Znany szum morza

Cykl: Saga nadmorska (tom 3)
Wydawnictwo: Pascal
literatura polska
aleqsia

1998–2019 Jagoda. Jagoda pragnie przełamać koło międzypokoleniowych kłamstw. Spędzając całe dnie na rozmowach z babką, stara się zrozumieć zawikłaną historię rodziny. Wiedziona przekonaniem, że los można odwrócić, stawia wszystko na jedną kartę. Tworzy wyjątkowe miejsce, które przyciąga kobiety takie jak ona – samotne matki niepełnosprawnych dzieci. Czy smutek i cierpienie można dziedziczyć po...

1998–2019 Jagoda.

źródło opisu: https://www.empik.com/znany-szum-morza-saga-nadmor...(?)

źródło okładki: https://www.empik.com/znany-szum-morza-saga-nadmor...»

Nikola | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

Ciekawa książka o historii pewnej rodziny. Nistety zaczełam od końca ale napewno nadrobię 1 i 2 tom :)

izabela81 | 2019-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019 rok
Przeczytana: 18 października 2019

1998–2019 Jagoda

"Znany szum morza" to ostatni tom cyklu Sagi nadmorskiej, gdzie kolejny raz gościmy w Ustroniu Morskim. Poprzednie dwie części podobały mi się i byłam bardzo ciekawa historii Jagody oraz tego, jak potoczyły się dalsze losy pozostałych dwóch kobiet.

"Morze jej odpowiedziało. Ono rozumiało. Było świadkiem wielu mniejszych i większych dramatów. (...) Wszystko minie, zdawało się mówić. I dobre, i złe. Wiedz o tym. Jesteś tu tylko przez chwilę, ale ja...

pod_lasem_czytane | 2019-10-18
Przeczytana: 08 października 2019

Mam nadzieję, że trzecie pokolenie - Jagoda, córka Gabrieli uniknie odziedziczenia piętna ofiary i choć ona zazna prawdziwego szczęścia.
Tak pisałam po lekturze drugiego tomu Sagi nadmorskiej Magdaleny Majcher.

Dzisiaj, kiedy już za mną "Znany szum morza", wiem że moje życzenie spełniło się jedynie połowicznie.

Jagoda Cymer - córka Gabrieli i Sławomira, wnuczka Marcjanny wychowała się tak naprawdę w morzu miłości, bo nawet ojciec przykuty do łóżka, na tyle na ile jego pokrętna osobowość pozwalała, okazywał córce to uczucie.
Poznajemy ją krótko przed maturą, kiedy nie wie jeszcze dokładnie co chce ze swoim życiem zrobić, choć zewsząd uderza ją przymus podejmowanie szybkich decyzji. Dziewczyna jednak się nie łamie i podejmuje własną; dokładnie przemyślaną.
Chłopak, w którym jest zakochana ma kompletnie inne oczekiwania i wyrusza zdobywać świat. Tymczasem ona studiuje i zostaje w swoim małym miasteczku, w którym krótko po zakończeniu nauki podejmuje pracę.
Od samego początku...

Michelle | 2019-10-16
Przeczytana: 11 października 2019

Powieści Magdaleny Majcher nie należą do kategorii lukrowanych babeczek obsypanych jadalnym brokatem i skrzących się wszystkimi kolorami tęczy. Autorka przyzwyczaiła już swoich czytelników, że tego w jej książkach nie znajdą, za to spodziewać mogą się każdorazowo historii, która równie dobrze mogłaby wydarzyć się naprawdę. Opowieść do bólu szczerą, bez pudrów i korektorów, przedstawiającą życie takim, jakie jest w rzeczywistości, jak gdyby bohaterowie i ich losy, były żywcem wyrwane z szarej rzeczywistości.

Znany szum morza niczym nie ustępuje ani poprzednim tomom Sagi nadmorskiej, ani innym książkom Magdaleny Majcher. Historia Jagodny wciąga od pierwszej strony i do samego końca trzyma czytelnika w przyjemnym zniecierpliwieniu, czy tym razem zakończenie okaże się happy endem, czy też autorka zaskoczy kolejny raz i finał okaże się mniej oczywisty.
Sama lektura przypomina delektowanie się ulubionym deserem, bo z każdą kolejną przeczytaną stroną czytelnik zatraca się w skreślonych...

Aga | 2019-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2019, Audio🎧
Przeczytana: 11 października 2019

"Znany szum morza" to trzecia i zarazem ostatnia część sagi nadmorskiej. Akcja rozgrywa się od 1998 roku aż do roku 2019.

Trzecia część i trzecie pokolenie kobiet przesiedlonych kresowiaków. Tym razem główną bohaterką jest Jagoda, córka Gabrieli i wnuczka Marcjanny. Jagodzie przyszło żyć w zdecydowanie lepszych i spokojniejszych czasach niż jej matce i babci, ale los bywa przewrotny i nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli.
Chłopak Jagody, Tomek chce studiować i życie swe związać ze Szczecinem gdy tymczasem serce Jagody jest w Ustroniu, przy matce i starej już babci Marcjannie. Jak pogodzić marzenia z obowiązkami? Jagoda rozmawiając z babcią, której o wiele łatwiej przypomnieć sobie dawne dzieje niż to co jadła na kolację poprzedniego dnia, postanawia spisać losy kresowiaków by przedstawić wczesną historię Ustronia Morskiego. Plan wspaniały, ale będzie musiał chwilę poczekać na realizację ponieważ los ma dla Jagody kolejną niespodziankę, której będzie musiała sprostać....

Gosik62 | 2019-10-10
Przeczytana: 10 października 2019

Rewelacyjne zwieńczenie cyklu. Trzecia i ostatnia część "Sagi nadmorskiej" przedstawia losy Jagody, wnuczki Marcjanny i córki Gabrieli.
Jagody niestety też życie nie oszczędza, a wydawałoby się, że przełamie ona tę nieszczęśliwą kartę i odwróci los kobiet z tej rodziny.
Kobiety, jak wiadomo są silne i nawet jak odchodzi ukochany mężczyzna i ciągle trzeba iść pod wiatr, poprawiają koronę i dalej w drogę...
Cudna, prawdziwa, ciepła powieść o pokonywaniu barier, miłości, odchodzeniu, spełnianiu marzeń, mierzeniu się z codziennymi trudnościami. Polecam!!!
(ale trzeba czytać sagę od pierwszego tomu, inaczej nie zrozumie się całości).

ZwykłaMatka | 2019-10-09
Przeczytana: 06 października 2019

Cała saga zaczyna swoją historię na wschodzie. Tam poznajemy młodą Marcjannę. Druga część to historia jej córki, Gabrieli, która oddaliła się od swojej matki, po tym jak odkryła, że przez całe życie była okłamywana przez swoich najbliższych, a mąż okazał się jej psychicznym katem. "Znany szum morza" to opowieść głównie o wnuczce Marianny - Jagodzie. Jak już się domyślacie zła passa kobiet w tej rodzinie nie minęła ot tak po prostu. Nawet na sam koniec historii pań z rodziny Zielczyńskich, każda z nich walczy o szczęście, toczy bój ze swymi demonami. Babcia zmaga się z chorobą, matka próbuje nauczyć się żyć w pojedynkę, a córka Jagoda... przekonała się na własnej skórze, że "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki". Jednak gdyby tego nie zrobiła, nie miałaby synka, którego kochała całą sobą. Czy trzy kobiety osiągną w końcu spokój? Czy będą wreszcie szczęśliwe po tylu latach cierpień? Ile może znieść kobieta? Czy udźwignie każdy ciężar jaki zrzuci na nią los?

"Znany szum...

CZYTAMITU | 2019-10-08
Przeczytana: 06 października 2019

Na myśl przychodzą mi do głowy słowa piosenki ,,To już jest koniec, nie ma już nic [...]" tylko w przypadku zakończenia III tomu, Sagi Nadmorskiej ,,nic" ma ogromne znaczenie. Oprócz żalu, że za sprawą trzech fanatycznych kobiet już nie wrócę do Ustronia Morskiego to czuję literackie spełnienie. ,,Znany szum morza" jest wspaniałą historią, która zamyka dla mnie pewien etap. Nie będzie już momentów oczekiwania na kolejną premierę, wielu wzruszeń, łez i refleksji. Zostaną za tą wspomnienia naprawdę wartościowych książek, które mimo, że pokazują dobitnie, że życie to nie piękna bajka, a czasami walka o samego siebie. Za to cenię twórczość autorki, że nie patyczkuje się ze swoimi bohaterami, doświadcza ich licznymi tragediami ale zarazem ukazuje jak podnoszą się po każdym ciosie i idą w zaparte do wymierzonych celów.
,,Znany szum morza" opowiada o losach Jagody, córki Gabrieli. Młoda dziewczyna poznaje bolesną historią swojej rodziny, słuchając i rozmawiając ze swoja babcią Marcjanną....

NIEnaczytana | 2019-10-06

"Jagoda spojrzała na zegarek, otrzepała spodnie z piasku i ruszyła w drogę powrotną do domu. Do domu, w którym ponad siedemdziesiąt lat temu wszystko się zaczęło. Babcia Marcjanna byłaby szczęśliwa widząc, ile poranionych serc znalazło schronienie w jej domu.

Zakończenie serii wywołuje we mnie zawsze szczególne emocje. Jestem ciekawa jak autor pozamykał poszczególne watki i czy udało mu się spełnić moje oczekiwania związane z zakończeniem?

Czy smutek i cierpienie można dziedziczyć po przodkach? Czy mamy jakikolwiek wpływ na nasze życie? Pełna emocji opowieść o powrocie do domu, gdzie można odnaleźć i zrozumieć ślady przeszłości.
Marcjanna, która...

biblioteczkaani | 2019-10-06

Saga Nadmorska Magdaleny Majcher to piękna opowieść o trzech pokoleniach kobiet. O ich sile i walce o każdy dzień.
Kilka dni temu skończyłam czytać ostatni tom Znany szum morza i o nim chciałabym napisać kilka słów.
Bohaterką jest młoda dziewczyna Jagoda która żyjąc już w czasach gdy Polska wchodzi do NATO nie zapomina o tych w których żyła jej babcia.
Często wraca z nią w rozmowach do czasów wojny i tych trudnych powojennych momentach gdy jej babcia musiała zacząć nowe życie.
Jagoda spisuje te wspomnienia z myślą o książce która mogłaby napisać.
Swoje beztroskie dni spędza z chłopakiem spacerując po plaży. Stara się pomagać mamie przy ojcu który jest przykuty do łóżka.
Jest szczęśliwa w miasteczku i swoje życie wiąże właśnie z Ustroniem.
Co takiego los jej przygotował i jak ona sobie z tym poradziła w piękny sposób opowiada lektura.

Polecam całą Sagę bo splata w sobie losy trzech kobiet. Ukazuje ich siłę, mądrość i życiową zaradność.
Losy Jagody najbardziej są bliskie mojemu...