Księga życia

Okładka książki Księga życia Deborah Harkness
Okładka książki Księga życia
Deborah Harkness Wydawnictwo: Mag Cykl: Księga wszystkich dusz (tom 3) fantasy, science fiction
Księga wszystkich dusz (tom 3)
Book of Life
Mag
2019-10-30
2019-10-30
2014-07-15
Anna Reszka

Wiało lekką nudą.

Wiało lekką nudą.

Historia bardzo długa i zagmatwana. Watrk który prosił się rozwinięcie znikł a to co z mojej perspektywy było nudne i zbędne było rozciągnięte do granic możliwości. Koniec historii nie zaskakuje ale całość fajnie się czyta.

Sięgnęłam po tę historię po tym jak obejrzałam serial. Z początku byłam nastawiona krytycznie ale książka pomimo swojej grubości wciągnęła mnie i dosłownie przeczytałam ją w kilka dni. Akcja sama w sobie jest dobrze przemyślana tak samo jak wątek fantastyki

Ta część jest zdecydowania najgorsza. Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Wcześniejsze tomy przedstawiają dość skomplikowaną fabułę a w tym tomie otrzymujemy banalne rozwiązania. Zastanawiałam sieć zy nie miało być czwartego tomu...
Pierwsza połowa bardzo mnie nużyła a druga wciągnęła. Niestety nawet jak akcja zaczęła robić się ciekawsza i nadchodziły wyjaśnienia, to książka nie przedstawiała tego co wcześniej. Poprzednie tomy serwowały nam odrobinę magii, tajemnicy i historii. Czuć było, że serię pisze historyczka. To był jej ogromny plus. W tym tomie natomiast nic na na to nie wskazuje. Mało tego książka jest pisana jak Grey. Ona się boi, ale jest silna, wyjątkowa. On jest stanowczy, silny, wpływowy, bogacz z wysokim statusem. Bez przerwy są opisy jego majątku, bogactwa i władzy. Ale jej przecież nie zależy ona chce tylko toster na święta (tak na prawdę jest napisane w książce),no ale oczywiście że dostaje posiadłość, zamki, biżuterię i otoczona jest antykami… No krew zalewa człowieka. Ile można kobietom takiego kopciuszka wciskać… To taki kopciuszek w wersji magicznej, bo oczywiście, że bohatera jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju no, ale jak na kobietę przystało bardzo skromna… Wszyscy się w niej kochają nawet członkowie rodziny. Smutne, że kobieta serwuje to innym kobietom… i to historyczka. Na samym końcu natomiast to Pani ratuje Pana więc jest jakieś przełamanie stereotypu. Jakby autorka chciała ciut feminizmu wpuścić. Na prawdę nie wiadomo co o tym myśleć.

Sprawne zamknięcie historii o zakazanej miłości czarownicy i wampira. Autorce wyszło połączenie magii i nauki, choć te wątki mogłaby rozbudować znacznie bardziej na dwóje głównych bohaterów. Owszem, ich relacja, powiązania i cała sieć spisków i zależności jest rozwinięta bardzo dobrze, przez co romans, będący trzonem, nie jest banalny. Niemniej są elementy, których można się czepiać, jednak ogólnie to bardzo dobra powieść, taka idealna na jesienne wieczory.

2047
1983

Książka „Księga życia” Deborah Harkness to trzeci tom cyklu "Księgi wszystkich dusz".
Poznajemy dalsze losy Diany i Matthew, którzy wracają do teraźniejszości, dawnych wrogów i nowych problemów. Niestety powrót to także smutek i strata kogoś bliskiego. Nowi członkowie rodziny to świeży powiew w książce, która jest pełna brutalności, zła i tajemnic. Historyczka i naukowiec zapoczątkują nowy początek.
Czy bohaterowie odnajdą odpowiedzi na pytania?
Świetne połączenie i warte przeczytania zakończenie sprawiają, że książkę pochłania się w całości.
Polecam.

Zacznę może od tego, że będzie to w zasadzie zbiorcza opinia na temat całej trylogii, bo nie widzę znaczących różnic między częściami, a tym samym sensu rozmieniania się na drobne. Przyznam się bez bicia, że sięgnęłam po nią na fali fascynacji serialem, który odkryłam pod koniec zeszłego roku. Na tyle mi się on spodobał, że zafrapowała mnie jego kanwa, czyli omawiane książki amerykańskiej historyczki. Moje zdziwienie było ogromne, kiedy okazało się, że, chyba po raz pierwszy w moim życiu, książka jest dalece słabsza niż serial, który na jej podstawie powstał. Odnoszę wręcz wrażenie, że ekranowi twórcy bezlitośnie wypunktowali wszystkie najsłabsze elementy powieści i przekuli je w pozytywy. Choć doceniam autorkę za dość ciekawie wykreowane uniwersum, bohaterów i całkiem wciągającą historię, bez których nie byłoby przecież wersji serialowej, to nie udało jej się uniknąć wpadek. Myślę, że uczciwie będzie zaznaczyć też na początku, że nie mam przekonania, na ile na mój odbiór wpłynęło fatalnie zredagowane i pełne okropnych błędów wydanie. Być może książka w oryginalne wywarłaby na mnie lepsze wrażenie. Niemniej i tak uważam, że nie przebiłaby serialu. Oczywiście nie oszukujmy się, że trylogia Pani Harkness to jakieś literackie arcydzieło. Złośliwi mogą wytknąć pogardliwe autorce stworzenie banalnego romansidła ukazanego w anturażu typowej scenerii fantasy. I choć po części jestem w stanie zrozumieć te zarzuty i ich genezę, to uważam, że jest to z lekka niesprawiedliwe podejście. Owszem, nie mamy tu może niebywale głębokich przemyśleń, zaawansowanej fabuły i niesamowicie złożonych bohaterów, ale nie ulega wątpliwości, że jest to całkiem zgrabnie wymyślona i przelana na papier, przyjemna fantastyczna wizja, która jest idealną i lekką lekturą na długie jesienne wieczory. Nie można odmówić Harkness swojej wizji i koncepcji na całkiem ciekawą i wciągającą historię. Traktuję tę książkę w kategorii niezłego pomysłu z nieco gorszym wykonaniem, które skutecznie naprawiła ekranizacja. Trylogia okazała się być świetną podstawą do wykreowania serialowego świata, a to też jej wcale niebłahy atut, którym nie może pochwalić się każda inna powieść. Na pochwałę zasługuje też nieźle przygotowane od strony naukowej i zwyczajnie autentyczne zaplecze historyczne, które wynika z oczywistego faktu, jakim jest wykształcenie autorki. Przyjemnie jest widzieć, że korzysta z tego w swoich książkach, co dodaje intrygującego smaczku. Dlaczego więc uważam, że serial zrobił to po prostu lepiej? Przede wszystkim dlatego że wykreował idealną syntezę losów opisanych w utworach i ustrzegł się przed dłużyznami oraz powtórzeniami, które po czasie bardzo męczyły i poniekąd zabiły książki. Mamy tutaj do czynienia z trzema tomiszczami po plus minus 700 stron, z których spokojnie można by zredagować dwa. Po czasie ewidentnie czuć, że opowieść jest sztucznie, na siłę ciągnięta oraz przedłużana, przez co się rozmywa i traci sedno. W ekranizacji znacznie bardziej przemawia też do mnie kreacja bohaterów, którzy w książce zwyczajnie irytują. Matthew jest tam apodyktycznym, stereotypowym i narwanym samcem alfa, podczas gdy Diana to biedna sierotka, o którą wszyscy muszą dbać. W serialu przedstawia się to zupełnie inaczej. Diana chociażby jest tu świadomą, pewną siebie i samodzielną kobietą. Świetnie też widać progres bohaterów, którego w utworach próżno szukać. Odnoszę wrażenie, że aktorzy wyjęli z postaci to, co najlepsze, po czym dodali od siebie to brakujące ogniwo, co jeszcze je uatrakcyjniło. Sama historia prezentuje się tu po prostu lepiej. Jest zwarta, logiczna, klimatyczna i bardzo intrygująca. Pominięte zostały niezbyt ciekawe wątki poboczne, które niewiele wnosiły, a skupiono się na tym, co naprawdę istotne. Można poczuć, że towarzyszy się bohaterom, w których losy widz bardzo się angażuje i które są sensowną kompozycją, zwieńczoną solidną puentą. Koniec końców uważam, że trylogia autorstwa Deborah Harkness jest niezłą, lekką pozycją dla fanów subtelnej tematyki fantasy spod znaku wampirów i czarownic, która jednak nie jest pozbawiona dość znaczących mankamentów. I choć sama w sobie nie jest idealna, to stanowi dobrą kanwę dla serialu, który genialnie wykorzystał historię i świat wykreowany przez autorkę, przenosząc go na ekran. Jeśli ktoś by mnie zapytał - książka czy serial - to bez wahania wskażę na to drugie. Jeśli jesteście zaciekawieni historią i bohaterami, to polecam zasiąść przed telewizorem, a książki zostawić co najwyżej najzagorzalszym zapaleńcom tematu.

Uwielbiam tę serię i kocham tę książkę, ale o ile początek był cudny oraz zakończenie też to środek momentami tak mi się dłużył, żę miałam już ochotę sięgnąć po inną książkę. Historia jest cudna, a rodzina Matthew i Diany genialna, niektórzy jej członkowie, którzy ponownie pojawili się w tej części szczególnie skradli moje serce. Bardzo podobał mi się też Polski akcent w tej książce. Cieszę się, że miałam szansę przeczytać tę serię i wejść w ten magiczny choć mroczny świat. Teraz z czystym sumieniem mogę od nowa obejrzeć mój ukochany serial i po raz pierwszy zobaczyć 3 sezon mając poszerzoną perspektywę o przeczytane książki. Mam nadzieję, że mimo mojej nowej znajomości książek, ten serial nie straci dla mnie swojego uroku.

Niespójna i chaotyczna. To już trzecia część cyklu, a autorka nie nauczyła się lepiej ubierać swoje myśli w słowa. Po rozwlekłym początku, gdzie byty znowu głównie ględzą, zaczyna się jazda w dość absurdalnym tempie, gdzie nagle to, co było przez poprzednie 2 części niemożliwe - staje się możliwe, zagubione przez wieki artefakty się materializują, a bohaterowie przemieszczają się po kontynentach z szybkością teleportacji. Miałam momenty, kiedy czułam, że nie nadążam za autorką i nie rozumiem celu działań postaci. Po co na przykład ciągle jeżdżą z miejsca na miejsce? Chyba tylko po to, że mogą. De Clermontowie mają przecież domy w każdym zakątku świata. Pogłębia to wrażenie chaosu. Postaci mamy tu tyle, że trudno się połapać kto jest kim, mamy też tajemnice, o których wszyscy wiedzą, oraz mnóstwo niespójności w rodzaju: w jednym miejscu autorka pisze, że ktoś o czymś wie, a za kilkanaście stron stwierdza, że ta osoba tej wiedzy nie ma. Do tego autorka rozpisuje się o pierdołach, a to co ważne traktuje w kilku akapitach i potrafi w mgnieniu oka zmienić wątek. I ten pseudonaukowy bełkot o genetyce: bo nie ma nic łatwiejszego, niż wyizolować w DNA pojedynczy gen odpowiedzialny za to, siamto, czy owamto... Nic dziwnego, że ta część mnie zmęczyła.

Bardzo pozytywnie zaskoczyłam się tą częścią, pochłonęła mnie od pierwszych stron. "Księga życia" jest pełna tajemnic, brutalności i zła. Nie brakuje również miłości i opiekuńczości. Będę wracała do tej trylogii z uśmiechem na twarzy.