Miłość w czasach in vitro

Wydawnictwo: Videograf
rodzina, miłość, dzieci
Kate1404

Alicja wiedzie nudne życie, w którym cały czas albo się czegoś boi, albo ogarnia ją zniechęcenie. Na co dzień pracuje jako asystentka w renomowanej klinice in vitro, przez co zaczyna żyć historiami pacjentów oraz personelu kliniki. Tam niczym w soczewce skupiają się ludzkie dramaty oraz radości, a upragniony cel dla każdego ma nieco odmienne znaczenie. To opowieść o tym, jak bardzo los...

To opowieść o tym, jak bardzo los potrafi zaskakiwać i zmuszać nas do trudnych wyborów. Oraz o tym, że kiedyś trzeba przestać się w życiu jedynie się przyglądać. Powieść porusza bardzo aktualny temat procedury in vitro oraz możliwości i konsekwencji z nią związanych, przede wszystkim tych emocjonalnych.

źródło opisu: https://videograf.pl/pl/p/Milosc-w-czasach-in-vitro/2410

źródło okładki: https://videograf.pl/pl/p/Milosc-w-czasach-in-vitro/2410

NIEnaczytana | 2019-08-17

"Życie nigdy nie dawkuje nam wydarzeń równomiernie. Czasem przez lata nie dzieje się nic, by zaledwie kilka dni mogło obdzielić emocjami pozostałe dekady.

Temat in vitro nadal w pewnym stopniu dzieli nasze społeczeństwo. Każdy ma swoje zdanie na jego temat, a najwięcej do powiedzenia mają zazwyczaj ci, których ta metoda zapłodnienia nie dotyczy, którzy posiadają dzieci z naturalnego poczęcia. Takim krytykuje się najłatwiej. Nigdy chyba nie próbowali postawić się w sytuacji par, które marzą o posiadani potomka, a którym jedynie in vitro daje szansę, chociaż nawet nikłą, na spełnienie tego pragnienia.

"Poddawanie się procedurze in vitro przypomina zatrudnienie się na naprawdę kiepskiej umowie śmieciowej: nie pasują ci godziny pracy, czujesz się niedoceniany, nic od ciebie nie zależy, ale nie masz wyjścia. Rezultaty są niepewne, a szanse powodzenia – skierowane przeciwko zainteresowanym. Nikt nie robi tego z kaprysu ani dla przyjemności, jest to ostateczność, która czasem niesie ze...

Alicja, asystentka w klinice "Szczęśliwa Rodzina", specjalizującej się w zabiegach in vitro, jest jakby naszym przewodnikiem po treści książki. Przedstawia nam kolejnych bohaterów, przybliża ich sylwetki, charaktery, zapoznaje z procedurami obowiązującymi w klinice. I tak poznajemy np. niezłe ciacho, doktora Pawła jednego z najważniejszych lekarzy w "Szczęśliwej Rodzinie", który z biegiem czasu staje się przyjacielem Alicji, czy np. Beatę Zawilską, niesamowitą embriolog, królową laboratorium, do której należy łączenie komórek.
Alicja po jakimś czasie jest w stanie rozpoznać nastroje pacjentów, przewidzieć czy poprzednia wizyta była owocna. Jednak nadchodzi czas, kiedy w klinice zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Czy "Szczęśliwa Rodzina" znajdzie siły, by przetrwać kryzys?

Powieść Anny Żelazowskiej skupia się wokół tytułowego tematu in vitro. Bohaterowie, czy to personel, czy pacjenci, praktycznie całe swoje życie opierają na wizytach w klinice. Szczególnie ujęły mnie...

red_sonia | 2019-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

„Miłość w czasach in vitro” to nie tylko książka o chęci posiadania dziecka, bo choć miejscem akcji jest klinika Szczęśliwa Rodzina, gdzie owo szczęście spoczywa w rękach lekarzy i specjalistów embriologów, to w głównej mierze przekrój przez historie ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia nie bali się powiedzieć STOP! Czas na zmiany i te zmiany wprowadzić, to również tragiczny w skutkach obraz samotności, takiej gdzie pustkę wypełnia się pracą, pracą, która z czasem staje się misją, misja, która zamienia się w obsesję, a ta nieuchronnie ciągnie na samo dno.

„Miłość w czasach in vitro” jest powieścią dla każdego i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Autorka pokazała, że zdrowy egoizm jest potrzebny każdemu z nas, bo miłość niejedno ma imię i niejedno oblicze, a nasze szczęście leży w naszych rękach! Polecam :)

"Jeśli ktoś by mnie spytał, gdzie z największym prawdopodobieństwem spotkasz Boga, odpowiedziałabym, że u mnie w pracy. Dla jasności: nie jestem zakonnicą, chórzystką w kościele ani katechetką. Jestem asystentką w klinice sztucznego zapłodnienia."

Narratorem książki jest młoda dziewczyna Alicja, która dostaje pracę jako asystentka w klinice Szczęśliwa Rodzina. Nie zastanawia się nad tym, czy chce tam pracować, czy to moralne itd, z powodu bardzo prozaicznego, jakim jest brak pieniędzy na życie. Dziewczyna jest świetnym obserwatorem osób, które odwiedzają klinikę i w każdym kolejnym rozdziale opowiada nam najciekawsze jej zdaniem zdarzenia z kliniki. Jest w stanie łatwo stwierdzić, kto jest pierwszy raz na wizycie, komu się udało, a kto próbuje po raz kolejny szczęścia. Mogę wam napisać tyle, że niektóre historie na pewno zaskakują, będą i znikający pracownicy... Historia laborantki embriologa - Beaty Zawilskiej zaskoczyła mnie bardzo, bo takiego rozwiązania się nie...

Anna Żelazowska oddaje w ręce czytelników opowieść bazującą na problemie niepłodności i procedurze in vitro. To mądra i ciekawa historia o trudnych decyzjach, nadziei na stanie się rodzicem oraz o tym, że niekiedy trzeba wyjść ze strefy własnego komfortu, przestać się bać i zacząć żyć, a nie tylko egzystować i przyglądać się życiu innych. Serdecznie polecam!

CAŁOŚĆ: http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/2019/08/415-miosc-w-czasach-in-vitro-anna.html