Listy 1840-1889

Tytus Chałubiński Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
Ossolineum
1970-01-01
1970-01-01

Okładka książki Filozofia i myśl społeczna w latach 1865–1895. Część I Feliks Bogacki, Józef Jerzy Boguski, Tytus Chałubiński, Franciszek Chłapowski, Piotr Chmielowski, Józef Chwiećkowski, Napoleon Cybulski, Jan Władysław Dawid, Samuel Dickstein, Benedykt Dybowski, Adolf Dygasiński, Ludwik Gumplowicz, Anna Hochfeldowa, Henryk Hoyer, Władysław Kozłowski, Stanisław Kramsztyk, Zygmunt Kramsztyk, Franciszek Salezy Krupiński, Henryk Levittoux, Bolesław Limanowski, Ludwik Natanson, Józef Nusbaum-Hilarowicz, Julian Ochorowicz, Eliza Orzeszkowa, Józef Karol Potocki, Bolesław Prus, Bronisław Rejchman, Barbara Skarga, Włodzimierz Spasowicz, Edward Adolf Strasburger, Aleksander Świętochowski, Wiktor Feliks Szokalski, Wincenty Szyszłło
Filozofia i my... Feliks Bogacki, Józ...

Pozycja obowiązkowa dla osób chcących poznać bliżej życie tej wybitnej postaci. Dr Chałubiński był nie tylko jednym z najbardziej znanych i szanowanych warszawskich lekarzy, ale również niezaprzeczalnym ojcem wielkiego nurtu w literaturze. Do on zapoczątkował trwającą do dziś modę na góralszczyznę, sprowadzając do Zakopanego wybitnych ludzi kultury i sztuki. To on również sprawił, że Zakopane z zapomnianej i szarej wioski stało się stolicą Tatr. Człowiek o wielkim sercu i miłości bliźniego, która mogła jedynie rywalizować z miłością do gór oraz wyjątkowym humorem, który bije z niejednego listu. Kiedyś podejrzewałem, że osoba Chałubińskiego posłużyła Andrzejowi Pilipiukowi do stworzenia bohatera swoich powieści, dr Skórzewskiego, ale w rozmowie na spotkaniu autorskim pisarz temu zaprzeczył. Nie zmienia to jednak faktu, że tak barwne życie zasługiwałoby na uwiecznienie w powieści lub filmie.
Zebrany zbiór ma różnoraką tematykę. Mamy listy do rodziny i przyjaciół, ale znajdą się też konsultacje medyczne i inne sprawy służbowe. Wypływa z nich obraz człowieka, o jakiego trudno w dzisiejszym świecie. Nie dziwi mnie, że jego przyjazdy do Zakopanego były istnym świętem tamtejszej ludności. To chyba o czymś świadczy, prawda? Obcy z Warszawy, a mimo to zdobył sobie tak wielki szacunek i miłość górali, pomimo ich ówczesnej ostrożności i twardości.

• Polska
  • Z polecenia