Małe kobietki. Wydanie ilustrowane

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Cykl: Małe kobietki (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Little Women
klasyka
Ag2S

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Córki pani March – stateczna Meg,...

Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek.

Dziewiętnastowieczna autorka Louisa May Alcott napisała „Małe kobietki” na podstawie własnych doświadczeń. Ten klasyczny już utwór doczekał się licznych adaptacji filmowych i cieszy się nieprzemijającym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jothanne Washington | 2019-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

W wyniku pewnych okoliczności bogata i poważana rodzina Marchów, traci swój majątek. Od tej pory cztery siostry: Meg, Jo, Beth i Amy, wraz ze swoją matką wiodą bardziej skromne, aczkolwiek nie mniej szczęśliwe życie. Dziewczynki swoim optymizmem i radością starają się urozmaicić sobie swoje codzienne obowiązki. Ze wszystkich sił pragną być dobre, bezinteresowne i pokorne, by ich ojciec po powrocie z wojny secesyjnej mógł być z nich dumny.
To była książka słodka, niczym najsłodszy pszczeli miód. Czytało się ją szybko i nad wyraz przyjemnie; Miałam wrażenie, że płynę. Wiosłuję, ale nie męczę się zbytnio. Podziwiam wspaniałe widoki i uśmiecham się szczerze. Bo może i naprawdę płynęłam, tylko, że bez łodzi i oceanu, i tylko z książką w ręce;
Nie żałuję, że przeczytałam tę książkę, bo wiem, że wybrałam właściwie; Bo czasem nasze drogi splatają się po to by się w końcu rozdzielić i pozostawić za sobą historię, taką jak ta, która ma być pomocną opowiastką na drodze innych,...

Julia | 2019-09-05

Młodym czytelnikom polecam !!! Warto... ^^
Starszym również, ponieważ jest to przyjemna historia w sam raz na weekend ;)
A, osobom burzącym się przypominam, iż jest to książka opisująca dawne czasy i w żaden sposób nie krytykuje dzisiejszego obrazu kobiety w społeczeństwie, a jedynie przypomina stare i dla niektórych wciąż istotne wartości.
Wspaniała i niezwykła lektura...

Marta Chmiel | 2019-09-02
Przeczytana: 01 września 2019

Książka, będąca już właściwie amerykańskim klasykiem. Historia mające swojej miejsce w okresie wojny secesyjnej opowiadająca o losach czterech sióstr i ich matki podczas nieobecności ojca będącego na wojnie. Z suchych, niespojlerowych faktów to było na tyle.
Książka jest dla mnie rewelacyjna. Ale jest to bardzo subiektywna ocena osoby, która kocha taką literaturę. "Taką" czyli literaturę nie naturalistyczną. Świat, który jest kreowany dla pokrzepienia serc. Nie znajdziecie tutaj dramatu, strachu, skrajnych emocji, ekscytujących opisów. Znajdziecie za to ciepło, radość, miłość i ciągłą walkę ze swoimi małymi słabościami. Jednak "Małe kobietki" mają w sobie jakąś magiczną cechę, która sprawia, że naprawdę trudno się od niej oderwać.
Jednak dla czytelników, którzy lubią literaturę pełną prawdziwych dramatycznych wydarzeń, z pewnością nie będzie to tak wspaniała uczta. Świat Alcott jest nieco wyidealizowany, a postacie szlachetne i dobre. Mimo tych cech – dla jednych będących wadami –...

Ania | 2019-08-28

Same cnoty młodych kobietek

Martu1987 | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Słodka i naiwna ksiäżka ale uwielbiam ekranizacje i stwierdziłam że najwyższy czas by nadrobić te zaległośc

Sahu | 2019-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

W Małych Kobietkach autorka opisała rok z życia rodziny Marchów. Amy, Beth, Jo i Meg skupiały się przez ten czas na pracach domowych i nauce. Mimo dużej liczby obowiązków nie zabrakło im czasu na przyjemności. Dziewczynki każde doświadczenie analizowały i z pomocą mamy wyciągały wnioski na przyszłość.

Ton książki jest mocno moralizatorki - od razu można zauważyć, że treść skierowana była do młodszych dziewcząt. Mi to zupełnie nie przeszkadzało, ponieważ powieść była ciekawa i bardzo przyjemnie się ją czytało.
Książkę polecam przede wszystkim czytelnikom, którzy lubią literaturę XIX wieku i nie przeszkadza im brak nagłych zwrotów akcji :)

P.S. Dziwi mnie podejście czytelników, którzy uważają, że książka jest szkodliwa i uczy młode dziewczyny, że muszą tylko dobrze gotować i sprzątać. Warto zwrócić uwagę, że jest to powieść napisana w 1868, kiedy życie domowe wyglądało inaczej niż dziś. Książka Małe Kobietki to już klasyk - nikt w XXI wieku nie uznaje jej za podręcznik do życia ;)

ontheisland | 2019-08-11
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Świetnie się czytało tę krótką historię rodziny Marchów, gdzie kobiety są przebojowe (jak na czasy, w których przyszło im żyć), zachwycają swą wrażliwością wobec drugiego człowieka, a także tym, jak dają sobie radę z problemami dnia codziennego, wcale nie będąc bogatymi. Cała historia nieco cukierkowa, ale jest świetną lekturą na oderwanie się od rzeczywistości. Idealna na weekend.

Anna | 2019-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2019

Czytało się na prawdę dobrze, ale ponieważ widziałam pewien odcinek Przyjaciół, w którym to Joey czyta Małe Kobietki, byłam nieco zawiedziona nieznalazłszy omówionych tam wydarzeń. Jakież było moje rozczarowanie gdy dowiedziałam się, że w Ameryce 1 i 2 część wydaje się w jednej książce, a w Polsce jest dostępna tylko pierwsza a drugiej trzeba szukać po bibliotekach. Wstyd, że żadne wydawnictwo nie zdecydowało się na wznowienie kolejnych części. Niestety to popsuło mi odbiór tej uroczej opowieści.
Najbardziej polubiłam postaci Jo i Lauriego i jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczyły się ich losy.

Makrauchenia | 2019-07-23

Książeczka o wartości więzi rodzinnych. W epoce autorki z pewnością bardzo nowatorska. Dla małonastoletniej córki, a i to musi się spieszyć, bo nawet młodsza młodzież nie jest obecnie aż tak naiwna, z wielkim żalem to zauważam.

Następcy Książek | 2019-07-07

Książka, która pojawiła się kiedyś w serialu przyjaciele. Kompletnie do mnie nie przemówiło.