2010: odyseja kosmiczna

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 2)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
2010: Odyssey Two
Clarke, Science-fiction
szati

Inne wydania

Akcja opowieści rozpoczyna się niemal dziesięć lat po wydarzeniach 2001: Odysei kosmicznej. W celu odzyskania danych, jakie zebrał statek kosmiczny Discovery, a także ustalenia przyczyn usterki komputera pokładowego HAL 9000, wyrusza na Jowisza dowodzony przez Rosjan pojazd kosmiczny Leonow, na którego pokładzie znajdują się również naukowcy amerykańscy. U celu podróży czeka ich spotkanie z Monolitem, będącym wytworem pozaziemskiej inteligencji. Czy przedstawiciele wciąż podzielonej na rywalizujące ze sobą nacje ludzkości zdołają rozwikłać zagadkę tragedii Discovery, przyczynę psychozy HAL-a, a także zniknięcia dowódcy statku, Davida Bowmana oraz natury tajemniczego Monolitu?

MajinFox | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od razu po przeczytaniu pierwszej części zabrałem się za film nielubianego przeze mnie reżysera. Kubrick zmienił miejsce akcji z Saturna na Jowisza, bo przeciętny zjadacz chleba odczuje różnicę. Oglądałem partiami... i przez większy czas pytałem siebie, jakim cudem ludzie mogą mu dawać takie wysokie noty. Przecież jeśli w filmie wyjaśniają sytuację, to i tak nie wiadomo, co się dokładnie dzieje. Do filmu bez książki nie powinno się podchodzić.

- Ale jak to? Przecież książka wyszła po premierze filmu! - wyrwał się Remigiusz, bo sprawdził na wikipedii.

Ano tak. Stanley i Arthur pracowali nad scenariuszem do filmu na podstawie opowiadania napisanego przez tego drugiego. Tak powstała wersja papierowa, ale jeszcze nie książka, "Odysei kosmicznej 2001". Mam podejrzenia, że wyszło tak jak z "Lśnieniem" Kinga - Kubrick wziął z książki to, co mu się podobało i stworzył coś, czego sam King nie polubił. Efekt? Stephen postanowił nakręcić miniserial, który jest wierniejszy powieści. Mam...

Tadeusz Pawłowski | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

"2010 Odyseja Kosmiczna" to kolejna świetna powieść Clarka z czterotomowego cyklu. Co tu dużo mówić - jest lepsza niż poprzednia część. Nie tylko literacko wydaje mi się bardziej rozbudowana, ale też fabularnie stanowi splot wielu ciekawych wątków.

Trzeba wyraźnie zauważyć, że książka i film różnią się od siebie tak dalece, że trzeba znać obydwie, żeby mieć całą frajdę. Film - moim zdaniem - jest o wiele lepszy niż dzieło Kubrika, a to już coś. Jego treść skupia się na kształtowaniu atmosfery zagrożenia, strachu, niepewności - dlatego silnie eksponuje się w nim groźne wątki. Aerohamowanie w atmosferze Jowisza, opisane w książce, nie sięga nawet do pięt obrazowi z filmu! Sekwencja pochłaniania Jowisza, zagrożenie ze strony Hala, konflikty między członkami załogi - to wszystko w filmie wypada o wiele lepiej, niż w książce. Film utrzymuje klimat napięcia i to tak, że aż kapcie spadają z nóg...

Tymczasem książka - przede wszystkim skupia się na drobiazgowym tłumaczeniu wszystkiego....

Aurelia | 2013-04-22
Przeczytana: 27 marca 2013

Ponieważ wersja filmowa jest w mojej głowie mocno utarta od wczesnych lat dzieciństwa, pojawi się w tej recenzji wiele porównań książki z ekranizacją.

~*~

Książka bardzo mocno depcze po piętach swojemu poprzednikowi, gdyż rozwija temat zagadkowego monolita, a nawet go ostatecznie wyjaśnia. W filmie tego nie było i myślę, że pozostawienie tej otoczki zagadki – niewyjaśnienia - jest o wiele lepszym pomysłem. Przyznam szczerze, że intrygowało mnie czym jest monolit, lecz zaspokoiwszy swój głód wiedzy, uznałam, że równie dobrze mogłabym się bez niej obyć. Dlatego też pierwsza część sagi zajmuje u mnie czołowe miejsce – może stanowić osobną, spójną część. To arcydzieło. Jakkolwiek, „2010: Odyseja kosmiczna” stanowi naprawdę dobrą kontynuację.

Po przeczytaniu pierwszej części czytelnik może się poczuć zagubiony, gdyż miejsce akcji ulega diametralnej zmianie. Na szczęście Clarke pomyślał, by wspomnieć o tym we wstępie i zostajemy przygotowani do lektury. Osobom, które wcześniej...

Hubert | 2014-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Książka nadal bardzo dobra, ale jednak gwiazdka niżej od "jedynki".

Napiszę najpierw (choć wszyscy o tym piszą i tak) - przed lekturą "2010" obowiązkowo obejrzeć film (podkreślam: FILM) "2001" - książka niekoniecznie wymagana. Dziwne i nietypowe, ale prawdziwe.

A skoro przy filmach jesteśmy - książka "2010: odyseja kosmiczna" lepsza jest dość wyraźnie od swojej ekranizacji - mniej tu zimnej wojny (to znaczy też jest, ale nie tak natrętna), więcej za to cennych szczegółów, bez których zrozumienie filmu jest nie do końca pełne.

Książka nadal trzyma klimat tajemnicy, wciąż stawia nas gdzieś tam przed niewytłumaczalnym absolutem, zahacza o sprawy ostateczne (unikając jednak uciekania się w tych sprawach do Boga) ale jest nieznacznie lżejsza od poprzedniej. Być może dlatego, że statek Leonow jest bardzo tłocznym miejscem, a bohaterów zamiast dwóch (nie licząc Hala) mamy aż dziesięciu. Więcej jest zatem czysto ludzkich spraw, a mniej miejsca na filozoficzne rozważania.

Co mi się nie...

Sylwia Zimowska | 2014-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2014

Kolejny raz Clarke mi udowadnia, że nie potrafi pisać o związkach między ludźmi. Tworzy bohaterów tak nijakich, że ich troski czy obawy kompletnie czytelnika nie obchodzą. Ale pod względem opisywania kosmosu, tajemnicy, tej metafizyki, która jest pociągająca w science-fiction jest niezrównany. Znów jednak lepszy dla mnie okazał się film niż powieść. Może dlatego, że świetna scenografia przyćmiła całą resztę...:)

kapplakk | 2014-01-21

Irytujący jest jak dla mnie fakt, że autor pisząc kontynuację jako obowiązujący prequel wybrał film, a nie poprzednią część książki, zmieniając miejsce akcji z Saturna na Jowisz. Na szczęście wspomina o tym w przedmowie, co wyjaśnia późniejsze zmiany, co nie zmienia faktu, że zmiany te wymagają "przestawienia" się, resetu pamięci odnośnie pewnej części dotychczasowej fabuły i zrobienia sobie szybkiego prania mózgu wmawiając sobie, że Discovery nigdy nie dotarł do Saturna. Nigdy się z czymś podobnym nie spotkałem i nie ukrywam, że nie jestem tym zachwycony.

Dalek | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

O wiele słabsza od pierwszej książki z tej sagi, jednak nie jest aż tak źle. Jest, owszem, bardzo nudno, zdecydowanie za mało opisów i czegokolwiek ciekawego. Postacie wydają się być liniowe, a przewijający się w tle Bowman niepotrzebny. Jednak wciąż intryguje forma popularno-naukowego utworu, który, mimo wszystko, się czyta (co z tego, że tym razem 2 tygodnie) oraz, co najważniejsze, sprawa Monolitu, bo wciąż nikt nie wie o co chodzi. Zdecydowanie zostaję przy pierwszej części, a teraz chyba odpocznę od takiej literatury.

Robert Stokowiecki | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Rozpoczynając czytanie części drugiej miałem poważne obawy, że zniszczy ona wszystkie przemyślenia (wnioski) jakie nasunęły się mi po filmie Kubricka i lekturze świetnej pierwszej części. Na szczęście mimo odmiennej narracji (m.in. większe skupienie się na relacjach międzyludzkich) powieść bardzo przypadła mi do gustu. Clarke stawia w niej bardzo interesujące pytania i hipotezy dotyczące pochodzenia życia i dlatego warto moim zdaniem przeczytać drugą część "Odysei".
Książka została napisana przystępnym językiem, mimo iż Clarke stosuje dużo terminologii naukowej (i pseudonaukowej?). Niewielka objętość książki oraz podział na wiele rozdziałów można zdecydowanie zaliczyć na plus, ponieważ powieść nie zanudza, a także pozwala na czytanie w każdej wolnej chwili.

MANI3K | 2013-12-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Zadziwia przeniesienie akcji z satelitów Saturna na satelity Jowisza, oraz z lekka odmienny opis wydarzeń tego co działo się w poprzedniej części (tak jakby odyseja kosmiczna 2010 była kontynuacją wersji filmowej odysei kosmicznej 2001 a nie książkowej), ale idzie się przyzwyczaić jeśli miało się do czynienia z obiema.

| 2016-01-02

Moim skromnym zdaniem bardzo dana kontynuacja (czy też jedynie nawiązanie do...) pierwszej części.

Literackie podboje Jowisza

We wtorek rano na orbicie Jowisza pojawił się zupełnie nowy obiekt. Jest to sonda Juno, wystrzelona niemal pięć lat temu, która przez dwadzieścia najbliższych miesięcy ma przesyłać dane dotyczące magnetosfery planety i najdokładniejsze w historii zdjęcia gazowego olbrzyma.