Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi 2

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza K.E. Liber
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Stories for Boys Who Dare to be Different 2
L_Settembrini

Kontynuacja bestsellera „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” – książki stanowiącej zbiór inspirujących opowieści o wspaniałych mężczyznach służących za wzór chłopcom, którzy chcą wyrastać ponad przeciętność. Ben Brooks i Quinton Winter prezentują wachlarz kolejnych 100 niezwykłych osobowości - mężczyzn, którzy nie bali się wyjść poza schemat i stawić czoła przeciwnościom losu....

Wśród nich znajdują się znani wynalazcy, sportowcy, artyści, pisarze, politycy, filozofowie i społecznicy, jak: Dalajlama – przywódca duchowy i polityczny tybetańczyków, Ernö Rubik – twórca słynnej kostki, Antoine de Saint-Exupéry – autor Małego Księcia, Banksy – tajemniczy artysta sztuki ulicznej, Ed Sheeran –piosenkarz pop, Jackie Chan – aktor i reżyser filmów walki, Henry Dunant – założyciel Czerwonego Krzyża, książę Harry – członek brytyjskiej rodziny królewskiej, Ives Saint Laurent – projektant mody, Sokrates – filozof, Michael Phelps – pływak, piłkarz Kylian Mbappé, a nawet Święty Mikołaj.

Prawdziwymi bohaterami książki są jednak zwyczajni – niezwyczajni, którzy dedykowali swoje życie innym ludziom, wykazując się altruizmem, poświęceniem i wiarą w drugiego człowieka. Znajdziesz tu historię Akrita Jaswala, hinduskiego chłopca, który musiał w wieku 7 lat samodzielnie przeprowadzić operację chirurgiczną, Johna Wooda, który porzucił pracę w Microsoft, by założyć organizację Room to Read wspierającą edukację dzieci w rozwijających się krajach, Darshratha Manjhi, który poświęcił życie, aby własnoręcznie wykuć w górze tunel łączący wioskę ze szpitalem, czy nurków z Czarnobyla, którzy wiedząc, że idą na pewną śmierć uratowali tysiące istnień podczas katastrofy w elektrowni jądrowej.

To fascynująca lektura, która dalece odbiega od konwencjonalnego zestawu osiągnięć znanych osób. To książka, która celebruje nieprzemijające wartości, które chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom, jak tolerancja, odwaga, chęć niesienia pomocy, wrażliwość, honor, poświęcenie, determinacja i wytrwałość. Niezwykli mężczyźni i ich pasjonujące historie inspirują do wiary we własne możliwości i konsekwencji w dążeniu do celu, niezależnie od przeszkód i własnych ograniczeń. To książka - drogowskaz, który wytycza cel i wskazuje, że każdy człowiek może zmieniać świat na lepsze. Książka dająca świadectwo przesłaniu, że tym, co czyni nas wyjątkowymi są nasze czyny.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jędrek | 2019-10-11
Przeczytana: 11 października 2019

Recenzując poprzedni tomik http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4861219/opowiesci-dla-chlopcow-ktorzy-chca-byc-wyjatkowi/opinia/50854876#opinia50854876 napisałem, że postaci mogłoby być dwa razy więcej. No i jest kolejne 100 postaci chociaż znowu nie ma wszystkich, których bym oczekiwał. Wynika to między innymi z tego, że autor wyszukał wielu zwyczajnych-niezwyczajnych, którzy poświęcili życie innym ludziom często łącząc to z pokonaniem własnych niemałych ułomności fizycznych i psychicznych. Autor przy tym wykazuje się dużą dozą tolerancji, którą chce przekazać młodszemu pokoleniu osób, które nawet we współczesnej Polsce są delikatnie mówią nielubiane. Wśród tego ogromu bohaterów stosunkowo niewielu jest typowych naukowców, wynalazców czy pisarzy.

Nowy zbiór inspirujących biografii dla dzieci od Bena Brooksa

To już kolejny zbiór pasjonujących biografii autorstwa Bena Brooksa. Po „Opowieściach dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” nadeszła pora na drugą część: „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” – 100 nowych historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat.

Patronaty tygodnia (30.09-06.10.2019)

W tym tygodniu czytelnicy złaknieni literackich nowości mogą przebierać i przebierać na księgarnianych półkach. Nowa powieść Iana McEwana, kontynuacja „Samotności w sieci”, trzeci tom „Opowieści z Wieloświata” czy historia wspinaczki na monumentalny El Capitan to tylko niektóre z ciekawie się zapowiadających pozycji.