Mock. Golem

Okładka książki Mock. Golem Marek Krajewski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Mock. Golem
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Eberhard Mock (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Eberhard Mock (tom 9)
Znak
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska kryminał retro Breslau tajemnica śledztwo antysemityzm spisek manipulacja

To pierwsza książka z serii o Mocku, z którą miałam przyjemność się spotkać. Właściwie początkowo niekoniecznie nazwałabym to przyjemnością akurat, ale z każdym kolejnym rozdziałem moja ciekawość co wydarzy się dalej była zdecydowanie coraz większa. Po zakończeniu czytania już byłam co do w/w przyjemności przekonana. Autor ma dość specyficzny styl, chociaż mam wrażenie, że w połowie nieco zbladł i zaczął przypominać skandynawskie kryminały. Cóż- mi się spodobało.

Mock w formie. Spisek, hipnoza, zabójstwa z rytualnym żydowskim tłem. A, Mock na dnie alkoholowego upodlenia, czyli Mock w formie.

Problemy alkoholowe Mocka wpędzają go w pętlę wydarzeń które zjeżą włosy na głowie, polecam.

Trochę dziwnie się czyta - znając późniejsze losy Ebi'ego (wcześniejsze przeczytane książki). Ebi pokonał swojego bezwzględnego wroga (chociaż alkoholikiem jest się do końca życia).

Mój powrót do Mocka po dłuższym czasie mogę uznać za bardzo udany. Wprawdzie początek był trochę męczący, ale z każdą kolejną stroną było tylko lepiej.

Akcja "Golema" rozpoczyna się w 1920 r. Eberhard Mock zdruzgotany zajściami, o których była mowa w "Widmach w mieście Breslau", popada w alkoholizm. Tymczasem w mieście pojawia się tajemnicza sekta, młode Żydówki umierają z niewiadomych przyczyn, a ktoś próbuje podsycić nastroje antysemickie. Znika również mała dziewczynka którą, po odbyciu kuracji odwykowej, będzie próbował odszukać Mock.
Wydaje mi się, że "Golem" jest powieścią bardzo nierówną. Z jednej strony mamy przydługi wstęp, czasami naiwną i nie do końca logiczną fabułę, a z drugiej równoważą to ciekawi bohaterowie, świetny opis niemieckiego Wrocławia lat 20 oraz dobra zagadka kryminalna. Nie jest to najgorsza z powieści autora i moim zdaniem plasuje się gdzieś w środku stawki. Fanom p. Krajewskiego powinna się spodobać.

Ciekawa powieść kryminalna, autor pokazuje brutalny świat gdzie słabość jest karana a wiedza niszczona. Fabuła jest prosta, ma ciekawe twisty, jednak autor przede wszystkim dobrymi dialogami mnie prowadzi. Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Lubię postać Mocka, choć tak ciężko go polubić. Zauważyłam, że nie ważne czy książka będzie dobra czy nie to chętnie dowiem się co się działo z Eberhardem. Historia ciekawa, nie spodziewałam się takiego obrotu spraw :P

Mock nie zawodzi, Autor w mojej ocenie bardziej czuje tego właśnie bohatera, opowieści o którym są wciąż stylowe, pełne ciekawych pomysłów i świetnie oddają klimat epoki. Dla miłośników Mocka z pewnością gratka, chociaż to nie jest z pewnością najlepsza z powieści o tym bohaterze.

Miły powrót do literatury Marka Krajewskiego po 2-3 latach. Ostatnio przeczytane Ludzkie Zoo było rozczarowujące. Jednak Golem jest powrotem do Widma, czy koniec świata w Breslau (w sensie sposobu budowania fabuły)..
Językowo tez tez lepiej: mniej ironii, która była moim głównym zarzutem przy Ludzkim Zoo.
Miła niespodzianka.
Choć autor powinien przemyśleć swoją strategie na kolejne tytuły.
Mi akurat książka podobała się z uwagi na sentyment związany z debiutanckiemi tomami historii o Mocku.
Jednak pojawia się wiele komentarzy zarzucajacych odtwórczość: schematyczność fabuły, osadzenie w nieomal identycznych realiach jak w poprzednich książkach.
Zaleta może być w tym wypadku wadą (i odwrotnie).
Choć przykład Ludzkiego Zoo i nieco dziwacznych/groteskowych wręcz pomysłów pokazuje, ze Markowi Krajewskiemu zachowawcze podejście do nowości ( jak w Golemie właśnie) jednak lepiej wychodzi.

Miła niespodzianka.
Choć autor powinien przemyśleć swoją strategie na...

• Marek Krajewski
  • Kryminał