Wojna światów

Tłumaczenie: Lesław Haliński
Wydawnictwo: Muza
The War of the Worlds
Nemesion

Książka uważana jest za jedną z najważniejszych w historii światowej literatury fantastycznej. Należy do kanonu gatunku i na wiele lat wprowadziła fantastykę na tory apokaliptycznych wizji przyszłości. Powieść przedstawia inwazję Marsjan na Ziemię. Przybysze chcą zgładzić ludzkość i opanować planetę. Wells opisał w swojej wizji różne postawy społeczne, przejawiane przez ludzi w obliczu globalnego zagrożenia.
Powieść jest interpretowana w różnoraki sposób, m.in. jako komentarz do teorii ewolucji, kolonializmu, imperializmu, Brytyjskiego Królestwa a ogólnie jako próba skomentowania wiktoriańskich lęków i uprzedzeń.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Następcy Książek | 2019-07-07

Wow. To się nazywa dobre sci-fi. Kosmici przybyli na ziemię by nas zniszczyć. A my? My niszczymy siebie nawzajem. Autor świetnie ukazał to że tytułowa Wojna światów, to nie tylko wojna ludzie vs obcy, ale też ludzie kiedyś vs ludzie teraz. Polecam ogromnie, jest krótka jak by co.

Adsun22 | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

Wojna światów dzisiaj może wydawać się naiwna i trochę archaiczna, ale przez to też intrygująca, no i tak znaczącą pozycję w gatunku sci-fi po prostu warto znać.

tivrusky | 2019-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2019, Audio
Przeczytana: 03 lipca 2019

To jest cholernie dobre uczucie, gdy człowiek sięga po jakiegoś klasyka i spodziewa się naprawdę wiele, a potem dostaje więcej, niż się spodziewał. Lekturze (słuchaniu?) Wojny Światów uczucie to towarzyszyło ustawicznie. Fajnie.

Bartosz Peruń | 2019-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2019

Wojna światów Howarda G. Wellsa to powieść z nurtu science-fiction, która już od dawien dawna wpisała się w kanon, zarówno gatunku fantastycznego, jak i literatury jako takiej. Pierwotnie wydana w 1898 roku doczekała się kilku adaptacji – filmowych, radiowych czy teatralnych, z których najpopularniejsza stała się audycja radiowa wyreżyserowana przez Orsona Wellesa w 1938 roku. Była ona tak wiarygodna, że słuchacze w atmosferze napięcia przedwojennego uwierzyli, że Ziemię zaatakowali obcy. Właśnie tak, Wojna światów to książka będąca pierwszą (lub jedną z pierwszych) opowieści o inwazji kosmitów, dokładniej rzecz ujmując Marsjan. Wszystko zaczęło się w Wielkiej Brytanii.

Akcja książki opiera się na bardzo prostych założeniach. Na Wielką Brytanię spadają tajemnicze meteoryty, które szybko okazują się być kapsułami, cylindrami wystrzelonymi wprost z powierzchni Marsa. W cylindrach znajdują się obcy wraz z rozmaitym...

Arek Gruszczyński | 2019-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Na książkę trzeba patrzeć przez pryzmat tego, w którym roku została wydana - 1898 i ma to ogromne znaczenie. Przyzwyczailiśmy się już przecież do filmów w stylu Obcego, Dnia niepodległości, Piątego elementu itp. Widzieliśmy na ekranach kosmitów i potęgę zniszczenia, którą praktycznie zawsze ze sobą niosą. Przy tym wszystkim co wyczarowało dla nas Hollywood, obraz Wellsa wydaje się trochę śmieszny, prosty i dziecinny w swojej prostocie. Jednakże książka ma bardzo mocną stronę, która pomimo 120 lat pozostaje niedoścignioną perełką. Jest to narracja naocznego świadka, dzięki której historia nabiera niespotykanego realizmu i wzmaga uczucie grozy.

Wiwchan | 2019-06-13

Książka niestety rozbudza odrobinę fałszywe oczekiwania po intrygującym początku, który z perspektywy odległej nam współcześnie epoki ukazuje nam pojęcie o Marsie i ewentualnej ekspansji jego mieszkańców. Zachowane jest przy tym nie tylko napięcie, ale i podłożony jest grunt opierający się na luźnych rozwiązaniach naukowych stosownych do wiedzy z okresu. Potem jednak śledzenie upadku bezosobowej masy jest dosyć nużące - akcja jest powtarzalna; bohaterowie nie mają ani charakteru, ani perspektywy na jakąkolwiek zmianę; językowo to jedynie sprawne rzemiosło; narracyjne pozdział na dwóch braci niczemu nie służy, tylko rozbija przywiązanie do i tak nudnych bohaterów. Co najgorsze, narracja daje nie tylko nam dowód, że główny bohater przetrwa, to jeszcze wskazówki co do względnego, nieokreślonego przetrwania ludzkości.

Polecam jednak lekturę, nawet jeśli miałaby być jedynie pobieżna. To pierwsza literacka wizja najazdu kosmitów, którzy zarysowani są nie tylko względnie ciekawie, ale i...

Damian86 | 2019-05-29
Przeczytana: 05 maja 2019

Zagłada ludzkości to powód dla którego siegnąłem po klasyk literatury sci-fi " Wojna śwatów" G. H. Wellsa. Zagłada jaką autor wyobrażał sobie w 1898 roku.
Mimo upływu czasu wiele kwestii wydaje się mocno aktualnych, a rozmach wizji Wellsa jak na owe czasy robi wrażenie. Choć książka wydaje się momentami naiwna to warto po nią sięgnąć choćby ze względu na to, że to klasyk gatunku, z którego czerpało w późniejszym czasie wielu twórców. Warto również zwrócić uwagę na najnowsze wydanie od wydawnictwo_vesper .Twarda oprawa i piękna okładka jak, ròwnież wiele klimatycznych ilustracji wewnątrz umilają lekturę.
Zdecydowanie polecam.

Diana23 | 2019-05-26
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Autor w ciekawy sposób opisał atak Marsjan na Ziemię.Teraz dużo powstało filmow,komiksów,książek na ten temat ,jednak Wells był pierwszy. Bardzo dokładnie i inteligentnie napisał jak to mogłoby wyglądać,jakie zniszczenie mogłyby nastąpić.Trafnie i szczegółowo opisywał walki i zniszczenia i podobały mi się przemyślenia jak Marsjanie widzieli ludzi i jak człowiek postrzegał Marsjan.Autor opisał jak naprawdę wojny wyglądają i jak ludzie widzą wrogów i przewidział Wells to co zdarzyło się w Dreźnie .Jedyne co było dla mnie małym minusem,coś co zabrakło do 9 to oschły,reporterski styl pisania,ale nadal zżyłam się z bohaterem i kibicowałam jemu.

Barcki | 2019-05-09

Po trzech nieudanych podejściach postanowiłem wywiesić białą flagę. Klasyka klasyką ale ja męczyłem się z „Wojną światów” okrutnie a wszystko za sprawą suchego, analitycznego stylu, którym raczy nas Wells. Czyta się to jak artykuł w gazecie, zero jakichkolwiek emocji. Zakładam, że takie było założenie autora ale mi takie zagrywki są totalnie nie w smak. Zdarzało mi się mniej męczyć z powieściami liczącymi tysiąc stron niż z tymi 87 stronami (bo tylko tyle przeczytałem) „Wojny światów”. Oceny nie wystawiam ale śmiało mogę stwierdzić, że czytając Wellsa bardziej cierpiałem niż się bawiłem.

Krzysztof Rewak | 2019-05-06
Przeczytana: 05 maja 2019

Klasyka literatury fantastyczno-naukowej. Nic dodać, nic ująć.