko ją czytałem, pomimo braku...

Anna | 2013-09-14
Przeczytana: 12 września 2013

Fascynująca książka o starożytnym Egipcie, jego ludziach, obyczajach, podbojach, ale nie pozbawiona wątków miłosnych. Pięknie nakreślone postaci głównych bohaterów, zwłaszcza Taity, który jest równocześnie narratorem całej powieści, ale też Tanusa czy pięknej Lostris. Czyta się z ciekawością, zainteresowaniem i wielką przyjemnością. Naprawdę warto przeczytać, zwłaszcza że obok Egipcjan książka ukazuje nam inne ludy i plemiona zamieszkujące Afrykę niemal 1300 lat przed naszą erą. Polecam.

monika | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 28 maja 2014

Rewelacja powieść i obowiązkowa lektura zarówno dla miłośników starożytnego Egiptu jak i dla wielbicieli Wilbura Smitha. Fikcyjni bohaterowie świetnie umiejscowieni w historycznych wydarzeniach, wątek romantyczny, przygodowy, odrobinę baśniowy i realistycznie przedstawione życie starożytnych Egipcjan dają niezapomniane wrażenia. A główny bohater, niewolnik Taita, narrator powieści, mimo lekkiego zarozumialstwa i samouwielbienia, podbija serce czytelnika od pierwszych stron książki.

Zakochałam się w tej książce jakiś czas temu po wysłuchaniu audiobook'a. Teraz sięgnęłam po moją ulubioną formę - papierową.

Podtrzymuję to, co wcześniej o tej powieści napisałam - prawdziwa REWELACJA!!!

byrcyn11 | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Mógłbym całą recenzję zawrzeć w jednym zdaniu; znowu Wilbur Smith potwierdził swoje mistrzostwo w pisaniu książek przygodowych. Ale dodam jeszcze parę słów. Czytając tę książkę miałem wrażenie pewnej analogii z "Ja, Klaudiusz" (tylko oglądałem serial), gdzie też narratorem jest bystry obserwator, umysł ścisły swoich czasów - którym tutaj jest niewolnik Taita. Autor stara się opisać dość dokładnie stosunki, obyczaje i atmosferę tamtych czasów i myślę, żę z powodzeniem. Mnie takie powieści historyczne pasują, więc połknąłem 700 stron w kilka dni. Oczywiście w książce jest jak zwykle wszystko miłość, wojny, przyroda, zdrady, ale i szlachetne czynny. Dla mnie największym morałem jest, że wygrywają te państwa i cywilizacje, które stawiają na naukę i ciągły rozwój - co polecam pod rozwagę dzisiejszym rządzącym RP, ... ale oni takich książek zapewne nie czytają :(

Po raz trzeci przyznaję książce "Bóg Nilu" dziesięć gwiazdek z czystym sumieniem i bez zastanawiania.
Pierwszy raz - po wysłuchaniu audiobook'a, drugi raz - po przeczytaniu pierwszego tomu, trzeci raz - teraz, po przeczytaniu drugiego tomu.

Zdecydowanie jest jedna z moich najukochańszych książek. Takie arcydzieła na zawsze pozostają w moim sercu.