Przy końcu drogi

Wydawnictwo: Copernicus Corporation

Ziemia dudniła pod kopytami przeszło pół setki koni. Woje ledwie ujrzeli wroga, z miejsca puścili się w galop. Na czele pędził Ziemowit Prawdzic, wymachując nad głową toporem. Wolał w bitwie tę broń niż miecz, bo dawała pewność zabicia wroga. Otrze miecza może się zawinąć, uderzyć płazem, wreszcie trudno nim przeciąć solidną kolczugę i przeciwnik uchodzi co najwyżej ranny.

Łokieć_Pana_D | 2016-09-08

Autor sprawnie w historię wprowadza. Postacie z podręczników ożyły. Prosty wątek o miłości, zdradzie i zemście. Tło natomiast rozbudowane, ciekawsze. Wojna, legendy, polityczne knowania. Ujął mnie obraz dziejów, o których uczono mnie datami. Wtedy a wtedy, to i to. Na lekcji czasu nie było by zgłębiać, jak podówczas życie smakowało. Dębski czas ma. Opowieść snuje konsekwentnym, melodyjnym językiem. Czułem dumę, że rozumiem po polsku.
Przyjemnie jest w czasie wędrować, w doborowym towarzystwie. Po ziemiach, gdzie dziś mknę szybko, nie patrząc na boki. Człowiek sobie nie uświadamia, jak dużo w tych miejscach się zdarzyło. W tym lesie na przykład, tam dokładnie, gdzie na dzikim parkowaniu pod Morawicą postój dałem mojemu rumakowi. Już tylko mechanicznemu.

darek_lask | 2016-04-15
Przeczytana: 10 marca 2016

Interesująca powieść z okresu panowania Władysława Hermana, jest wątek militarny, polityczny i miłosny. Wszystkie interesujące, więc dla każdej/każdego coś miłego.
Książki Rafała Dębskiego mają poza tym jeszcze jedną zaletę: są pisane poprawną polszczyzną.

Z przyjemnością wysłuchałam audiobooka, gdyby pan Roch Siemianowski czytał książkę telefoniczną - też bym się zachwycała.

natrix | 2015-07-22
Przeczytana: 2015 rok

W ocenie wahałem się między 5 a 6 gwiazdkami (czyli przeciętna/dobra). Jakie plusy (dobra): żywa akcja, dobrze osadzona w realiach historycznych. Bohaterowie wyraziści, różnią się od siebie, toczą ich wewnętrzne konflikty. I chociaż można się domyślać końcowego rozstrzygnięcia, to droga doń prowadząca oczywista już nie jest.
Minusy (przeciętna): rozstrzygnięcie kilku wątków które pojawiają się w książce da się szybko przewidzieć, konflikty wewnętrzne bohaterów mogłyby być trochę bardziej wyeksploatowane, dając ciekawszy i bardziej złożony obraz bohaterów. No i mogłaby to być trochę dłuższa opowieść;-)
Nie jest to pozycja z kategoii wybitnych, ale też nie taka rola tej ksiażki. Warta przeczytania, może rozbudzić wyobraźnię. Nie żałuję, że czytałem i sięgnę po inne książki tego autora.

Bogdan Brykman | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Fajna opowieść o wojach którzy swojej prawdy musieli w bitwie i u popleczników dociekać.

GeeN | 2016-11-28
Przeczytana: 2016 rok