Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Janina Lewandowska
Wydawnictwo: Raduga
Приключения Незнайки и его друзей
espeja

wśród świata karzełków. Autor wprowadza dzieci w świat nauki i techniki. Opowieść o Nieumiałku (ros. Nieznajka )to jedno z arcydzieł dziecięcej literatury. Nieumiałek, to mały niesforny chłopczyk - tchórz i kłamczuch. Mieszka na Ulicy Dzwonków w Kwiatowym Mieście lub wg innych w "Kwiatowej Krainie" mając za sąsiadów takich "krasnali" jak Umiałek, Doktor Pigulski, mechanik Śrubka z pomocnikiem...

wśród świata karzełków. Autor wprowadza dzieci w świat nauki i techniki.
Opowieść o Nieumiałku (ros. Nieznajka )to jedno z arcydzieł dziecięcej literatury. Nieumiałek, to mały niesforny chłopczyk - tchórz i kłamczuch. Mieszka na Ulicy Dzwonków w Kwiatowym Mieście lub wg innych w "Kwiatowej Krainie" mając za sąsiadów takich "krasnali" jak Umiałek, Doktor Pigulski, mechanik Śrubka z pomocnikiem Kabelkiem, Cukierek Soczkowski, myśliwy Kulka (i jego pies Bulka), malarz Pędzelek, muzyk Smyczek, Pośpieszek, Zrzędek, Milczek, Pączek, Roztrzepałek, bracia Ojejek i Ajejek.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2017-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Nieumiałek to bohater cyklu rozbrajających i interesujących przygód autorstwa rosyjskiego pisarza Mikołaja Nosowa. Tę perełkę literatury dziecięcej można znów podziwiać z oryginalnymi ilustracjami Aleksego Łaptiewa.

Kolekcjonerskie wydanie wszystkich powstałych w połowie minionego wieku „Przygód Nieumiałka i jego przyjaciół” trafiło do księgarń pod koniec października. Do moich rąk – nieco później. Powitałam je z ogromną przyjemnością i sentymentem, gdyż ostatnio spotkałam się z sympatycznymi bohaterami książki… ponad dwadzieścia lat temu, gdy czytałam ją moim synom.

Nieumiałek nie jest wcale spektakularnym bohaterem na miarę postaci z komputerowych gier. To Ludek z Kwiatowego Miasta nad Rzeką Ogórkową. Zgodnie ze swoim imieniem, umie niewiele, poza tym nie znosi dziewczynek, lubi za to żarty, psikusy oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym, co prowadzi do wielu zabawnych wydarzeń.

Czasem jednak nasz ubrany w krzykliwe szatki karzełek musi się zmobilizować i przynajmniej...

Kucu | 2015-02-01
Przeczytana: styczeń 2015

Niestety mama nie czytała mi tej książki w dzieciństwie ale zachęcona wspomnieniami z dzieciństwa znajomych postanowiłam sięgnąć po ta lekturę. Nawet będąc dorosła osobą to bardzo mi się podobała i żałuję, że nie mogłam poznać przygód Nieumiałka w dzieciństwie.

charu | 2017-08-22

Książkę czytałam będąc dzieckiem czyli dość dawno temu:) i chociaż pamiętałam jak wyglądali bohaterowie i o czym była owa książka to za nic nie mogłam sobie przypomnieć jej tytułu. Dzięki jednej z użytkowniczek tytuł wreszcie stał się znajomy. Pamiętam, że przygody Nieumiałka bardzo mnie wtedy wciągnęły a i pewnie chętnie odświeżyłabym sobie pamięć sięgając po nią z sentymentu.

eR_ | 2017-12-04
Przeczytana: 27 listopada 2017

Zdarzają się opowieści, które przeczytane kiedyś tam, można by rzec dawno temu i w odległej galaktyce, nadal mają miejsce w naszej pamięci i czasem przypominamy sobie, że kiedyś jakaś historia wywarła na nas wielkie wrażenie. Przeczytałem w swoim życiu, naprawdę mnóstwo książek, niektóre dobre, inne doskonałe i takie które wryły się w pamięć i pozostawiły swój trwały ślad.

Tak właśnie jest z książką"Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół". Nawet nie zliczę ile lat minęło kiedy pierwszy raz-samodzielnie zapoznałem się z szalonymi przygodami tych maleńkich ludków, które bawiły mnie i fascynowały. Bo kto nie chciałby wierzyć, że Umiałek i jego przyjaciele rzeczywiście istnieją? A cała ta historia przedstawia życie małych ludzi w pięknym mieście, które same zbudowały. Niezwykle często kłopoty sprawia im właśnie Nieumiałek, który szalenie chce być najlepszy we wszystkim, ale równie szybko się zniechęca. Co jednak nie przeszkadza mu w podejmowaniu kolejnych prób. Pewnego dnia...

syla50 | 2011-03-12
Przeczytana: 2010 rok

Książka mojego dzieciństwa, zapamiętana na całe życie, niedawno znów miałam okazje ją przeczytać swoim chłopakom i bardzo się podobała :)

Gdy otwierałyśmy z moją nastoletnią córką paczkę, w której znajdowała się ta książka, obie byłyśmy zachwycone. I nawet nie próbowałyśmy ukrywać radości na ponowny widok jakże dobrze nam znajomego chłopca na maleńkiej łódce. „Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół” to książka naszego dzieciństwa. I przewijała się w naszej rodzinie od jej pierwszego wydania w latach osiemdziesiątych. Ja czytałam tą bajkę mojej córce, mi czytał ją mój starszy brat, jemu z kolei nasi rodzice. Skończyło się na tym, że nasz egzemplarz rozsypał się niemal w pył. Tym bardziej cieszę się, że Wydawnictwo Literackie postanowiło przypomnieć swoim czytelnikom tę klasykę literatury dziecięcej. Kolekcjonerskie wydanie „Przygód Nieumiałka” zawiera oryginalne ilustracje Aleksego Łaptiewa, które podbiły serca wielu czytelników.

Książka Mikołaja Nosowa przedstawia przygody maleńkich ludków, zamieszkujących Kwiatowe Miasto. Ich głównym bohaterem jest karzełek imieniem Nieumiałek. Jak pewnie się domyślacie, nazywa się...

zaczytanasowka | 2018-05-30

Piękna i wyjątkowa książka.
Nieumiałek mieszka z innymi karzełkami w kwiatowym mieście.
To piękne i wyjątkowe miejsce.
Każdy karzełek ma wyjątkowy talent.
A nasz bohater od czasu do czasu, usiłuje się czegoś nauczyć.
Niestety wymyślanie historii i wyjątkowe psoty są silniejsze od jego postanowień. Nieumiałek lubi żarty i szaleństwa, chodź jego przyjaciół to nie bawi.
Pewnego razu wraz z przyjaciółmi nasz bohater wyrusza balonem w podróż.
Dziwnym zbiegiem okoliczności zostaje sam, w mieście zamieszkanym przez dziewczynki.
I tak zaczyna się niezwykła historia :)
Bo czy z dziewczynkami można się zaprzyjaźnić ?
I czy Nieumiałek zachowa się dojrzale i przestanie żartować ?
Książka przypomina mi moje dzieciństwo.
Kojarzę że taka książka, była w moim posiadaniu :)
Piękne ilustracje zachwycą każdego :)

Joanna Bożek | 2010-10-30

Jest to jedna z kilku książek z mojego dzieciństwa której nie zapomnę nigdy.
Porządnie i bardzo ładnie wydana, niesamowite rysunki po prostu wspaniała.
Nie mogę doczekać się kiedy będę ją czytać swoim dzieciom.

melanka2 | 2016-03-05
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Książka mojego dzieciństwa. Wróciłam do niej i poznałam moje dzieciaki z Nieumiałkiem :) Książka bawi i uczy. Koniecznie do przeczytania;)

Ania | 2013-04-14

Książka mojego dzieciństwa
Czytała mi ją mama - 100 razy
Czytał mi ją tata - 100 razy
i ja czytałam ją 100 razy :)