Znaleźć wyjście

Novae Res
2019-09-09
2019-09-09
kryminał sensacja

Wiem, że nic nie wiem. Tak mogłabym spuentować w zasadzie tę książkę. Ale od początku.
Czytelnik zostaje wrzucony do zwyczajnego świata całkiem zwyczajnych młodych ludzi, żeby już po chwili zastanawiać się, gdzie się tak naprawdę znalazł i która z teorii mających wyjaśnić to, co się dzieje, jest prawdziwa. Nie będę ułatwiać i nie zdradzę, która, ale powiem to, co usłyszałam od samego autora: najprostsze rozwiązania są tymi prawidłowymi. Zanim jednak do tego dojdziemy, zostajemy przeprowadzeni przez meandry ludzkiej psychiki, zagubimy się, zmienimy rzeczywistość na równoległą i kilka razy usiądziemy z wrażenia totalnie zaskoczeni kolejnym zwrotem akcji, kolejną teorią. I tak kluczymy, plączemy się i wpadamy we frustrację podobnie jak bohater. Tyle tylko, że my możemy z tego labiryntu wyjść. Bohater nie ma takiej opcji.
Ciekawym smaczkiem jest umieszczenie akcji w niewielkim mieście jakim jest Ciechanów. Lubię , kiedy autor pisze o tym, co zna, co mu bliskie i prowadzi nas ulicami swojego miasta, ścieżkami przemierzanymi często w dzieciństwie. Czuje się w tym prawdę.
Polecam miłośnikom mocnych wrażeń, którzy nie boją się wskoczyć na główkę do ciechanowskiego Matrixa.

Po przeczytaniu tej książki miałam w głowie dwa pytania - o co tu w końcu chodziło i jakim cudem wcześniej nie słyszałam o tym genialnym thrillerze? Zazwyczaj w połowie lektury masz już jakieś podejrzenia co do finału historii - tutaj nie wiesz kompletnie nic. I nie ma znaczenia czy jesteś na początku czy na końcu książki. Niektóre strony czytasz po kilka razy, żeby w końcu zrozumieć ich sens i wyobrazić sobie skomplikowane zależności, a kiedy już wszystko sobie poukładasz okazuje się, że to był tylko sen. Rzeczywistość miesza się z fikcją, a po przeczytaniu ostatniej strony rodzi się jeszcze więcej pytań. Masz ochotę przeczytać wszystko jeszcze raz, bo w Twojej głowie nie ma nic więcej niż obiecany przez autora mindf*ck. Uwielbiam książki, które nie podają wszystkiego na tacy, a "Znaleźć wyjście" zdecydowanie do takich należy.

"Witajcie w Matriksie."

Adam jest nauczycielem historii, a jego żona pracuje w policji. Oboje wiodą uporządkowane życie, z którego są zadowoleni. I nagle " rzeczywistość trafia szlag." Wszystko okazuje się fikcją i żartem. On sam jest pozbawiony możliwości jakiegokolwiek wyboru.
Niezrozumiałe sny, urywki wspomnień, uczucie dè já vu? Czy tylko kolejne złudzenie umysłu? Nic nie znajduje swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Kompletnie nie rozumiem, co dzieje się w życiu głównego bohatera. Ale spokojnie, on sam też tego nie wie 🤭🙃
Adam nie zdążył znaleźć odpowiedzi. Zginął w wypadku samochodowym.
Ja czytam dalej gnana do przodu przez ciekawość, jak daleko sięga wyobraźnia Autora.
Przyjaciel Adama - Marcin postanawia za wszelką cenę odkryć, co naprawdę się wydarzyło. Nie ma niestety pojęcia, że w tym przypadku wiedza jest przekleństwem i nie ma niczego bardziej przerażającego niż prawda.

Więcej niż jeden wszechświat, równolegle rzeczywistości - czy to możliwe? Ja nie mam o tym pojęcia.
Nie chcę więc z niewiedzy uczynić argumentu: "na nie", oceniając książkę.
Jest metafizycznie i...fantastycznie.
Jeśli komuś ta materia jest bliska i odnajdzie się w tej rzeczywistości ( ewentualnie w tej równoległej ) to jak najbardziej polecam. Ja jednak jestem kobietą twardo stąpającą po ziemi.

Jak bardzo można manipulować ludzkim umysłem?
Podobno nic się nie dzieje przypadkiem, a od geniuszu do szaleństwa jest tylko jeden krok. Ale to już zupełnie inna historia.

"Witajcie w Matriksie."

Jestem niezwykle pozytywnie zaskoczona tym debiutem! Świetny psychothriller, pokręcony i trzymający w napięciu; aż do końca nic i nikt nie jest jednoznaczny i taki jak się wydaje...Do tego powieść jest napisana plastycznym, soczystym językiem, który potęguje niepokój i psychodeliczny klimat. Polecam!

"Znaleźć wyjście" to ten typ książki, gdzie już wydaje Ci się, że coś wiesz, a w rzeczywistości nie wiesz totalnie nic.
"Coś, co czyni nas inteligentnymi, zaczęło działać coraz mniej płynnie, coraz więcej rzeczy szwankowało, aż w końcu przestało dobrze funkcjonować, popadając w stan, który nazywamy szaleństwem."
Poznajemy na początku młodego Adama, jego otoczenie, przyjaciół, pierwszą dziewczynę. Zwykły chłopak ze wsi, który mieszka z ojcem, który ma nie po kolei w głowie. Następnie przenosimy się do życia codziennego 35-letniego już Adama. Dom, żona, praca w szkole jako nauczyciel historii. Na pozór spokojne i normalne życie zostaje zaburzone. Dziwne sny dręczą mężczyznę, stopniowo świat wokół niego zaczyna zmieniać się detalami wielokrotnie wprowadzając go w żenujące sytuacje. Zmienia się np. Imię jego żony, zmienia się grafik w pracy, mimo iż dokładnie sprawdzał poprzedniego dnia, o której zaczyna lekcje. Dzieją się dziwne rzeczy wokół niego. Z przyjacielem z pracy Albertem, nauczycielem fizyki próbuje zgadnąć jak to jest możliwe? Czy jest naukowe wytłumaczenie na zmiany, które zachodzą i są tylko dla niego zauważalne, a reszta ludzi przyswaja je jak rzeczywistość? Oprócz Alberta, Adam informuje jeszcze jedna bliską mu osobę z czasów dzieciństwa - Michała o swoich przypuszczeniach i podejrzeniach. Przyjaciel zastanawia się, czy wszystko z nim okej, tymbardziej, że jego ojciec skończył w szpitalu psychiatrycznym, a Adam bredzi jak niegdyś jego ojciec. Pewnego dnia mężczyzna ginie w wypadku samochodowym. Dzień wcześniej skontaktował się z Michałem, który po śmierci przyjaciela postanawia odgadnąć tajemnice ostatnich zmian u Adama.
Co się działo wokół Adama? Wokół Michała który stara się sensownie to wytłumaczyć? Jak potoczy się jego los gdy odgadnie prawdę?
Książka jak najbardziej ciekawa, poruszająca interesujące tematy i teorie. Napisana jest prostym językiem, przyjemnie się czyta. Niejednokrotnie wprowadza w osłupienie, co sprawia, że tymbardziej czytelnik chce dalej przeżywać historie bohaterów.

Poznajemy na początku młodego Adama, jego otoczenie,...

🌟 RECENZJA 🌟
Gdy Adam poznaje Anię w wieku 15 lat oboje czują, że znaleźli bratnie dusze. Ta znajomość nie podoba się najbliższemu przyjacielowi Adama, Marcinowi, który czuje się odsunięty na boczny tor.
Dwadzieścia lat później Marcin to zatwardziały singiel a oni są szczęśliwym małżeństwem. Ona pracuje w policji a on uczy historii.
Coś tajemniczego dzieje się w życiu Adama o czym wie tylko sam zainteresowany, planuje coś ostatecznego.
"Znajdź wyjście" ten slogan zaczyna go prześladować.
Kolejnego dnia okazuje się, że jego żona ma na imię Iza a wiele rzeczy się nie zgadza. Co jest rzeczywistością a co snem? Nie wiemy my, nie wie tego główny bohater. Jest bardzo tajemniczo a nas gna chęć odkrycia prawdy.

Było fajnie gdzieś do połowy, potem wchodzimy w sferę pseudonaukową, metafizyczną i zupełnie, w moim odczuciu odrealnioną, na tyle że straciłam cały zapał do lektury i sięgnęłam po coś innego.
Oczywiście o całkowitym porzuceniu nie było mowy, bo lubię kończyć to co zaczęłam. Pogodziłam się z tym w jakie rejony zabrnęła ta historia, przespałam się z tym i kontynuowałam czytanie z nadzieją, że autor jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.
U Fitzeka, każda nawet najbardziej absurdalna sytuacja, posiada realne i logiczne wytłumaczenie tutaj też je mamy, jednak musimy podążać do niego bardzo krętymi i zawiłymi ścieżkami, jedno trzeba przyznać twórcy: ma chłop wyobraźnię 😅

🌟 RECENZJA 🌟
Coś tajemniczego dzieje się w życiu...

Muszę przyznać, że zaraz po przeczytaniu opisu tej książki złożyłam zamówienie w empiku i od razu po odbiorze wzięłam się za czytanie.
I w gruncie rzeczy mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Z jednej strony przez większą część książka opowiada historię, którą ja podciągnęłabym pod fantasy (nie przepadam za tym gatunkiem książek, przez to mniej więcej w połowie zastanawiałam się czy jej nie odłożyć - na szczęście tego nie zrobiłam :)),ale z drugiej sama końcówka i wyjaśnienie całej historii... mistrzowskie. Autor pokazał jak umiejętnie można manipulować drugim człowiekiem i do czego taka manipulacja może doprowadzić.
Z miłą chęcią zobaczyłabym ekranizację tej książki:)
Mimo mieszanych uczuć polecam, według mnie jeden z lepszych debiutów w ostatnich miesiącach :D

Znaleźć wyjście z tej gmatwaniny i dotrwać do epilogu nie było łatwo. rzeczywistość jest zupełnie inna niż mogłoby się wydawać. fabuła zbyt pokręcona, za dużo autor upchnął dziwnych snów, teorii, zdarzeń i bohaterów w tej historii.

Początek książki świetny, szłam jak burza...ale im dalej tym gorzej! Jakieś symulacje, cuda na kiju! Nie, to nie moja bajka!
Ledwo dobrnęłam do końca!
Ale jeśli ktoś lubi tego typu książki to na pewno się spodoba!

Ledwo dobrnęłam do końca!
Ale jeśli ktoś lubi tego typu książki to na pewno się spodoba!

Książka z gatunku tych cięższych . Ale fajnie się czytało .

Książka z gatunku tych cięższych . Ale fajnie się czytało .

• Wygrane:)
  • Do przeczytania w 2020