Tajemniczy opiekun

Okładka książki Tajemniczy opiekun Jean Webster
Okładka książki Tajemniczy opiekun
Jean Webster Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Tajemniczy opiekun (tom 1) Seria: Klasyka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tajemniczy opiekun (tom 1)
Klasyka
Daddy-Long-Legs
Oficyna Wydawnicza RYTM
2005-01-01
2005-01-01
listy

Drodzy krótko-, średnio- lub długonodzy Czytelnicy!
Ta książka to według mnie arcydzieło w kategorii powieści epistolarnej. Nie sposób się od niej oderwać i chce się jak najszybciej czytać kolejne listy główniej bohaterki. Listy Agaty Abbott są świetne i zmieniają się z biegiem czasu. Aga dojrzewa, dorośleje, ma coraz większy zasób słownictwa, jest coraz lepiej wykształcona, coraz mądrzejsza, więcej widzi, pojmuje, odczuwa. To wszystko widać w jej znakomitych listach do bogatego, tajemniczego opiekuna.
Jej listy bawią, wzruszają, ujmują na różne sposoby. Często zawierają znakomite myśli, obserwacje. Oto próbka takich przemyśleń: "Wielkie, wspaniałe przyjemności i rozrywki nie są wcale najważniejsze. Potrafić wykorzystać drobne radości życia, umieć cieszyć się chwilą - oto prawdziwy klucz do szczęścia". I dalej w tym samym liście: "Będę się cieszyła każdą chwilą i będę wiedziała, że się nią cieszę, ciesząc się nią. Większość ludzi nie żyje, tylko goni za czymś przez całe życie. Usiłują osiągnąć cel jakiś, daleko na widnokręgu, i w tej gorączce dążenia tak się zmęczą i zadyszą, że tracą poczucie otaczającego ich spokojnego piękna, obok którego przebiegają pędem. Potem, kiedy ocknąwszy się odzyskują nareszcie trzeźwość sądu, pierwszą rzeczą, jaka ich uderza, jest poczucie, że zdążyli już się zestarzeć, znużyć życiem i zobojętnieć już nawet na to, czy osiągnęli swój cel, czy nie". Jakże to prawdziwe i aktualne! Między innymi dla takich przemyśleń i zdań warto po tę książkę sięgnąć i poznać niezwykłą Agatę Abbott. Polecam szczególnie historyczne, wyjątkowe, wyróżniające się wydanie z roku 1957 ("Nasza Księgarnia").
Uważam, że jest to książka dla ludzi w każdym wieku. Właściwie każdy może tu odkryć coś dla siebie, a mi się podobało w niej wszystko. Dosłownie wszystko i stąd ocena najwyższa, maksymalna. Dlatego też nie zawahałem się użyć w mojej opinii słowa arcydzieło.

Drodzy krótko-, średnio- lub długonodzy Czytelnicy!

Czytałam tę książkę mając 13-14 lat, po latach odświeżyłam, byłam ciekawa czy z taką samą rozkoszą ją odczuję. Cóż wydaje się tak słodko naiwna. Brakuje mi tej niewinności we współczesnych książkach dla młodzieży. Owszem czasy się zmieniają, kobiety podążają za innymi celami, ale ta niewinna dziewczęcość jest piękna, dzisiaj młode dziewczęta ograbia się z tego, zbyt szybko kształtując je na dorosłe. Rozumiem czemu byłam zachwycona w dzieciństwie tą lekturą, dziś czytam to z przymrużeniem oka, ale z roztkliwieniem i nostalgią. Jednak mam starą duszę...

Bardzo podobała mi się forma w jakiej zostało to napisane. Mimo, że to były tylko listy to czułam, że nic mnie nie omija tak szczegółowo były one pisane. Dało się domyślić dość prędko kim jest ów Tajemniczy opiekun jednak nie uważam, żeby działało to na korzyść historii. Sam zamysł też bardzo przypadł mi do gustu, humor głównej bohaterki również. Serce mi rosło kiedy patrzyłam jak nabiera pewności siebie i asertywności, zwłaszcza w listach do jego adresata

Powieść jest wspaniała, infantylna, tak, jak tylko może być powieść pisana w początkach XX wieku. Stylem i narracją przypomina mi bardzo Anię z Zielonego Wzgórza, a sama postać Agaty Abbott to wypisz wymaluj, Ania Shirley. Jest tak samo rozkoszna, co mocno stąpająca po ziemi, również jak ona pochodzi z ochronki dla sierot i podobnie jak Ania umie oczarować wszystkich wokół.
Agata Abbott lub jak sama lubi o sobie mówić, Aga, to dziewczyna pełna życia, radości i szalonych pomysłów. Tryska energią i zaraża nią wszystkich wokół, choć życie nigdy jej nie rozpieszczało, a wręcz rzucało kłody pod nogi. Mieszka w sierocińcu, choć dawno temu minął czas na jego opuszczenie. Dostaje jednak szansę od losu, gdy pojawia się tajemniczy opiekun, który opłaca jej edukację. Nie jest to oczywistością, gdyż w ochronce z wykształcenia korzystali jedynie chłopcy.
Obowiązkiem Agi jest uczyć się na wysokim poziomie, zdobyć kwalifikacje do bycia pisarką i zdawać relację z kształcenia w comiesięcznych listach do opiekuna. Co z tego wyniknie i jak zakończy się ta historia domyślicie się w trakcie czytania, niemniej jednak jest to kawał dobrej zabawy i duża szansa na poznanie zwyczajów i obyczajów zarówno nizin, jak i wyżyn społecznych.

Ciepła, zabawna, momentami irytująca patrząc z perspektywy nowoczesnej kobiety, książka, która sprawi, że niejednokrotnie się uśmiechniecie, ale też spojrzycie na swoje życie z refleksją i wdzięcznością.

Nie żałuję, że "Tajemniczego opiekuna" przeczytałam tak późno. Nie traktuję tej książki, jako powieści dla młodzieży. To listy nie tylko do Najdroższego Opiekuna-Ojczulka, ale też do nas. Listy uczące człowieka, jak cieszyć się życiem.
Cała recenzja tutaj: https://nakanapie.pl/recenzje/cieszmy-sie-z-malych-rzeczy-tajemniczy-opiekun

Zawsze dobrze wrócić do tej książki. Niedługa, ciekawa forma. Autorka pięknie pokazuje rozwój (językowy, emocjonalny, edukacyjny) bohaterki.

Bardzo lekka forma, napisana prostym językiem. Przekazuje dużo ciepła i sprawia, że dorastamy razem z główną bohaterką, która poznaje życie i uczy się niezależności i tego kim chce być w życiu. Zakończenie dosyć zaskakujące, ale to sprawiło, że jeszcze bardziej cenię sobie te historię. Chociaż przekazuje nam też, że nie zawsze jesteśmy pewni kim jest drugi człowiek i mimo, że spędzamy z nim dużo czasu to może wcale go nie znamy.

Życie siedemnastoletniej Agaty odmienia się w cudowny sposób za sprawą możnego protektora. Opuszcza Dom Wychowawczy i dzięki pieniądzom tytułowego tajemniczego opiekuna wstępuje do college'u, gdzie kształci się na pisarkę.
Chyba jestem za dojrzała na tę powieść, gdyż nie wywarła na mnie dużego wrażenia. Mimo ciekawego pomysłu, nie zauważyłam tu nic, co przyciągnęłoby moją uwagę i zostało że mną na dłużej. Jean Webster była cioteczną wnuczką Marka Twaina. Moim zdaniem słabo wypada przy swoim wielkim dziadku. To tylko moja subiektywna opinia.

230707 papier G7.
Bardzo ciekawa konwencja - wszystkiego dowiadujemy się z listów głównej bohaterki. Bogaty język. Zakończenie, niestety dla mnie, przewidziałem.

230707 papier G7.

Urocze, choć mocno trąci myszką.

Urocze, choć mocno trąci myszką.

• Klasyka
  • Dzieciństwo