2061: odyseja kosmiczna

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 3)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
2061: odyssey three
Clarke, Science-fiction
szati

Inne wydania

Po upływie sześćdziesięciu lat od znalezienia na Księżycu tajemniczego czarnego Monolitu, zostawionego tam przez przedstawicieli wysoko rozwiniętej kosmicznej cywilizacji, i od będącej konsekwencją tego odkrycia wyprawy, żyje jeszcze ostatni uczestnik tamtych wydarzeń, profesor Heywood Floyd. Wydawałoby się, że wycieczka statkiem kosmicznym na przelatującą Układ Słoneczny kometę Halleya...

Wydawałoby się, że wycieczka statkiem kosmicznym na przelatującą Układ Słoneczny kometę Halleya stanie się dla Floyda ostatnim astronautycznym wyczynem. Oto jednak los sprawia, że profesor raz jeszcze trafia w okolice Jowisza, gdzie pół wieku wcześniej, w trakcie drugiej misji kosmicznej, ludzie stanęli oko w oko z niewyobrażalną potęgą Obcych.
Heywood Floyd spotyka tam istotę, która była kiedyś porucznikiem Davidem Bowmanem, odnajduje też komputer HAL-9000 i uchyla rąbka tajemnicy okrywającej przyszłe losy człowieka.

Zagór | 2014-04-12
Na półkach: 2014, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: kwiecień 2014

Przeczytałem opinie innych osób i nie chciałem wierzyć, że może być aż tak słabo, w końcu dwie poprzednie części były napisane świetnie i czuć było nadal spory potencjał.
Niestety jest rzeczywiście przeciętna. Bardzo przeciętna. Czyta się ją dosyć lekko, stylem nie wydaje się ustępować poprzedniczkom, jednak czegoś brakuje. Po prostu nie zachwyca. W 2001 i 2010 pod koniec książek otrzymywaliśmy ciekawe rozwiązanie akcji wyjaśniające tajemnice czarnych monolitów - cykl robił w obydwu wielki krok do przodu. W akcji z 2061 roku cała opowieść jedynie nieśmiało zaszurała butami - doszło parę elementów, ale całość wydaje się jakby nadal stała w miejscu. Rozumiem, że Clarke czuł potrzebę wyjaśnienia kilku kwestii zanim poprowadzi cykl do finiszu, ale poświęcenie na to całej książki i obniżenie wysoko postawionej poprzeczki, to definitywnie zbyt duże nadwyrężenie zaufania czytelników.
W tym momencie zamiast ciekawości jestem jedynie pełen obaw czy jest sens ruszyć dalej do 3001 roku.

MajinFox | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Ah jo! Trzeci tom nie napawał mnie optymizmem. Widzę przecież, że Clarke się stara, bardzo chce napisać coś jeszcze ciekawego. Sprawić, by jego "Odyseja kosmiczna", była JEGO "Odyseją", a nie Kubricka. Pierwsza książka była niezłym horrorkiem osadzonym w kosmosie. Druga, naciąganą historią podróżniczą z bardzo dobrym, krótkim, wątkiem thrillerowym. Jak wygląda rok 2061? Najpierw spojlery z drugiego tomu.

2010 rok zostawił nam wiele znaków zapytania. Jowisz przekształcił się w gwiazdę zwaną Lucyferem. Ziemianie mają nielichy problem, bo dzięki światłu z dwóch gwiazd, nie znają nocy. David Bowman przez komputer HAL oznajmia, że ludzie mają prawo do wszystkich światów, oprócz Europy - księżyca Jowisza/Lucyfera. Powstaje tam nowa rasa i nikt nie ma prawa jej przeszkadzać.

To najważniejsze rzeczy, które powinno się znać. Do 2061 roku ludzie nie odważyli się postawić stopy na terenach Europy. No właśnie, słowo "do" jest tutaj kluczowe. Heywood Floyd, który wciąż ma się dobrze, wyrusza...

Aurelia | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Trzecia część sagi nie była już równie porywająca co poprzednie, niestety. Wciąż ciekawiła - czy to krajobrazem Europy, czy wyprawą na kometę Halley'a, ale mój poziom zainteresowania był znacznie niższy. Może dlatego tak długo zajęło mi dobrnięcie do końca. Akcja dłużyła się, nie była dynamiczna.

Pod sam koniec lektury byłam lekko zawiedziona - nie tylko zakończeniem. Oczekiwałam, że monolit i postać Bowmana zajmą więcej stron. Ostatecznie otrzymałam zwykłą powieść przygodową, niźli typowe science-fiction. Co Clarke ujął w książce, a czego obawiałam się w poprzedniej, to wątki polityczne. Były moim zdaniem kompletnie zbędne - niespecjalnie ważne dla fabuły - więc w większości je pomijałam.

Do kolejnej, ostatniej już, części "Odysei kosmicznej" zabieram się z lekkim zwątpieniem i ostrożnością.

Tadeusz Pawłowski | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Rację mają ci, którzy twierdzą, że to najsłabsza część cyklu. Ja dodam od siebie, że to w ogóle słaba książka. Rozwlekłe dłużyzny niepotrzebnych opisów, powtórzenia, które naprawdę już męczą, fabuła bardziej z powieści kryminalnej, niż z gatunku SF, płaskie zakończenie, pogubione wątki i do tego słaby styl pisarski. Jestem rozczarowany pisarstwem Clarka - na wyrost sądziłem, że to taki wielki pisarz. Clark jest zapewne wybitnym wizjonerem, posiada wiedzę naukową, ale pisarz z niego marny. Z bólem przeżuwa wciąż te same pomysły, więc nie dziwota, że smakują jak smakują. Zdecydowanie odradzam tę książkę - szkoda czasu na jej czytanie.

Lahcim | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Trochę za dużo teorii spiskowych, tajemnic i polityki a mniej czystego science fiction. Zakończenie sprawia wrażenie niedokończonego - dzieje się za szybko.. Niemniej jednak dobra kontynuacja.

deprywacja | 2014-09-02

Cykl Odysei Kosmicznej to klasyka gatunku. I kropka. Tyle że osobiście odniósłbym powyższe stwierdzenie to dwóch pierwszych części. No bo niestety to co chwytało w 2001 i 2010, nie ma szans udać się w 2061. Chodzi o Tajemnicę.

Clarke nie jest pisarzem, który potrafi stworzyć wyjątkowo skomplikowane postacie, nie jest też mistrzem słowa - i widać to dość mocno w tej części. Wszystko jest rzetelnie opisane, fabuła toczy się od wydarzenia do wydarzenia, ale niektóre wątki (Afryka) się gubią, zostają zmarginalizowane, a gdy wreszcie dochodzimy do punktu kulminacyjnego... nic się nie dzieje. Europa rzekomo miała być niedostępna dla ludzi, ale gdy już tam przypadkiem wylądowali, po prostu spędzają na niej dość ekscytujące wczasy. Tzn ekscytujące dla bohaterów - czytelnik nie dostaje niczego, co by go przyprawiło o gęsią skórkę. Szkoda.

W roku wydania powieści (1987) fantastyka naukowa potrafiła zapewnić znacznie ciekawsze doznania i bogatsze wizje. No ale by być uczciwym trzeba...

Hubert | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Jest tu dużo mniej mistycyzmu niż w poprzednich częściach (a zwłaszcza pierwszej). Więcej za to akcji i przygody - ale i tak klimat tajemnicy i oczekiwania wciąż jest, a i elementy związane z monolitem i życiem po życiu się znajdą.

Poza tym - jest to prawdziwe science fiction -z naciskiem na "science", wiele tu bowiem odniesień do faktów naukowych. Nawet krytykowane przez czytelników poprzedniej części "ugwieżdżenie" Jowisza znajduje jakieś w miarę sensowne naukowe podstawy, a i przedstawiane przez Clarke'a konsekwencje tego faktu są jak najbardziej realistyczne.

Prawdziwa klasyka gatunku, czyta się lekko i przyjemnie, trzyma w przyjemnym napięciu i nie powoduje jakichś grubych zgrzytów u wyczulonych na naukową poprawność czytelników.

adamo88 | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czyta się szybko tak jak poprzednie książki z cyklu, niestety cała akcja jest płaska. Praktycznie cała historia zapowiada ratowanie rozbitków na Europie, potem nagle *łup* i już ich mają na Ganimedesie...autorowi było szkoda dopisać jeden rozdział ale i tak jako całość byłoby to nadal przeciętne.

Sylwia Zimowska | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Ta część jest absolutnie o niczym. Miałam wrażenie, że czytam wciąż o tym, o czym czytałam w poprzedniej Odysei. Zdecydowanie można sobie odpuścić, chyba, że bardzo chcecie dowiedzieć się jak wygląda powierzchnia Europy...

Stachv | 2015-11-21
Na półkach: 2015, Przeczytane

Było parę ciekawych wątków, ale generalnie książka dosyć nudna. Brak jakiegokolwiek napięcia, akcji, tego wszystkiego, co było w 2 poprzednich częściach.

btw w 2061 roku ludzie wciąż używają faxu :D

Literackie podboje Jowisza

We wtorek rano na orbicie Jowisza pojawił się zupełnie nowy obiekt. Jest to sonda Juno, wystrzelona niemal pięć lat temu, która przez dwadzieścia najbliższych miesięcy ma przesyłać dane dotyczące magnetosfery planety i najdokładniejsze w historii zdjęcia gazowego olbrzyma.