Okładka książki Miasto w ruchu. Studium z dziejów przemieszczania na przykładzie społeczeństwa Torunia 1891–1939 Radosław Bugowski
Radosław Bugowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Seria: Monografie FNP historia
historia
Monografie FNP
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2018-01-01
2018-01-01
historia Toruń transport

Gdy słyszę, że ludzie uważają auta elektryczne za zbyt drogie dla "zwykłego człowieka", myślę o początkach motoryzacji. Pierwsze samochody, które wyjechały na ulice były tak drogie, że skutecznie podzieliły społeczeństwo. Na taki zakup pozwolić sobie mogli wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący dobrze prosperujące firmy.

Pierwsze auta były niemożliwe do zdobycia dla zwykłego człowieka. Wykwalifikowany ślusarz lub murarz musiałby pracować na taki zakup 5-6 lat, przy założeniu, że z wypłat by nic nie wydawał. Oto dowód na to, że historia czterech kółek jest ciekawsza, niż można przypuszczać.

Niniejszą monografię czyta się niczym świetną powieść, której strony porywają odbiorcę przez ulice Torunia sprzed lat. Bugowski chwyta czytelnika za rękę (a historiami o wypadkach również za serce) i prowadzi go m.in. przez rozwój samochodów, omnibusów i parowców.

Tekst urozmaicono dzięki mnogości tabel i rysunków. Przypisów nie brakuje. Autor, gdyby mógł, dopisałby teksty źródłowe nawet do stawianych znaków interpunkcyjnych. :D To sprawia, że czytelnik może odwołać się do oryginalnych źródeł w każdej chwili. Bugowski dotarł nawet do lokalnej prasy sprzed prawie 100 lat!

Jeśli nie jesteście sympatykami Torunia, to wciąż zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. Autor nawiązuje również do historii Poznania, Łodzi, Warszawy, a wodząc palcem po globusie dalej, nawet do Francji i do USA.

Do tej pory moim numerem 1 spośród wszystkich książek o historii motoryzacji była pozycja H. Schrader, H. Linz "Wielka encyklopedia samochodów", Wydawnictwo Res Polona, Łódź 1992, ISBN: 83-7071-042-2. Bugowski odebrał jej jednak złoty medal.

Czy wiedzieliście, że pierwsze auto, które wyjechało na ulice Torunia rozwijało prędkość 40 km/h? Dalibyście wiarę, że litr benzyny w 1925 roku kosztował 83 gr, przy czym robotnicy zarabiali ok. 80 zł miesięcznie, a pensję w wysokości ok. 250 zł uznawano za porządną? Potraficie sobie wyobrazić, że konie bardzo się bały pierwszych aut?

A to tylko początek tego, co czeka Was w tej książce.

Pierwsze auta były niemożliwe do zdobycia dla zwykłego...