Szafirowa róża

Cykl: Elenium (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Sapphire Rose

Inne wydania

Sparhawk zdobywa magiczny klejnot, a królowa Ehlana zostaje odczarowana. Dzielny rycerz i piękna królowa zaręczają się. Jednak to nie koniec kłopotów pandionity i jego sprzymierzeńców, okrutny bóg Azash nie daje bowiem za wygraną. Sparhawk podejmuje wyzwanie i wyrusza w kolejną niebezpieczną wyprawę, tym razem do kryjówki wroga, świątyni Azasha. Tam w podziemnych labiryntach dochodzi do decydujące

cvallo2 | 2015-02-19
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: luty 2015

Wszystkie części przyjemnie się czyta.
Nie jest to jakaś porywająca książka z wartką akcją ale wszystko jest poukładane, a bohaterowie dobrze dobrani i z różnymi charakterami.

Może i przewidywalna...może i w stylu lat 80 gdzie jest jeden główny bohater i wiadomo jaki będzie koniec, ale co mi tam...cała podróż umilana przez fajnie dobrane pogawędki bohaterów. Trochę więcej humoru wprowadzono w 3 części, żadnych filozoficznych bredni bohaterów nie ujrzycie, miłosne perypetie są też ładnie wprowadzone jedynie jako symboliczny wątek poboczny....oraz coś co lubię w starych książkach żadnych nawiązań do obecnie panującego nurtu cudownego wybielania homoseksualizmu itp.

Ogólnie polecam.

| 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dwa lata polowałam na tę książkę. Nie było jej w żadnej z pobliskich bibliotek, nikt nic o niej nie wiedział. Niedawno udało mi się ją kupić w składnicy taniej książki za okazyjną cenę. Prawdę mówiąc, sądzę, że jest warta więcej niż 8 polskich złotych.

A przechodząc do właściwego tematu: Eddingsowie w kolejnej, wspaniałej odsłonie. Chcąc wyrazić swój podziw i zachwyt, musiałabym skopiować wszystko z moich poprzednich opinii, a - przyznaję się bez bicia - nie chce mi się tego robić :P Chyba w zupełności wystarczy, jak powiem, że "Dzieje Elenium" to jeden z najlepszych cykli fantasy, jakie czytałam. Bohaterów, którzy polegli w starciu z Azashem - nie wyłączając Azasha - opłakałam jak najlepszych przyjaciół. W pewnym momencie miałam szaloną ochotę sama podreptać do świątyni w Zemochu i przytulić biednego Talena.

Nieważne, ile razy przeczytam ten cykl - z pewnością nigdy nie przyzwyczaję się do sposobu bycia Styrików i ich bogów. W ich obecności czuję się doszczętnie Elenem. Poza tym...

Chotara | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Już poprzednie części bardzo mi się podobały, a ,,Szafirową Różę'' czytało mi się znacznie szybciej i przyjemniej od nich. Największy problem miałam z tym, że trafiłam na wydanie z Amberu, przez co ostatnia część trylogii została rozbita na dwie części. Co śmieszniejsze w bibliotece bez problemu znalazłam tom 2, ale żeby dostać tom 1, to musiałam się bardziej namęczyć.
Ale było warto. Bardzo polubiłam bohaterów trylogii i żałuję, że to już koniec. Bardzo chciałabym dostać gdzieś cykl Tamuli, niestety nie ma go w żadnej bibliotece...
Żal mi się zrobiło Kurika, kiedy ten umierał, muszę przyznać, że jest to świetna postać. Zakończenie z jednej strony mi się podobało, z drugiej jednak średnio przypadło mi do gustu. Za to nie ogarniam Martela. Kompletnie. Ogólnie wynoszę z przeczytania tej książki pozytywne emocje : D

Artur | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Finał całej opowieści nie odbiega niczym od poprzednich tomów. Czyta się tak samo lekko jak i wcześniejsze, zaś kontakt z bohaterami to prawdziwa przyjemność. Całość może nie jest dziełem wybitnym, ale świetną lekturą "na złe czasy", kiedy potrzebujemy zawisnąć w innym świecie i oderwać się od szarej rzeczywistości.

Najlepszą częścią całej trylogii, moim zdaniem, są jej bohaterowie. Podkreślałem to także w wcześniejszych recenzjach. Nie ma w nich tak naprawdę nic specjalnego, ale są tak umiejętnie przez autora prowadzeni, że najzwyczajniej wzbudzają sympatię i czytelnik się do nich przywiązuje.
Ktoś kto lubi taki typ historii może doświadczyć efektu "neverending story" i samemu poczuć się tak, jakby był jednym z bohaterów, towarzyszących Panu Spearhawkowi w całej wyprawie...

Claudya | 2013-03-03
Na półkach: E-book, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 marca 2013

Musze przyznać ze po przeczytaniu pierwszej ksiegi " Diamentowy tron" stracilam ochote na dalsze części, siegnelam po nie tylko dlatego ze kiedy juz zaczne czytac nie potrafie ot tak odstawic książki bez dokonczenia. Na szczęście nastepne czesci byly lepsze od poprzedniej i sie zbytnio nie namęczyłam a wrecz przeciwnie w pewnym momencie nawet sie wciągnęłam w historie Sparhawka. Osobiście bardziej podobały mi sie sagi " Belgariada" i " Malloreon" tego autora.

Paweł | 2015-11-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2015

Ostatnia część cyklu Elenium jest zdecydowanie najbardziej udaną. Świat stał się bardziej realny, przemawiający do mnie a sama historia nabrała rozpędu którego brakowało w poprzednich częściach. Udane zakończenie. Historię w całości mogę ocenić na dobry plus, to na pewno nie był stracony czas a jakbym wziął się za całość w późnej jesieni to łatwiej mógłbym sprostać ponurym samotnym wieczorom przy herbacie.

gebrus | 2014-10-16

Dobra = były momenty nudy związane z "wyborami Arcy-prałata" i powtarzał się schemat podróży z poprzednich części.Końcówka jednak całkiem niezła.

Cały cykl oceniam na bardzo dobry i polecam na długie jesienne wieczory.

Pestilentia | 2013-06-28

W bibliotece kiedys mieli i za nastolatki czytałam, ale ktoś ukradł i nie moge sobie odświeżyc, co bardzo mnie złości, bo całkiem to niezłe było.

Lexie | 2012-03-04
Przeczytana: 2007 rok

Nie jest zła, ale chyba wolałabym inne zakończenie.

NonReal | 2016-12-02
Na półkach: Fantasy, Przeczytane