Żywi i umarli

Okładka książki Żywi i umarli Nele Neuhaus
Okładka książki Żywi i umarli
Nele Neuhaus Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 7) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 7)
Gorzka Czekolada
Die Lebenden und die Toten
Media Rodzina
2019-09-20
2015-05-22
Miłosz Urban, Anna Urban
literatura niemiecka

Okładka książki Oblany test Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Oblany test Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Niemowa Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Niemowa Michael Hjorth, Han...

Historia zaczyna się od śmierci kobiety w parku. Tak zaczyna się wyjątkowo trudne śledztwo dla Pii i Olivera. Policjanci próbują złapać mordercę zanim zginie kolejna osoba. Kto okaże się mordercą? Jaki ma motyw? Polecam!

Autorką się zainteresowałam po tym jak poleciła mi ją znajoma. Jej początkowe tomy serii nie uważam za jakieś mega porywające. Z czasem jednak mam wrażenie, że Nele nabrała wprawy w pisarstwie i każdy kolejny tom okazuje się lepszy od poprzedniego.
Tom 7 okazał się jak dla mnie rewelacyjny. Tym razem autorka skupiła się na problemie oddawania organów do przeszczepów po śmierci człowieka. Dla wielu osób bardzo trudny temat i wzbudzający szereg kontrowersji. W książce okazał się równie trudny jak w życiu codziennym.
Główni bohaterowie Oliver i Pia muszą się zmierzyć z ludzkimi problemami i chęcią zemsty. Na początku giną niewinni ludzie w różnym wieku. Z biegiem czasu okazuje się, że każda z ofiar była po przeszczepie i musiała zapłacić życiem za winy swoich bliskich. O co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?
Ta część z całej serii różni się pod jednym względem. Jak zawsze główni bohaterowie radzili sobie z seriami morderstw tak teraz dopada ich bezradność. Pia, która zawsze zgrywała twardą babkę i nie można jej było złamać- nawet jak została porwana córka jej partnera, Tak teraz po kolejnych morderstwach ofiar, których nie była w stanie uchronić, załamuje się i przestaje wierzyć w to co robi. Podobnie dzieje się z Olivierem- zaczyna zastanawiać się na poważnie nad odejściem z policji...
Cała powieść naszpikowana jest mnóstwem emocji przez co czyta się ją z większym zainteresowaniem. Nie jest to już tylko typowe ściganie mordercy ale ściganie się ze swoimi emocjami i próba poradzenia sobie z nimi.
Zdecydowanie tom 7 zbliżył mnie do Oliviera i Pii. Mogłam ich w końcu poznać z innej strony - tej osobistej, prywatnej. Mogłam poczuć się ich znajomą i zrozumieć skąd znaleźli się w policji.
Powieść mimo swojej objętości po prostu się chłonie. A samo rozwiązanie nie tyle, że zaskakuje co wywołuje mnóstwo refleksji. Zdaje sobie człowiek sprawę do czego jest zdolny gdy żyje nienawiścią i chęcią odwetu. Jak bardzo można zapomnieć kim się jest aby ochronić bliskich. Praktycznie ostatnia scena książki mnie osobiście rozwaliła. Nie ukrywam, że polały się łzy i zamykając powieść musiałam chwilę zastanowić się nad przesłaniem, które niesie autorka.
Sięgam od razu po część 8 bo jeśli Nele dalej będzie tak rozwijać swój kunszt pisarski to myślę, że przepadnę jeszcze bardziej z kolejną częścią mimo, że jest jeszcze grubsza niż poprzedniczka.

Lubię tę serię, choć zauważyłam, że czytam nie po kolei. Nie ma to większego znaczenia, pomijając fakty z życia głównych bohaterów.
Tym razem tuż przed świętami Bożego Narodzenia Pia wreszcie wybiera się na urlop z mężem do Ekwadoru. Tymczasem ktoś zastrzelił kobietę, roztrzaskując jej głowę. Z powodu braków kadrowych Pia jest wezwana na miejsce zbrodni.
Okazuje się, że to pierwsza ze zbrodni popełnionych w okolicach Frankfurtu w ten sam sposób. Policjantka postanawia zrezygnować z wakacji i razem z Oliwerem Bodensteinem podejmuje wyścig z czasem, by złapać mordercę.
Motyw zbrodni wiąże się wykonywaniem przeszczepów przez Szpital Urazowy. Personel pracujący przy przeszczepach zdaje się być na celowniku, choć giną członkowie rodzin, a nie oni.
Swoją drogą autorka porusza bardzo ciekawy temat transplantologii, z którym dotąd nie miałam do czynienia. Naprawdę warto sięgnąć po tą powieść.

Okazuje się, że to...

Jak sięgam po jakąś książkę Nele Neuhaus to jestem pewna, że spełni ona moje oczekiwania względem kryminału. I nie inaczej było i tym razem .Para śledczych w najlepszym swoim wydaniu rozwiązuje kolejną, mroczną zagadkę kilku ofiar snajpera. A fabuła oparta na niesamowicie ważnym temacie tj. transplantologi organów. Kiedy uznaje się chorego za zmarłego i kiedy można wykorzystać jego narządy? Jak wpłynąć na rodzinę aby wydała na to zgodę? Jak ich zmanipulować? Czy dla nagrody można poświęcić ludzkie życie? Ile jesteśmy w stanie udźwignąć? Bardzo ciekawa pozycja gdzie jest dużo akcji, rosnącego napięcia i szeregu wywołanych emocji. Polecam.

Świetna książka! Znakomicie się ją czytało. Co prawda, było trochę za dużo ludzi, którzy zaczęli mi się mylić, ale nie zmniejszało to przyjemności z obcowania z tą książką. Rzadko daję kryminałom 8/10, ale ta powieść w pełni na tę ocenę zasłużyła. Świetnie opisane zostało żmudne dochodzenie do prawdy. Motywy zbrodni wiarygodne.
Interesujące wtręty dotyczące życia prywatnego śledczych.
Ładny, dojrzały styl i wydarzenia następujące logicznie po sobie.
Gorąco polecam :)

Interesujące wtręty dotyczące życia...

Całkiem udany powrót do tej autorki. Trochę czułam zmęczenie mnogością podejrzanych i niemieckimi nazwami, ale temat ciekawy...intryga też wciągająca...polecam!

Niby kolejny kryminal zresztą bardzo dobry ale temat transplantologi narządów mną wstrząsnął , daje do myślenia i to na długo

Prawdziwe tomiszcze (600stron),ale było warto. Pani Neuhaus pod przykrywką wielu zwrotów akcji, życia bohaterów, porusza ważny temat przeszczepu narządów. Polecam!

Bardzo ciekawa fabuła. Jedna z lepszych w serii.

Bardzo ciekawa fabuła. Jedna z lepszych w serii.

• Kryminał
  • Kryminały