Jan Marcin Szancer - ambasador wyobraźni

Okładka książki Jan Marcin Szancer - ambasador wyobraźni praca zbiorowa
Okładka książki Jan Marcin Szancer - ambasador wyobraźni
praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza G&P biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza G&P
2019-11-20
2019-11-20
Jan Marcin Szancer biografia książka ilustrowana

Cudo! W warstwie graficznej - to "oczywista oczywistość". Ale też dowiedziałam się sporo z tekstu towarzyszącego. Dla pasjonatki opery wiadomość o tym, że Szancer był przez czas jakiś głównym scenografem Teatru Wielkiego w Warszawie była dla mnie sporą niespodzianką.

Wspaniały album! Polecam wszystkim. Zarówno młodszym, jak i starszym, szczególnie zaś czytelnikom pamiętającym jeszcze czasy, w których historie bohaterów "Pana Kleksa" przeżywało się z zapartym tchem i rozdziawioną buzią. Mnóstwo sentymentalnych wzruszeń oraz jedyne w swoim rodzaju ilustracje... Warto.

Mój ulubiony ilustrator!

Mój ulubiony ilustrator!

Album z wkładką biograficzną. Jan Marcin Szancer krzepi jak cukier. Nie będę oryginalny, ale nie znajduję innego polskiego ilustratora, który tak jak on w swoich najlepszych pracach („Pinoko” Collodiego, „Baśnie” Andersena, cykl „Pana Kleksa”) umiałby połączyć naiwność z rysunkowo-malarską swobodą i tak doskonale oddać magię dziecięcej wyobraźni. Nie ma co pisać, to trzeba oglądać.

Absolutnie fantastyczny album. Mój ubiegłoroczny prezent gwiazdkowy. Za każdym razem jak go otwieram, przeglądam , czytam, czuję się oczarowana. Oczywiście ilustracjami J. M. Szancera. Pamiętam jak w czasach mojego dzieciństwa, przypadającego na siermiężne i szarobure lata PRL-u, potrafiłam całymi popołudniami wpatrywać się w ilustracje w szczęśliwie posiadanej książce ilustrowanej przez tego artystę. Prawdziwego artystę. Jeśli nie macie pomysłu na prezent ( dla osoby w każdym wieku!) , no to już macie. Polecam bardzo! A i poczytać jest o czym.

Polecam dla miłośników Mistrza. Perełka!

Polecam dla miłośników Mistrza. Perełka!

Książkę kupiłam na prezent mojej córce i natychmiast nią zawładnęłam. Jak tylko dzieło zostało przez obdarowaną rozfoliowane, w moim oku zakręciła się łezka nostalgii. Ileż to bajek zilustrowanych przez Jana Marcina Szancera czytała mi babcia wieczorami. Ileż to przygód przeżyłam w bajkowym, wyimaginowanym świecie inspirowanym jego rysunkami. W ogóle nie potrafię patrzeć na Baśnie Andersena inaczej niż przez pryzmat rysunków Szancera. Książka nosi podtytuł ambasador wyobraźni i to prawda. Przeglądając liczne ilustracje zdałam sobie sprawę, że to właśnie Szancer ukształtował młodych czytelnikach wyobrażenie bohaterów takich autorów jak Jan Brzechwa, Ewa Szelburg-Zarębina, Hans Christian Andersen czy Carlo Collodi. Kto dzisiaj myśląc Pan Kleks, nie widzi właśnie tego zwariowanego człeka z rozwianą czupryną i długą podkręconą brodą? Nawet twórcy filmu Akademia Pana Kleksa nie uciekli od podobizny głównego bohatera wykreowanego przez Szancera.
Książka to przede wszystkim obszerny album twórczości Pana Jana. Na początku znajdziemy obszerną notę biograficzną, główne skoncentrowaną na życiu zawodowym wybitnego ilustratora opatrzoną wieloma archiwalnymi zdjęciami. Może miejscami nieco nużącą. Potem kolorowa uczta dla oka – kilkadziesiąt stron ilustracji. Wszystkie zaprezentowane w niecodzienny sposób – w towarzystwie cytatów z książek , które ilustrują. Jak już nacieszymy oczy albumem, to na deser otrzymamy wspomnienia i opinie o ilustratorze. Wypowiedzieli się ludzie, którzy byli z nim związani mniej lub bardziej i to na różnych płaszczyznach. Ten literacki deser doskonale dopełnia obrazu niezapomnianego ilustratora, ambasadora dziecięcej wyobraźni.

"Jan Marcin Szancer – ambasador wyobraźni” to niezwykła biografia. Album jest opowieścią o wielkim artyście oraz treściwym przewodnikiem po jego dorobku. Publikacja zawiera ogrom ilustracji, ale też część biograficzną, liczne wspomnienia oraz opinie zarówno bliskich artyście ludzi, jak też innych twórców oraz historyków sztuki.

Polecam ten album wszystkim, którzy kochają nie tylko oryginalną kreskę Szancera, ale też piękno sztuki graficznej. Publikacja w obrazowy sposób pokazuje ogrom talentu tego twórcy. Mnie ten album zachwycił, nawet mimo kilku drobnych potknięć korektorsko-edytorskich. Zabrał mnie w podróż do minionego świata i... oczarował. Więcej na moim blogu: https://urocznica.pl/recenzja-jan-marcin-szancer/.

Polecam ten album wszystkim, którzy kochają...

Treści w tej książce jest niewiele. Krótka biografia, opinie kilku ekspertów w tym mistrza Łysiaka, spis publikacji. Reszta to fenomenalnie wydany album z przeglądem najpiękniejszych rysunków Szancera z krótkimi opisami/cytatami. To nie jest pozycja dla przypadkowych osób, a dla fanów niesamowitego talentu i kreski Szancera. Oni będą zachwyceni.

1985

Cudo. Polecam