Różnorodność cywilizacyjna Słowiańszczyzny

Prohibita
2019-01-01
2019-01-01
Słowianie Europa

Krótki esej, który nie tylko ze względu na treść, ale również formę jest niezwykle interesujący, bo choć napisany prawie sto lat temu, to uświadamia, jak ogromne zaszły zmiany w języku polskim...

Poglądy Feliksa Konecznego na świat Słowian są niezwykle trafne i w krótkim zarysie oddają, dlaczego narody słowiańskie są tak podzielone i różne kulturowo, choć genetycznie wywodzą się z tego samego ludu. Chyba najtrafniej wyjaśnił to Autor w zakończeniu:

Pięć cywilizacji znalazło pole działania na ziemiach słowiańskich: turańska, bizantyńska, łacińska (chrześcijańsko-klasyczna),arabska, żydowska. Oddziaływały na siebie wzajemnie, w rozmaitych dziedzinach życia rozmaicie łączyły się lub przeciwiły się sobie, w różnych czasach przystosowywane bywały w różnych odmianach w rozmaitych krajach słowiańskich - a z tego powstało dziewięć kultur słowiańskich.

Mianowicie: polska-czeska odmiana niemiecko-bizantyńskiej - czeska odmiana łacińskiej cywilizacji - włosko-chorwacka - muślimsko-chorwacka - bizantyńsko-turecka - turańsko-słowiańska - czarnogórska (przeżytki rodzimej) - tudzież kultura żydowsko-moskiewska, która nie zdołała się jednak rozwinąć.

Ta ostatnia kilka razy się zapowiadała w historii rosyjskiej, aż wreszcie za dni naszych zatriumfowała. Miesza się z przeżytkami cywilizacji turańskiej, próbując syntezy... ale dzień dzisiejszy nie należy do niniejszej rozprawki. Nie można też pisać o jakiejkolwiek kulturze mieszanej żydowskiej, póki się nie określiło z naukową ścisłością, jaką jest żydowska cywilizacja i jakie w niej kultury. Czyżby nie wielki czas, żeby roztrząsać judaizm naukowo?

Poza tym, dla mnie osobiście bardzo trafne były spostrzeżenia prof. Konecznego dotyczące historii Rosji, a także rozważania odnośnie kwestii pojęcia narodowości.

Bardzo polecam tę lekturę, bo pomimo archaicznego języka pracy, to zapatrywania Autora na świat Słowian są niezwykle oryginalne.

Książka bardzo interesująca. Zawiera unikalne spojrzenie na świat słowiański. W zasadzie nie straciła na aktualności.

• Książki
  • Historia / Polityka