10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bielskie profesje
Bielsko-Biała
Adrian Pezda

„Bielskie profesje” to zbiór fikcyjnych zawodów, które mogłyby istnieć w przestrzeni miasta, by dyskretnie polepszyć życie jego mieszkańców. Zbiór zawiera czterdzieści trzy profesje, a wśród nich jest na przykład człowiek, który rozplątuje wierzbowe gałązki, Rozdeptywacz Suchych Liści, Trener Gołębi czy Psycholog Bankomatów.
Albo taki Klatkowy Latarnik.

źródło opisu: http://czeremchowa.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Adrian Pezda | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Niedawno miałem okazję uczestniczyć w premierze tej niewielkiej, ale bardzo treściwej książeczki. Pozwolę sobie napisać kilka słów na jej temat, już po przeczytaniu całości. „Bielskie profesje” to zbiór krótkich tekstów opowiadających o zmyślonych – czasem bardziej lub mniej abstrakcyjnych – zawodach, którymi ktoś w mieście powinien się zająć. Znajdziemy więc charakterystyki Rozpylacza Zapachów Domowych, Odkałużacza czy Testera Cudzych Oddechów. Wiele z nich już samą nazwą wzbudzają uśmiech na twarzy, a trafne spostrzeżenia autorki na temat życia codziennego oraz wymowne ilustracje, w które zaopatrzona jest każda profesja, czynią z „Bielskich profesji” rzecz nietuzinkową, wartą przeczytania i skłaniającą do refleksji.

Choć zdawać by się mogło, że mamy do czynienia z książką dla najmłodszych, tak naprawdę jest to pozycja wielopokoleniowa. Można by się w niej doszukać krytyki społeczeństwa i zwrócenia uwagi czytelników na problemy naszego świata, do których przywykliśmy już tak...