Leonardo da Vinci

Luba Ristujczina Wydawnictwo: Dragon biografia, autobiografia, pamiętnik
Dragon
2019-10-16
2019-10-16
Leonardo da Vinci malarz artysta biografia malarstwo

1931

Bogato ilustrowana książka o Leonardo Da Vinci. Oprócz typowych informacji biograficznych możemy się dowiedzieć o kilku ciekawostkach jak chociażby o tym że Vinci był obrońcą praw zwierząt. Dużo pięknych zdjęć jego twórczości zarówno malarskiej jak i też inżynierskiej (projekty domów, mostów, czołgów, broni palnej wielkogabarytowej itd)

Książka dzieli się na kilka rozdziałów.
I Najpierw zarys historyczny i opis czasów, których żył Leonardo (Florencja XV wieku)

II Opis dzieciństwa choć jest tylko przypuszczalne lata 1452-1478 (Tajemnice dzieciństwa, Nowe perspektywy, W pracowni Verrocchia, Szlify artystyczne, Miłosne perypetie)

III Kolejny dział opisuje jego pracownię (lata 1478-1482)

IV W poszukiwanie nowych wyzwań (1482-1485) Przeprowadzka do Mediolanu, Muzyk konstruktor dekorator, Mediolan Ludwika Sforzy, Il Fiorentino, Narodziny inżyneria, Pracownia przy bramie Ticino

V W służbie księcia Il Moro lata 1485-1499 (Apelles z Florencji, Pracownia w Corte Vecchia, Uczeń czy kochanek?, Podróże w głąb Lombardii, Na dworze il Moro, W kręgu uczonych i architektów.

VI Naukowiec, malarz, wynalazca i wizjoner - Notatniki, Architekt, Anatomia i proporcje, Traktat o malarstwie

VII Mediolańskie arcydzieła - Madonna Litta, Narodziny sfumato, Portret muzyka, Dama z gronostajem, La belle Ferroniere, Koń Francesca Sforzy, Ostatnia wieczerza, W zaciszu Porta Vercellina, Upadek Ludwika Sforzy

VIII Podróże lata 1500-1502 (Na dworze Izabeli d'Este, Gość Serenissimy, Powrót do Florecnji, Inżynier w służbie Cezara Borgii, Spotkanie w Imoli, Geograf i kartograł

IX Na rozstajach lata 1503-1513 (Powrót do Florecji, Uśmiech Giocondy, Bitwa pod Anghiari, Szorstka przyjaźn z Michałem Aniołem, Znikający fresk, Leda, Marzenia o lataniu, Między Florecnją z Mediolanem, Pracownia przy Via Larga, Pracownia przy Porta Orientale, Ucieczka z Mediolanu.

X W wiecznym mieście lata 1513-1516 (Rzym, Święty Jan Chrzciciel i Bachus, Apokaliptyczne wizje, Konflikt z papieżem i problemy ze zdrowiem.

XI Ostatnie lata 1517-1519 Gość króla Francji, Choroba i śmierć

XII Spuścizna - wynalazki, Kłopotliwe dziedzictwo.

Książka dzieli się na kilka...

• Popularnonaukowe
  • Posiadam (papier)