maciek

Igor Brejdygant i zagadkowa śmierć młodego żeglarza. Czy to mogło być samobójstwo? Wojciech Chmielarz, ślepa miłość i zabójca z portalu randkowego. Max Czornyj i bestialskie czyny mordercy-zoofila. Marta Guzowska i historia dwóch nastolatek: jedna chce umrzeć, druga – zabić. Małgorzata i Michał Kuźmińscy o satanistach. Joanna Opiat-Bojarska o porwaniu zakończonym zabójstwem oraz Katarzyna Puzyńska o czterech zbrodniach, których podłożem była chora namiętność.
Autorzy rozmawiali z dochodzeniowcami, profilerami, psychologami, kryminologami, seksuologami. Analizowali akta spraw. Musieli wejść w nowe role: narratorów przedstawiających kulisy śledztwa i rozmawiających z ekspertami, których udział okazuje się niezwykle ważny dla przebiegu opowieści, a zarazem gospodarzy telewizyjnego studia. Ta próba powiodła się znakomicie.

Jak można było nie zauważyć przyczajonego zła? Można było, bo zbrodnia – jak pisze Chmielarz: – „To cały proces. Skomplikowana operacja, która została doprowadzona do perfekcji w wyniku toczących się miliony lat procesów ewolucji. To pojedynek między łowcą a ofiarą. Pojedynek, który właśnie się rozpoczyna, chociaż osoba, na którą polujesz, jeszcze o tym nie wie”.

To kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki Opowiem Ci o zbrodni towarzyszącej programowi emitowanemu w telewizji Crime+Investigation Polsat. W drugiej odsłonie ponownie pojawiają się najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne” i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę.

Tym razem siedem opowieści i ośmioro autorów: Igor Brejdygant, Wojciech
Chmielarz, Max Czornyj, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska oraz Katarzyna Puzyńska. Każdy z nich przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom i opisał wybraną historię, starając się zrozumieć, co doprowadziło do tragedii. Autorzy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, do którego przyzwyczaili swoich czytelników. Wstęp do książki napisał twórca i prowadzący Magazyn Kryminalny 997 - Michał Fajbusiewicz.

źródło opisu: kmboks.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Magdalena Maria Zofia | 2019-10-18
Przeczytana: 16 października 2019

Chmielarz najlepszy.
Potem Czornyj, Puzyńska i Kuźmińscy.

Kasia | 2019-10-18
Przeczytana: 12 października 2019

Nie sposób ocenić poszczególnych opowiadań pod względem fabularnym, mamy w końcu do czynienia z wydarzeniami, które naprawdę miały miejsce. Jeśli natomiast chodzi o sposób ich przedstawienia, najbardziej przypadły mi do gustu: Łowca Wojciecha Chmielarza, Gdy pisana nam śmierć Maksa Czornyja (tę historię znałam już wcześniej, tylko z gazet) oraz Nie ma sprawy Katarzyny Puzyńskiej. Czyta się je praktycznie jak fabularne opowiadania, a przy tym gdzieś z tyłu głowy cały czas tkwi świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę...

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla osób zainteresowanych tematyką kryminalną, zarówno tą prawdziwą, z życia wziętą, jak i czysto literacką. Warto sięgnąć.

Cała opinia:

magdaandbooks | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

Opowiem Ci o zbrodni 2 📖 @igor_brejdygant @wojciechchmielarz @maxczornyj @martaguzowska_pisarka
@mmkuzminscy @opiatbojarska @puzynska Michał Fajbusiewicz
Druga część poziomem na pewno nie odbiega od pierwszej, a pierwsza
wywołała ciary, więc jest dobrze. Prawdziwe historie opowiedziane
przez znanych autorów, tworzą mrożącą krew w żyłach mozaikę opowieści.
Każdy autor w całkowicie innym stylu przedstawia daną historię, więc czyta się to wyjątkowo dobrze. Mnie szczególnie dotknęła historia z mojego miasta o rytualnym morderstwie w bunkrze, ale inne też zrobiły wrażenie.
Szczególnie mocno polecam lubiącym ciary i ciężkie klimaty.

noodla_books | 2019-10-17
Przeczytana: 05 października 2019

Wszyscy jesteśmy potencjalnymi mordercami..Zgodzicie się z tym?

„Bezsensowa spirala przemocy–to słowa Joanny Opiat, które padły w jednym z odcinków Opowiem ci o zbrodni 2.
Użytym słowem i obrazem przez polskich pisarzy, kolejny raz wyruszyć mogłam w drogę, która niejednokrotnie zbyt szybko kończyła czyjeś życie.
Są motywy i świadkowie, zdarza się jednak, że nie ma ciała. Zabójstwa planowane lub w afekcie, dla których nie znajduję mimo wszystko wytłumaczenia. Ich zadaniem, autorów/narratorów, jest próba odpowiedzi na pytanie „dlaczego tak się stało”?

Na przemian starałam się czytać poszczególne opowiadania i przy okazji zobaczyć i posłuchać twórców, którzy starali odtworzyć tragiczne w skutkach wydarzenia z przeszłości. Każdy z nich musiał poświęcić wiele czasu, aby ubrać to wszystko w słowa i logiczną całość. Pierwszy raz nie czytałam ich chronologicznie, zależało mi na tym, by wpierw przeczytać, a później zobaczyć/porównać tę samą historię.
Wydźwięk i obraz tych popełnionych...

Małgorzata | 2019-10-14
Przeczytana: 14 października 2019

Bardzo ciekawe przypadki. Jak dla mnie lepszy poziom niż w pierwszej części. Chmielarz rewelacyjny, ten sposób narracji bardzo udany. Bardzo ciekawe opowiadania Kuźmińskich i Puzyńskiej, a Guzowska pozytywnie mnie zaskoczyła.

luna_czyta | 2019-10-13

“Jeśli sądziliście, że jakaś fikcja jest niewiarygodna, to się myliliście. Nie ma bardziej niewiarygodnych historii od tych, które wydarzyły się naprawdę.” - Max Czornyj

“Opowiem ci o zbrodni 2” to zbiór siedmiu opowiadań - rekonstrukcji prawdziwych historii kryminalnych opowiedzianych przez różnych autorów. Znajdziemy tutaj historię zabójcy z portalu randkowego, wątek satanistyczny, bestialskie czyny mordercy - zoofila czy porwanie zakończone zabójstwem. Każdy z autorów przedstawił wybraną przez siebie zbrodnię w indywidualny sposób, pokazując własną wizję wydarzeń. Dzięki temu historie te są niezmiernie różnorodne.

Każde z opowiadań było wyjątkowe i wzbudzało emocje, a wręcz ich całe morze. Historie ukazane w książce szokowały i nie dawały o sobie zapomnieć. Ciężko było uwierzyć w to, że rzeczywiście wszystkie te zbrodnie miały miejsce. Wszystkie historie czytało się z zapartych tchem za jednym podejściem.

Najlepszym opowiadaniem według mnie była historia opisana przez...

kamishi | 2019-10-12
Przeczytana: 07 października 2019

Książka wzbudza zainteresowanie wieloma czynnikami. Przede wszystkim sporą ilością autorów opowiadań, a także nawiązaniem do zdarzeń, które naprawdę miały miejsce, no i postać Michała Fajbusiewicza, który z kryminalistyką jest za pan brat.
Recenzja: https://twojakultura.pl/opowiem-ci-o-zbrodni-2/

Pani Lecter | 2019-10-12

Najczęściej jest tak, że kontynuacje podobają nam się o wiele mniej. Bo są trochę na siłę, bo są trochę wtórne, bo mamy większe oczekiwania...

Ja natomiast byłam delikatnie zawiedziona wcześniejszą antologią. Nie czułam jej klimatu, podobało mi się niewiele opowiadań, jeśli w ogóle można mówić o "podobaniu się".

Z tą było inaczej. Może to zasługa nowych pisarzy, którzy wsparli tych z wcześniejszej antologii, a może po prostu za drugim razem nabrali pewnej wprawy w relacjonowaniu takich okropieństw, ale o ile w pierwszym tomie czułam się, jakbym czytała suche fakty, to tu naprawdę zawładnęły mną emocje i każdą historię przeżywałam jak własną.

Pewnie, niektóre opowieści były słabsze, ale inne (np. "Łowca") nie pozwalały mi spać po nocach - coś niesamowitego. Ten zbiór zmotywował mnie też do przeczytania powieści tych pisarzy, bo jeśli potrafią w takich sposób opisywać rzeczy, które naprawdę się wydarzyły, to jak świetnie muszą kreować historię z dodatkiem własnej...

Krainaksiążek | 2019-10-09

„Opowiem Ci o zbrodni 2” to już moje kolejne spotkanie z tego rodzaju projektem. Pierwsza część moim zdaniem wyszła wyśmienicie, inicjatywa, która pozwala każdemu z autorów napisać coś do wspólnej książki jest cudowna. Dzięki niej obserwujemy jak ponad ośmiu autorów przypatruje się wielu sprawom, które wydarzyły się na przestrzeni lat w Polsce. Widzimy autentyczność, to ile pracy było włożone by jak najlepiej przedstawić opowieści. Podczas czytania nie raz można poczuć dreszcz emocji, przerażenie, zaskoczenie, że w ogóle coś takiego jest w ogóle stworzone na faktach. Znakomita kontynuacja, po którą warto sięgnąć, zapoznać się z nią. Sama jestem uradowana, że coś takiego znów ma swoje miejsce, widzimy kolejny owoc współpracy wydawnictwa oraz autorów. Zawsze to cieszy oko, a zawartość książki na pewno was nie zwiedzę, jest co czytać, jest co przeżywać. „Opowiem Ci o zbrodni 2” jest zdecydowanie lepszą częścią od swojej poprzedniczki, każdy ma w niej swoją chwilę, by pokazać...

Lost-In-My-Books | 2019-10-07
Przeczytana: 07 października 2019

Jest to literatura faktu opisująca historie oparte na prawdziwych wydarzeniach; zbrodniach, które wydarzyły się w Polsce. Nie spodziewałam się niczego spektakularnego, a otrzymałam coś bardzo dobrego, a przede wszystkim szokującego. Niektóre opowieści jak np. "Łowca" są tak okropne, że aż ciężko uwierzyć w ich realność. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co działo się w umysłach tych ludzi. Jeden z nich wyjdzie z więzienia dopiero w 2047! Szukałam informacji w internecie, ale niestety nic nie znalazłam.
Drugim ciekawym elementem jest, to że opowiadania zostały napisane przez jednych z najlepszych polskich pisarzy kryminalnych, chociażby takich jak: Puzyńska, Czornej, Chmielarz itd. więc zapoznałam się nowymi polskimi piórami.