Oko Sybilli

Okładka książki Oko Sybilli Philip K. Dick
Okładka książki Oko Sybilli
Philip K. Dick Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
The little black box
Prószyński i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
Magdalena Moltzan-Małkowska
Dick

DZIEŃ KIEDY PAN KOMPUTER STRACIŁ ROZUM

Joe Contemptible to zwyczajny gość który nie znosi swojego życia, swojej pracy a na domiar złego nie ma nikogo bliskiego. To problem nie jednego faceta. Jednakże problem tego właśnie gościa doprowadza Pana Komputera do regresu i zaburzeń. Miejmy na uwadze, że tenże komputer kontroluje i zarządza całym miastem. Jedyną osobą która może podołać temu problemowi jest Joan Simpson. Czy miasto może na nią liczyć ?

MAŁA CZARNA SKRZYNKA

Chciałem odczytać jego myśli, doświadczyć bólu, którego on doświadczył - Mercera, Wilbura Mercera. Ostatnio uzyskałem informacje o tym, że pewna organizacja rozprowadza urządzenie, które pozwoli mi uzyskać ten efekt. Wystarczy, że pociągnę za uchwyty tej czarnej skrzyneczki i...

Ta opowieść wyjaśni wam, czym dokładnie jest przekaźnik empatii, z czego jest zbudowany i w jaki sposób powiązany jest z Haishi.

Motyw empatycznej skrzynki i merceryzmu zostaje rozwinięty w powieści ,, Czy androidy śnią o elektrycznych owcach ‘’.

SPRAWA RAUTAVAARY

Odłami kosmiczne uderzają w statek EX208. Rasa Aproxymatów, zgodnie z regułami Galaktyki, wysyła robota by sprawdził czynności życiowe pasażerów statku. Okazuje się, że jedynie Agnetę Rautavaarę można uratować. Kiedy dochodzi do siebie jest świadoma zbliżającej się zagłady statku. Czy zdoła ocalić załogę ? Czy wizje, które przeżywa są prawdziwe czy są rezultatem niedotlenienia mózgu?

Dick w tym opowiadaniu podejmuje się udzielenia odpowiedzi na pytanie ,,co by było gdyby’’, tyle że tym razem chodzi o eksperyment teologiczno – naukowy, co dla niektórych może okazać się obrazoburczy, ponieważ jego przedmiotem jest NDE i postać Jezusa.

WOJNA Z FNOOLAMI

Toczy się wojna między Ziemianami a Fnoolami, najeźdźcami przybyłymi na Ziemię. Wygraną w tej wojnie jest całkowite przejęcie władzy nad Układem Słonecznym. Która z ras osiągnie swój cel i...jaką rolę, w tym wielkim wyścigu zbrojeń, odegrają…używki ?

Warto nadmienić, że akcja Wojny z Fnoolami odgrywa się m.in w Berlinie czy Warszawie.

MAM NADZIEJĘ NA RYCHŁY POWRÓT

W czasie lotu do Układu LR4, z hibernacji mającej trwać 10 lat, budzi się jeden z pasażerów. Jest nim Victor Kemmings. To szczególny przypadek. Osobowość iście zaburzona. Z lękami. Z nieustannym poczuciem winy. Komputer nie jest zaprogramowany na taką ewentualność. Jakie środki podejmuje by Kemmings do czasu przylotu nie odszedł od zmysłów?

(NIE)SZCZĘŚLIWA LOTERIA ( GRA NIELOSOWA)

Czym tak naprawdę są laleczki, które wygrałem w lunaparku ? Jakie zrodzą konsekwencje dla osadników, moich pobratymców?

CADBURY, BÓBR KTÓREMU ZABRAKŁO

Bóbr Cadbury nie potrafi już znieść Hildy - swojej żony. Frustracja skłania go do poszukiwania nowej partnerki. Odnajduje ją. Jest nią niejaka panna Stickyfoot. Psychiatra ostrzega go przed nią. Czy bóbr Cadbury zdecyduje się opuścić żonę? Kim jest panna Stickyfoot i czy Cadbury powinien lękać się o własne życie?

ŚLAD PRZESZŁOŚCI ( MAJSTERSZTYK)

Milt Biskle, inżynier rekonstrukcji na Marsie postanawia powrócić na Ziemię. Biskle ma dziwne przeczucia co do swojej dawnej planety. Co go czeka kiedy przybędzie do swojej dawnej ojczyzny?

SYNDROM UCIECZKI

Dick wprowadza nas w świat Johna Cupertino. Wdzieramy się do jego myśli. Do jego życia. Właśnie. Jego życie to seria powielających się sprzeczności. Kiedy on wierzy, że przyczynił się do śmierci żony jego psychiatra daje mu masę dowodów na to iż cierpi na psychozę. Cupertino żywi głębokie przekonanie, że jednak coś tu jest nie tak. Czy ma rację?

To jedno z tych opowiadań Dicka, w którym zawarta jest pętla fabularna.

WBREW POZOROM ( INACZEJ NIŻ BY SIĘ ZDAWAŁO)

Mars. Lukrecjusz. Skóra z marsjańskiego futrzaka. Ta...Na bazie tych wyrazów Dick kreuje niespecjalnie długą historię, z elementami filozoficzno - futurystycznymi.

DZIWNE WSPOMNIENIE ŚMIERCI

Czy lokatorka mieszkania B-15, Pani Lizol, zostanie eksmitowana ?

REWANŻ ( MECZ REWANŻOWY)

Co roboty policyjne zdołały uchronić po tym jak statek obcych opuścił Ziemię? Z czym Tinbane i Falkes będą musieli się zmierzyć? Czy ich życiu zagraża niebezpieczeństwo?

Historia Tinbane'a mogłaby się spodobać hazardzistom i zarazem nie, bowiem Dick lokuje w niej bliski dla siebie motyw ,,paranoi'' oraz przestrogę dla tych, co dopiero rozpoczęli swą przygodę z hazardem.

DRZWI WEJŚCIOWE PROWADZĄ DO ŚRODKA

Bibleman trafia do przedziwnej Akademii. Nie rozumie dlaczego tu trafił. Ale może odnajdzie odpowiedz, kiedy napotka na swej drodze Calasa i Mary. Kim są ci dwoje? To nie koniec wątpliwości, które nurtują Biblemana. Jaki jest główny cel Akademii ? Jaką on ma tam rolę do spełniania ? I co najważniejsze, co z tym wszystkim ma wspólnego Empedokles ?

WIARA NASZYCH OJCÓW

Tung Chien dostaje propozycję awansu. Chce tego nie Partia, lecz sam Wódz. W tym samym czasie Chiena odwiedza Tania Lee ze swoją propozycją zdemaskowania Wodza - chce by Tung dotarł do prawdy. Jaką prawdę odkryje Chien? Czy zmieni to jego życie?

Pierwsza połowa historii ma kontekst polityczny, druga nawiązuje do LGBT, religii i darwinizmu.

Istotnie - pierwsza część historii bardzo mi się podobała. Niestety nie mogę tego powiedzieć o drugiej części.

OKO SYBILLI

W tym opowiadaniu Dick przedstawia koncept wcześniejszego wcielenia. To wizja ukazana z perspektywy małego chłopca z Berkeley. Im staje się starszy tym coraz więcej sobie przypomina kim tak naprawdę był ? Kim rzeczywiście był? I musimy sobie tutaj zadać kluczowe pytanie…mianowicie: Czy to co chłopiec widzi, co odczuwa jest prawdziwie? A jeśli on sam jest jedynie mglistym…uosobionym…antycznym proroctwem ?

ELEKTRYCZNA MRÓWKA

Co zrobi Garson Pool kiedy uświadomi sobie, że jest jedynie organicznym robotem?

W OKOWACH POWIETRZA, W PAJĘCZYNIE ETERU

Na pewnej planecie, pod osłoną swoich kopuł mieszkają sobie ludzie. Autor skupia się na losach pewnego gościa. Jest nim Leo McVane. Mcvane czuwa nad przepływem informacji między planetami. Któregoś razu odwiedza go dostawca żywności i opowiada o pewnej kobiecie. Chorej kobiecie - Rybus Rommney. Mcvane obawia się kłopotów. Czy pomimo tego nawiąże z nią kontakt?

MAŁE CO NIECO DLA NAS TEMPONAUTÓW

Dochodzi do implozji. Doug, Benz i Crayne przybywają na swój pogrzeb. Wiedzą, co dokładnie za chwilę się wydarzy. Wiedzą, jakie słowa za chwile padną. Zupełnie jakby utknęli w pętli czasowej. A może to jedynie złudzenie? Przemęczenie? Czy odnajdą wyjście z tej sytuacji?

ODYSEJA TERRAŃSKA

Te opowiadanie oferuje 3 historie w 1 opakowaniu : historię Barnesa, nowego nauczyciela, historię Stuarta McConchiego, drobnego sprzedawcy pułapek oraz historię Eddie Keller, małej dziewczynki, w ciele której mieszka jej brat bliźniak.

Myślą przewodnią tej historii jest walka o nowe, lepsze życie. Bo te dotychczasowe…nie spełnia oczekiwań.

PRZEDLUDZIE

Ameryka. Wyobraź sobie, że nastają czasy ponownego kryzysu. Miasta są przeludnione. Powoli zaczyna brakować pożywienia i paliwa. Kościół Świadków forsuje w Kongresie prawo dozwalające abortować dzieci do 12 roku życia. I tu spotykamy Waltera. Za każdym razem, kiedy słyszy ciężarówkę aborcyjną obawia się o swoje życie. Matka zapewnia go, że nie musi się obawiać. Chłopiec jednak nie wierzy jej słowom. Czy jest dzieckiem niechcianym? Jaki los czeka inne dzieci niechciane, które błąkają się po obrzeżach miasta? Czy istnieje jakikolwiek sposób by zatamować chłodną machinę urzędniczą, która pożera własnych obywateli?

TWOJA WIZYTA PRZYPADA NA DZIEŃ POPRZEDNI

Zgodnie z Fazami Hobarta czas biegnie do tyłu. Ludwig Eng, twórca Swibbli próbuje nakłonić młodego Anarchę Peaka do wybudowania paru swibbli dopóki istnieje jego jedyny egzemplarz książki z instrukcją. Anarch nie wydaje się zainteresowany propozycją co frustruje wynalazcę. Czy jego umówiona wizyta u pana Lehrera odbędzie się wczoraj? Czy istnieje człowiek, który wie jak uchronić maszynę Enga przed całkowitym unicestwieniem?

Motyw z czasem, który biegnie wstecz zostaje już wcześniej zakreślony – dzieje się to na łamach powieści Fitzgeraltda pt,, Ciekawy przypadek Beniamina Buttona’’. Rok jej wydania to 1922r.

ŚWIĘTY SPÓR

FBI o nieludzkiej porze ściąga Josepha Stattforta do swojej agencji. Mają nie lada problem, a tylko Stattfort może sobie z tym poradzić. Ich Genux B, potężny komputer wyzwala Czerwony Alert. W powietrzu wisi groźba wojny nuklearnej. Co wywołało niepokój Genux B? Czy Stattfort zdoła rozwikłać tę zagadkę?

OPOWIADANIE NA PODSTAWIE WSZYSTKICH OPOWIADAŃ ANTOLOGII HARLANA ELLISONA ,,NIEBEZPIECZNE WIZJE’’

Zasadniczo opowiadanie te mieści się na jednej stronie. Liczy sobie 6 zdań. Te sześć zdań kreśli futurystyczną wizję przyjścia na świat potomstwa. Ta krótka historia ma w sobie coś z szaleństwa, coś z Mary Shelley.

Meh, najdłuższy tytuł = najkrótsza wizja. Szczerze? Wizja dziwaczna i nieco przerażająca.

Swoją drogą – to właśnie w ten sposób odkryłem kolejnego gościa, który pisał SF. Jest nim wspomniany Harlan Ellison. Tworzy rzekomo wyśmienitą literaturę. Rzekomo docenianą nie tylko przez rzesze czytelników, ale i przez wybitnych pisarzy. To się jeszcze okaże. Ostatnio pojawiły się na rynku dwa tomy z opowiadaniami Ellisona pt ,,To, co najlepsze’’. Cieszy mnie to odkrycie.

OBCY UMYSŁ

,,Obcy umysł’’ to krótka historia o stowarzyszeniu z Meknos, która daje popalić Jasonowi Bedfordowi za to, że…

Z tej historii płynie taki wniosek: Jeżeli już wybieracie się w kosmos to nie zabierajcie ze sobą kotów – to straszne łobuziaki.

DZIEŃ KIEDY PAN KOMPUTER STRACIŁ ROZUM

Kolejna kompilacja dzieł mistrza

Kolejna kompilacja dzieł mistrza

Niektóre opowiadania lepsze, inne gorsze. Niestety gorsze nie powalają, a lepsze wywołują niedosyt po rozpoczęciu tematu i pozostawieniu go w próżni.

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa są wśród nich lepsze i gorsze, jednak ze względu na kilka perełek całości należy się 7/10. Do moich ulubionych zaliczyłbym "Wojna z Fnoolami" (za majora Hauka i pannę Smith),"Syndrom ucieczki", "Małe co nieco dla nas temponautów", "Przedludzie" oraz "Mam nadzieję na rychły przylot".

• Philip K. Dick
  • Science Fiction