7 (99 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The little black box
83-7255-250-9
Dick
szati

Opowiadania z ostatniego, piątego tomu powstały w latach 1963-80. Czytelnicy znajdą w nich motywy, które Philip K. Dick w mistrzowski sposób rozwijał również na wcześniejszym etapie twórczości: pytanie o istotę człowieczeństwa, groźba dominacji maszyn nad ludźmi, zimna wojna. Tutaj jednak są przedstawione w nieco innym ujęciu i z większym dystansem. Zgromadzone utwory odzwierciedlają głęboką ironię pisarza wobec człowieka i jego słabostek, wobec świata oraz - przede wszystkim - wobec siebie i całego gatunku science-fiction.

Almost Unreal | 2017-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Niektóre opowiadania lepsze, inne gorsze. Niestety gorsze nie powalają, a lepsze wywołują niedosyt po rozpoczęciu tematu i pozostawieniu go w próżni.

Heros | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa są wśród nich lepsze i gorsze, jednak ze względu na kilka perełek całości należy się 7/10. Do moich ulubionych zaliczyłbym "Wojna z Fnoolami" (za majora Hauka i pannę Smith), "Syndrom ucieczki", "Małe co nieco dla nas temponautów", "Przedludzie" oraz "Mam nadzieję na rychły przylot".

Apstar | 2017-01-14
barbaraniechcic | 2016-11-24