Wyprawa

Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Voyage
Wyprawa

W roku 1996 dowody życia na Marsie rozbudziły ciekawość naukowców i sprawiły, że zaczęto rozważać zorganizowanie wyprawy załogowej na Czerwoną Planetę, jednak do realizacji tego rodzaju kosmicznej misji minie jeszcze wiele lat, może nawet dziesięcioleci. Tymczasem NASA mogła posłać astronautów na Marsa już w 1986 roku... Wyprawa opisuje alternatywną historię, której punktem wyjścia jest przeżycie przez prezydenta Kennedy'ego zamachu w 1963 roku. Ta drobna, zdawałoby się, modyfikacja rewolucyjnie zmienia jednak bieg wypadków. W Baxterowskiej wersji przeszłości amerykański program kosmiczny za sprawą Kennedy'ego i Nixona rozwija się błyskawicznie, czego efektem jest dotarcie załogowego statku do Marsa już w 1986 roku! Misja opisana przez Baxtera jest odtworzona tak wiarygodnie, że kończymy lekturę w przekonaniu, iż Program Ares faktycznie został zrealizowany. Znajdziemy bowiem w powieści nie tylko kronikę lotu trojga astronautów na Marsa, ale także zapis zakulisowych rozgrywek politycznych pomiędzy Białym Domem a NASA, starannie wkomponowane w fabułę dzieje faktycznych lotów statków klasy Apollo, czy też wizję postępu technologicznego, jaki mógł się dokonać, gdyby Kennedy nie zginął w zamachu. Entuzjaści science fiction docenią wreszcie błyskotliwe nawiązania do filmowej i literackiej klasyki gatunku - Star Treka i 2001: Odysei kosmicznej. Połączenie wizjonerskiej fabuły z dbałością o realistyczne odtworzenie klimatu epoki sprawia, iż Wyprawa jest jedną z najznakomitszych opowieści o niewykorzystanych możlliwościach historii...

m1ch4l | 2016-04-11
Na półkach: Hard SF, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Gratka dla fanów realistycznego Science - Fiction oraz osób zainteresowanych lotami kosmicznymi. "Wyprawa" Baxtera to opisana ze szczegółami wizja załogowej wyprawy na Marsa, którą NASA miała możliwość przeprowadzić już w latach 80-tych, jednak z tej możliwości nie skorzystała.

Na szczęście nie jest to książka w tonie "co powinno się zdarzyć", lecz "co mogło się zdarzyć". W alternatywnej wizji historii Baxter oszczędza Kennedy'ego w zamachu z 1963 roku, przez co zostaje on orędownikiem dalszych ambitnych kroków ludzkości w kosmosie. Wybór Marsa jest naturalny, ale czy dobry? Cena realizacji tego przedsięwzięcia jest ogromna, i mowa tu nie tylko o pieniądzach.

Fabuła toczy się dwoma torami. Pierwszy dotyczy samego lotu i lądowania na Czerwonej Planecie, drugi opisuje, jak do tego lotu w ogóle doszło. Historia opisana jest z wielu perspektyw. Towarzyszymy załodze w treningu i procesie selekcji, inżynierom zaharowującym się przy projektowaniu statków i decydentom NASA, którzy muszą...

Adrian | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Świetna książka, szkoda tylko, że główna bohaterka jest tak irytująca. No i zakończenie też trochę rozczarowuje.

Hub | 2011-11-18
Przeczytana: wrzesień 2011

Ach, wspomnienia, jakie wiążą się z tą książką (czytałem ją podczas wakacji na Półwyspie Iberyjskim) przyćmiewają nieco ją samą.

Zatem w wielkim skrócie: wspaniały pomysł Baxtera na połączenie dwóch chronologii w jednym ciągu opowieści z poczatku przeszkadza, ale szybko i bez większych kłopotów "wchodzi się" w niego. Alternatywna wersja historii jest zajmująca, ale nie ma tej historii zbyt wiele - w sam raz, by stanowiła ornament i nie przyćmiewała głównego problemu powieści.

Podróż na Marsa? Tak, ale tylko z Baxterem.

cyunczykg | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

Baxter bardzo umiejętnie wplata rzeczywiste fakty w tworzoną przez siebie alternatywną wersję. Książka opisuje hipotetyczną wyprawę na Marsa z punktu widzenia astronautów, kierownictwa lotów i NASA oraz budowniczych tworzących statki. Niesamowita dbałość o realizm i szczegóły sprawia, że już po kilkunastu stronach czytelnik zapomina, że to fikcja i śledzi dalszą akcję niczym reportaż z rzeczywistej wyprawy. Zakończenie nieco rozczarowuje, aż prosi się żeby dopisać drugi tom.

Sylwester Bisko | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016