Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych.

Wydawnictwo: Biały Kruk
polityka, biografia, Macierewicz

Antoni Macierewicz to chyba najbardziej demonizowany i szkalowany polityk III RP. Przez opozycję totalną i lewaków w ogóle nękany jest nieustannymi procesami sądowymi. Za co? Za niezłomny patriotyzm, nieustępliwość w służbie Polsce, wierność wartościom chrześcijańskim, za sprzeciw wobec kolonizacji Polski przed i po 1989 r. Najzacieklej atakowany jest za listę nazwisk współpracowników komunistycznej bezpieki i za dociekania smoleńskiej prawdy. To jeden z niezbyt wielu w rodzimej polityce mężów stanu, dla którego dobro Ojczyzny jest najważniejsze. Niestrudzenie pracuje dla kraju wedle słów ks. Piotra Skargi: „własnych pożytków zapomniawszy”.

Ostatnimi czasy już nie tylko media, ale i autorzy książek rzucili się na Antoniego Macierewicza. Wszystkim paszkwilom, którymi został obrzucony, daje odpór autoryzowana biografia, którą trzymacie Państwo w ręku. „Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych” to efekt dziesiątków rozmów (oczywiście nie tylko z bohaterem tej publikacji), spenetrowania setek dokumentów i wydawnictw. Uwikłania bohatera w najważniejsze wydarzenia historyczne i polityczne ostatniego półwiecza są zdumiewające. Kogo interesują kulisy władzy, ten przeczyta tę biografię jednym tchem. Np. wyjaśnienie dymisji Macierewicza jako ministra obrony jest zupełnie inne niż domniemały wszystkie media.

Poznajemy też opinie o Macierewiczu zarówno jego bliskich współpracowników, jak i oponentów. Dowiadujemy się np. na czym polega(ła) jego walka z Adamem Michnikiem, który od dawna prezentuje serwilistyczną postawę wobec sił zewnętrznych, a wyniosłą, albo nawet agresywną, wobec obozu narodowego.

Bogato ilustrowana (ponad sto zdjęć, wiele prywatnych), sięgająca XIX-wiecznych korzeni biografia, wyszła spod pióra Jerzego Kłosińskiego, wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, autora publikacji z zakresu najnowszej historii. Tylko ktoś, kto sam znajdował się w środku opisywanych wydarzeń, mógł tak głęboko wniknąć zarówno w realia PRL-u, jak i III RP. Kłosiński kreśli wyrazisty portret bohatera książki, który niezmiennie twierdzi, iż „niepodległość ma jeden kształt, a wiele form niewola”. O tę niepodległość trzeba było toczyć zacięte boje, płacić uwięzieniem, internowaniem, polityczną i społeczną eliminacją. Premier Jan Olszewski trafnie nazwał Antoniego Macierewicza „człowiekiem do zadań niemożliwych”.

źródło opisu: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/macierewic...(?)

źródło okładki: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/macierewic...»

StanislawWokulski | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Byłem dzisiaj na premierze tej książki, ponieważ ciekawy byłem reakcji bohatera tej biografii na poprzednie, jemu bardzo nieprzychylne biografie. Tamte mnie nie zainteresowały, bo widać było, że są napisane z tezą i jako atak, a taką literaturę uważam za nudną.
Ta książka natomiast mnie pozytywnie zaskoczyła. Jest w niej dużo wypowiedzi samego Macierewicza, które oczywiście z natury rzeczy nie mogą być obiektywne - ale za to są szczere. Poza tym widać, że był on w najważniejszych momentach historii Polski - KOR, Solidarność, upadek komunizmu, lustracja, WSI czy wreszcie Smoleńsk, który jest ciekawie opisany i z pewnością nie tak, jak wielu by podejrzewało. Ale to już warto samemu przeczytać.
Jest to ciekawe spojrzenie na historię Polski ostatnich 50 lat, ale też sama książka jest po prostu świetnie napisana. Jej autor Jerzy Kłosiński umie pisać, dzięki czemu lektura jest przyjemna. Jest też sporo zdjęć rodzinnych, których nigdy wcześniej nie publikowano.
Wiadomo, że Macierewicz...