Włoski nauczyciel

2019-10-02
2019-10-02
2018-03-20
Jerzy Kozłowski

To opowieść zarówno o sztuce, jak i o życiu. Relacjami między ludźmi i człowieka z artyzmem. Jest powolna, ale świetnie napisana i ma coś w sobie, co nie pozwala nie doczytać jej do końca. Zawiera przejmujący obraz specyficznej więzi dziecka i rodzica. Główny bohater żyje w cieniu ojca, idealizuje go, swój sukces opierając niemal wyłącznie na jego opinii. Książka ukazuje wpływ środowiska, w którym dorastamy, rodziców i wychowania na całe nasze późniejsze dorosłe życie. Jest wielowymiarowa i ponadczasowa, najważniejszą rolę grają w niej uczucia. Momentami się ciągnęła i zabrakło mi głębszej więzi z głównym bohaterem. Nie jest to książka dla każdego, ale ja ją doceniam i nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

Książka, która porywa. Cudownie jest przez całą książkę dojrzewać razem z głównym bohaterem, przeżywać jego życie i coraz bardziej się przywiązywać.

Nie jest to książka, którą czyta się z zapartym tchem, ale ma coś w sobie, wciąga. Dobra na zimowe wieczory.

Powieść obyczajowa. Niestety. Język płaski, drętwy, sztampowe opisy scenerii.
Rozczarowałam się,, po recenzjach spodziewałam sie WOW

Powieść obyczajowa. Niestety. Język płaski, drętwy, sztampowe opisy scenerii.
Rozczarowałam się,, po recenzjach spodziewałam sie WOW

Artysta doznaje więcej, ale czy może więcej? Czy może używać ludzie w imię sztuki i nieśmiertelności? Czy może płodzić, a potem nie brać odpowiedzialności za swoje dzieła? Oprócz walorów artystycznych sztuka powinna nieść przesłanie, ale jak przekazywać może ktoś amoralny i bez wartości?

Świetnie napisana, wciągająca książka o życiu, sztuce, potrzebie akceptacji, trudnych relacjach rodzinnych i międzyludzkich. O codziennnym zmaganiu z życiem, które mija za szybko.
Bardzo dobra, ale bardzo przygnębiająca opowieść.

Bardzo dobra, ale bardzo przygnębiająca opowieść.

Długo się zbierałam do napisania tej opinii, bo za bardzo nie wiem, jak się za nią zabrać.
Historia była ciekawa, ale nie zaskoczyła mnie za bardzo. Na pierwszej stronie Bear, wychodząc z wanny, podpiera się na głowie syna. Możliwe, że to nadinterpretacja z mojej strony, ale po przeczytaniu tego wstępu miałam pewność, jak się ułożą relacje tych dwóch bohaterów i jakoś książka nie była w stanie mnie zdziwić.
Sami bohaterowie ciekawi, wielobarwni- jak na artystów przystało. Główny bohater dał się lubić w swojej nieporadności. Ujął mnie opis jego ostatnich dni, tak oszczędny, spokojny, prawdziwy.

Pozycja, która wciąga. Szybko sprawia że ma się "własną opinie" w temacie losów bohaterów. Uwiera niczym ciasne buty, ale w sposób który sprawia że nadal chcemy więcej. I pozwala znaleźć komfort dokładnie tam gdzie się go nie spodziewaliśmy.

Wybitnie dobra książka. Historia głęboko mnie poruszyła, przekaz na prawdę głęboko do mnie dotarł.

• Literatura piękna

Video