Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej

Okładka książki Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej Zofia Leszczyńska-Niziołek
Okładka książki Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej
Zofia Leszczyńska-Niziołek Wydawnictwo: Buchmann poradniki
poradniki
Buchmann
2019-09-04
2019-09-04

IG malagasylwia

Książka „Polowanie na grzyby” autorstwa Zofii Leszczyńskiej-Niziołek jest istnym wademekum grzybiarza.
Dowiemy się z niej wielu praktycznych porad o tym, jak zbierać grzyby, gdzie je zbierać, w jaki sposób się przygotować do zbiorów.
W książce znajduje się też typowy atlas grzybów. Każdy grzyb jest wspaniale opisany przez autorkę z jej punktu widzenia, zwykle z każdym wiąże się jakaś osobista historia, następnie mamy typowo książkowy opis grzyba i oczywiście jego zdjęcie. Grzybki sklasyfikowane są w ciekawy sposób, po popularności. Znajdziemy tu grzyby: co zbiera je każdy, a także takie zbierane tylko przez totalnych świrów i grzybowych guru. Jest to idealna książka dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grzybiarstwem, a także dla tych bardziej doświadczonych.
Książka jest ciekawa, napisana prostym przystępnym językiem. Polecam wszystkim.

IG malagasylwia

Zbieranie grzybów to dla mnie coś dużo więcej niż tylko chodzenie po lesie i szukanie ciekawych okazów grzybów, ale najbardziej lubię czerpać przyjemność z samego ich zbierania.
W moje ręce wpadł ostatnio ciekawy atlas grzybów w którym można odnaleźć charakterystykę nie tylko tych znanych grzybów ale również tych najrzadszych. Tutaj muszę się przyznać, że nie miałem pojęcia ile gatunków grzybów można zbierać, które raczej wcześniej omijałem. Oprócz tego atlas ten posiada wiele przydatnych wskazówek dotyczących samej wędrówki po lesie. Z książki tej bije miłość autorki do natury, jej paski do zbierania grzybów i poszukiwania rzadkich okazów grzybów. Znajdziemy tutaj również historie samej autorki, mnóstwo ciekawostek a wszystko uzupełniają znakomite zdjęcia pięknych okazów grzybów. Co więcej nie zabrakło też przepisów kulinarnych które na pewno sprawdzę tej jesieni.
Jeśli lubicie zbierać grzyby, albo chcieliście rozpocząć przygodę z grzybami to książka
ZofiiLeszczyńskiej-Niziołek „Polowanie na grzyby” będzie dla Was idealna.

Lubię wracać pamięcią do dzieciństwa i wypraw z tatą do lasu. Lubiłam tak spędzany czas, a jako dziecko potrafiłam zachwycać się wszystkim tym, co otaczało mnie dookoła. I chyba tak miał każdy. A dzięki książce Zofii Leszczyńskiej-Niziołek odkryłam tę dziecięcą fascynację na nowo, mimo iż nie jestem zagorzałym zjadaczem grzybów – owszem nie pogardzę dobrą grzybową, czy wariacjami na temat pieczarek i podgrzybków – czerpałam z tej książki ogrom frajdy i syciłam oczy pięknymi zdjęciami. W końcu, kto powiedział, że grzyby nie mogą być równie piękne, co kwiaty?

Zacznę jednak od tego, że spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Byłam przekonana, że to ni mniej, ni więcej atlas grzybów, ale w wersji dla totalnych laików, pełen – i owszem – zdjęć, ale przede wszystkim informacji, które pomogą ludziom niezaznajomionym zbyt mocno w kwestii jadalnych i niejadalnych grzybów rozpoznawać je, celem uniknięcia zatrucia, a co gorsza zgonu! Tymczasem otrzymałam szalenie ciekawą publikację, w której nie brak humoru, a właściwie to nie brak go autorce.

Liczne anegdoty lub komentarze Zofii Leszczyńskiej-Niziołek sprawiły, że połyka się ten tytuł prawie naraz. Do tego w środku znajdziecie ogrom wiedzy, opisy grzybów – jak je rozpoznawać i, które zbierać, by móc cieszyć się różnorodnymi smakami lub fakturami. Oczywiście co nieco o tych gatunkach, które winniśmy omijać również przeczytacie, ale...! To, co mi się szalenie podobało to tytuły rozdziałów – a szczególnie jeden wywołał moją wesołość, choć tak naprawdę powinien wzbudzić grozę – mowa o „zbierasz je tylko raz” - zapewne domyślacie się, czego dotyczy... Pozostałe tytuły są równie wymowne i wiadomo, czego się po nich spodziewać – i nieważne, czy są dla grzybowego guru, czy grzybowego wariata – wszystkie opatrzone są świetnymi zdjęciami! Tabelkami, w których zawarte są najważniejsze informacje, łacińską nazwą oraz garścią opowieści o nich prosto od autorki.

Jednak nim zaczniecie zgłębiać te przeróżne, niekiedy barwne, a innym razem intrygujące gatunki, dowiecie się, czym grzyb właściwie jest, z czego jest zbudowany oraz gdzie można go spotkać. Autorka przeprowadzi Was również przez leśny gąszcz informacjami, jak najlepiej się ubrać, co ze sobą zabrać itd. by grzybobranie okazało się przyjemną, bezpieczną i ciekawą wyprawą! No i legalną!

W książce Zofii Leszczyńskiej-Niziołek znajdziecie również listę grzybów pod ścisłą i częściową ochroną – to ważne informacje, szczególnie jeśli nie chce się wrócić z lasu z mandatem zamiast pełnym koszykiem. Znajdziecie tutaj również listę grzybów, które można sprzedawać/kupować legalnie oraz kalendarium, kiedy poszczególne gatunki można spotkać. I to nadal nie wszystko! Jeśli bowiem marzy Wam się własna uprawa - w piwnicy, czy garażu – grzybów, to tutaj również autorka podpowiada, jakie kroki w tym kierunku uczynić, by móc się cieszyć własną „plantacją” boczniaków, czy shiitake.

Zofia Leszczyńska-Niziołek dzieli się również z czytelnikami leśnym savoir-vivrem, który wielu ludzi winno wziąć sobie do serca.

Na samym końcu zaś znajdziecie garść przepisów na wykorzystanie różnych grzybów – nic tylko kosztować. :)

Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej to szalenie ciekawa książka, pełna przeróżnych informacji, które mogą nas uchronić przed wyprawieniem się na drugą stronę tęczy. Napisana w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego i z dużą dozą humoru oraz pozytywnych wibracji, które chłonie się jak gąbka wodę. Dzięki tej publikacji odkryjecie, że dary lasu to nie tylko jagody, czy poziomi i, że zachwycać można się również pięknem drzemiącym w grzybach, którym koło barw nie jest straszne, a Matka Natura z niektórych stworzyła żywe (dosłownie) dzieła sztuki, od których nie sposób oderwać wzroku.

Grzyby. Niejedna osoba je uwielbia. Potrawy z nich są rajem dla podniebienia. Zarówno smakoszy, szefów kuchni czy zwykłych ludzi. Ale największą frajdę odczuwa się wtedy, gdy można wybrać się do lasu i samodzielnie uzbierać kilka okazów.
Ale zbieranie to nie taka łatwa rzecz. Nazbierać grzybów wydaje się być prostym zadaniem i dla osoby, która się nie zna może to okazać się być śmiertelną wyprawą. Trzeba wiedzieć bowiem, które grzyby są jadalne, a które trujące. A wbrew pozorom jest ich baaardzo dużo. I właśnie powyższy poradnik jest skierowany do wszystkich, którzy pragną zbadać tajniki grzybobrania.
Autorka przytacza swoje prywatne wspomnienia co dodaje książce takiego pozytywnego wrażenia. Takiej autentyczności ocieplającej temat grzybów.
Ma się odczucie, że jest się słuchaczem. To nie jest sztywny poradnik. To ABC grzybiarza opowiedzianego lekkim, prostym i przyjemnym w odbiorze stylem.
Co na nas czeka? Między innymi piękne duże ilustracje i szczegółowe opisy darów lasu. Bogaty wykaz grzybów jadalnych i niejadalnych. A także masa pomysłów co zrobić z tym, co uda się nam zebrać. Przewroty z dokładnymi przepisami tylko czekają aby je wypróbować. A na deser e jednym miejscu mamy podane jakie grzyby w jakich miesiącach występują najczęściej.
Bardzo przydatna książka. Sama jestem fanką grzybobrania i zawsze po deszczach wyruszam do lasu w poszukiwaniu pięknych kapeluszy. Każdy okaz cieszy oko. Także czytajcie, zapoznawajcie się z tajnikami grzybów i wyruszcie na poszukiwania skarbów.
Ten bogato ilustrowany i bardzo dobrze opisany poradnik może stać się także doskonałych pomysłem na prezent. Zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. Powinien zasilić biblioteczkę każdego pasjonata grzybów.

Polecam

Przyszła jesień, a z nią chłodniejsze dni, złote liście na drzewach i chodnikach oraz uwielbiane przez dzieci kasztany i żołędzie. Ci, którzy lubią spacery po lasach mogą zaopatrzyć swoje spiżarnie w najpyszniejsze dary jesieni – grzyby. Trzeba być jednak ostrożnym, bo wiele gatunków jest niejadalnych lub wręcz trujących. Chcąc je lepiej poznać zaopatrzyłam się w zeszłym roku w książkę „Polowanie na grzyby” Zofii Leszczyńskiej-Niziolek. Książka zaczyna się od informacji na temat budowy grzybów i praktycznych porad związanych z grzybobraniem, jak to, w co się ubrać, jak zbierać i gdzie szukać. Znajdziemy tu też krótkie opisy obróbki znalezionych grzybów, dzięki której można je spożyć lub przechować na zimę oraz ostrzeżenia o czyhających w lasach zagrożeniach, jak kleszcze czy żmije. Rozdziały z opisami grzybów są podzielone stopniem zaawansowania grzybiarza. I tak w „Zbiera je każdy”, znajdziemy między innymi borowiki, podgrzybki czy kurki, a w „Zbiera je totalny świr i grzybowy guru” przeczytacie np. o muchomorach i żółciakach siarkowych. Jest też część „Zbierasz je tylko raz!” przybliżająca grzyby, których zjedzenie grozi śmiercią, poważnym zatruciem lub są tak ohydne, że więcej po nie nie sięgniecie. Każdy gatunek oprócz ogólnego opisu ma podane czas i miejsce występowania, zapach i budowę oraz jest zilustrowany pięknymi zdjęciami. Moim ulubionym rozdziałem był "A te są po prostu niesamowite" gdzie przedstawione są grzyby o niezwykłym, często pięknym wyglądzie. Teraz przy każdym spacerze ich wypatruję i ostatno trafiły mi się pięknoróg największy i lakówka ametystowa! Na końcu znajduje się szczegółowy kalendarz z zaznaczonymi miesiącami występowania poszczególnych gatunków oraz lista tych, które znajdują się pod ochroną. Jest też trochę o zachowaniu w lesie i na grupach grzybowych, oraz przykładowe grupy i strony, dzięki którym można poszerzać swoją wiedzę. Na początku była mowa o podstawowej obróbce, ale dla tych, którym to nie wystarczy autorka dodała na końcu kilka przepisów. Nie jest ich dużo, ale te z których korzystałam przypadły mi do gustu.

IG @angelkubrick

"Polowanie na grzyby“ to nowość na rynku wydawniczym, która zdecydowanie zaraża miłością do lasu i jego skarbów. To atlas grzybów, w którym przeplatają się anegdoty i prywatne historie autorki. Podzielony jest na specyficzne rozdziały, które określają stan zaawansowania ześwirowania grzybowego, od początkującego spacerowicza po grzybowego guru :) Do tego dochodzą absolutnie piękne zdjęcia <3

Już samo szukanie grzybów daje nam dużo frajdy, warto wiedzieć, jak to robić nie szkodząc środowisku, dlatego zachęcam do zapoznania się z nową książka wydawnictwa Buchmann :)

IG @angelkubrick

Polecam gorąco każdemu początkującemu grzybiarzowi jako uzupełnienie do dobrego atlasu :) bardzo ciekawa i pełna pięknych fotografii lektura, dużo informacji zaserwowanych w formie poradnika.

Zbieram grzyby od wczesnego dzieciństwa i uważałam się za tą mocno „grzybniętą" a jednak wiele informacji mnie zaskoczyło a o wielu w ogole nie miałam pojęcia.
Bardzo miło spędziłam czas podczas lektury. Lecę do lasu....
Polecam.

Bardzo miło spędziłam czas podczas lektury. Lecę do lasu....
Polecam.

Książka została przepiękna wydana i oprawiona bardzo ładnymi zdjęciami. Trudno jednak nazwać ją praktyczną - ciężko się w niej odnaleźć, mam też wrażenie, że jest za mało konkretna, wręcz "przegadana"/

Od razu czuć, że dla autorki grzyby stanowią ważną część życia i co najważniejsze z powodzeniem dzieli się z nami swoją wiedzą. Książka przyjemna, lekka. Brakuje mi takich książek u wydawców.

• Poradniki
  • Przyroda
  • Moje ksiazki
  • Papierowy
  • PrzewodnikiPoradniki
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza

Dodaj cytat z książki Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej