Przygody brygadiera Gerarda

Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Cykl: Etienne Gerard (tom 1.3)
Wydawnictwo: Dragon
wybór z: The Exploits of Brigadier Gerard (1896); Adventures of Gerard (1903)

Etienne Gerard jest żołnierzem wojsk napoleońskich. Ma specyficzne poczucie humoru, doskonałe mniemanie o sobie i słabość do pięknych kobiet. Historia wielkich kampanii, sławnych bitew i karkołomnych potyczek. A wszystko to opowiedziane dowcipnie i z finezją przez żołnierza armii cesarskiej. W 1970 roku na podstawie powieści powstał film Przygody Gerarda w reżyserii Jerzego...

W 1970 roku na podstawie powieści powstał film Przygody Gerarda w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.
Etienne Gerard to wojak Szwejk epoki napoleońskiej!

Ilustracje W. B. Wollen
W skład cyklu wchodzą dwa zbiory opowiadań (łącznie jest ich 17, w polskim wydaniu pominięto 3, żeby - uwaga - nie powiększać objętości książki!) i powieść W sieci spisku (Uncle Bernac, 1897; pol. 1928) oraz sztuka teatralna.

źródło opisu: IV strona okładki | opis autorski (MSN)

źródło okładki: bonito.pl

książek: 2041
dorotbook | 2019-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Aż wstyd się przyznać, ale Arthura Conana Doyle’a kojarzyłam zawsze tylko jako twórcę książek o Sherlocku Holmesie. Jako że do przeczytania tak wiele książek a tak mało czasu to nawet nie sprawdzałam, jakie dzieła wyszły też spod pióra autora. Do czasu! Dzięki Wydawnictwu Dragon miałam okazję zapoznać się z książką „Przygody brygadiera Gerarda” i zupełnie tego nie żałuję.

Tytułowy Brygadier – Etienne Gerard, to żołnierz wojsk napoleońskich. Powstało o nim aż 17 opowiadań historycznych i 2 zbiory nowel. Książka powstała w 1903 roku i co ciekawe, w 1970 roku na jej podstawie Jerzy Skolimowski nakręcił film. Pierwszym moim skojarzeniem, po przeczytaniu pierwszego rozdziału, było to, że bardzo przypominał mi on Sienkiewiczowskiego Zagłobę. Gerard jest próżny i całkowicie przekonany o tym, że jest najdzielniejszym żołnierzem, najlepszym szermierzem i oczywiście też najlepszym kochankiem we Francji. Bardzo podobało mi się to, że cała historia Gerarda opowiedziana jest przez niego...

Artur | 2018-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 lipca 2018

Kiedy czyta się tą książkę to naprawdę można się poczuć jakby słuchało się opowieści starego wiarusa, weterana wielu potyczek i śmiałego dowódcy oddziału. Sama opowieść jest "wypaczona" i bardzo jednostronna, ma to też swój smaczek humorystyczny.
Już po kilku stronach będziemy wiedzieć kto jest najlepszym szermierzem w całej Francji, kto najprzystojniejszym huzarem i jak wiele pięknych kobiet kręci się wokół kawalera Gerarda.
Każdy czytelnik wyrobi sobie na pewno opinię na temat naszego brygadiera. Każdy też będzie mógł ocenić czego najwięcej ma bohater: szczęścia czy rozumu... ;)

Adrian Jeżak | 2017-10-16
Przeczytana: 13 października 2017

Przygoda i radość na przygody tytułowego brygadiera rozpoczyna się dopiero, gdy na dobre poznamy osobowość naszego bohatera. Jego "skromność", oddanie sprawie, "inteligencję" i rozgarnięcie a także miłość do pięknych kobiet, gdy każda z nich okazuje się tą jedyną gdyby tylko nie istniały te tabuny innych kobiet. Miłość ta jest tak wielka, że w chwili grozy przygasa całkowicie aby zwrócić się ku jedynej kobiecie w życiu Brygadiera - jego matki, o której o dziwo nie wspomina w żadnych innych chwilach.
Jeżeli jednak liczycie na humor w stylu Pratchetta lub Gaimana, to niestety się przeliczycie. Humor jest tu wątły i być może jest to winą epoki, w której żyjemy a która jest tak odległa od czasów współczesnych autorowi.
Przeczytajcie i przekonajcie się sami.
Adrian Jeżak

Delirium | 2014-08-24

O dziwo bardzo lekko się ją czyta. Bałam się że tematyka związana z wojskami napoleońskimi będzie znacznie cięższa, na szczęście nie miałam racji. Same przygody są zwykle zabawne i wciągające. Polecam.