Tajemniczy opiekun

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Daddy-Long-Legs
espeja

Inne wydania

Znana i lubiana powieść o losach wychowanki z domu sierot, która dzięki hojności jednego z członków komitetu dobroczynnego zostaje wysłana na studia do college'u. Pod jednym warunkiem: ma regularnie pisywać listy do opiekuna, który chce pozostać anonimowy. Czy dzięki listom uda się jej poznać tajemniczego opiekuna?

denudatio_pulpae | 2015-06-05
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Powstrzymuję się od wystawienia oceny tej książce, żeby jej niepotrzebnie (złośliwie, bezczelnie - niepotrzebne skreślić) nie zaniżać średniej i nie narażać się rzeszy zachwyconych nią czytelników. Opowieść wydaje się urocza i pełna ciepłych uczuć, nic tylko czytać i chłonąć pozytywną energię. Tylko w moim przypadku po prostu coś nie zadziałało. Tyle bardzo pochlebnych opinii, klimat który wydawało mi się, że lubię, a jednak ta historia zupełnie mnie nie zachwyciła, zmęczyłam do końca i odstawiłam z ulgą na półkę. Mea culpa!
Może bardziej by mi przypadła do gustu gdybym przeczytała ją będąc dzieckiem? Niestety tego już się nie dowiem :)

ardnaskela | 2016-01-07

Książka z pewnym smaczkiem, będąca odzwierciedleniem epoki w której żyła autorka.

Może dzisiaj nas to dziwić nie ale jak na ówczesne czasy powieść ta była uznana za feministyczną w przekazie.

Przez ostatnie sto lat wiele się zmieniło ale Tajemniczy Opiekun pozostaje przystępnie i inteligentnie napisaną powiastka o Kopciuszku, który odnajdując siebie odnajduje również swojego księcia. Oznaką podejścia feministycznego jest tu to, że szukanie chłopa nie jest nadrzędnym celem bohaterki, sam się znajduje, tak przy okazji.

Gorąco polecam!

Natka | 2015-04-10

"W college'u coraz mi jest przyjemniej. Lubię dziewczęta, nauczycieli i lekcje, ćwiczenia gimnastyczne i lubię to, co nam dają tutaj do jedzenia."

Książka opowiada o losach Agaty Abbott, która dzięki dobroci tajemniczego opiekuna trafia do college'u, gdzie może się kształcić.

Książkę czytałam jednym tchem. Bardzo spodobał mi się język jakim była pisana powieść. Choć całość może nie kipiała akcją to nie mogę stwierdzić, że była ona nudna. Polecam :)

Justyna Antoniewicz | 2015-06-12
Przeczytana: 2015 rok

Niesamowita i piękna historia biednej sieroty szesnastoletniej Agacie wychowance domu dziecka opowiedziana cudnie, dodała mi wzruszeń, emocji.
Agata pisze listy do swojego opiekuna Pana Pająka, opisuje mu swoje przeżycia, rozterki życiowe.
Pełna ciepła, uroku ma w sobie przepiękna, wyjątkowa książka.
Dużo humoru w niej jest,uczuć czytałam jednych tchem.
Jest urocza,a postacie pozytywni, polubiłam główną bohaterkę Agatę jest miłą,pogodną dziewczyną.
Strzał w dziesiątkę, dla mnie rewelacyjna opowieść, prawdziwa klasyka Polecam przeczytać, nie zawiedziecie się na tej książce!!!

Annalynne | 2011-05-22
Przeczytana: 16 marca 2011

Klasyka polecona przez szkolną bibliotekarkę. Stare książki o niezbyt pięknej okładce mnie odpychają, ale nie znaczy to, że wcale takowych nie czytam. Po prostu w pewnym stopniu podchodzę sceptycznie – brak opisu na odwrocie, brak obrazka na okładce… Jednak za namową bibliotekarki mogę przeczytać wszystko. Nawet to, co wyglądem odpycha na kilometr.

Jednak nie ma co się rozwodzić nad walorami zewnętrznymi. Wszakże nie to się tu liczy.

Niemal cała książka składa się z listów bez odpowiedzi. Tylko na początku mamy do czynienia z narratorem i bohaterami. Można powiedzieć, że dziwnym sposobem na przekazanie nam fabuły jest listowna forma treści. Jednakże wcale nie było to ujmą dla powieści, bo tutaj nie liczyły się przygody Agaty, głównej bohaterki, czy kogoś innego. Całość opierała się na uczuciach i problemach dziewczyny wychowanej w domu sierot.

Fabułę można streścić krótko i rzeczowo, niemal jak w opisie od wydawcy. Agata Abbot, dzięki jednemu z opiekunów placówki, trafia do...

książek: 2031

Jeszcze pamiętam te emocje podczas czytania. Niesłychanie dobre czytadło i świetna forma. Kocham!

Renifer | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Są książki, które wciągają i których odłożyć się nie da, to właśnie ta! "tajemniczy opiekun" to zbiór listów pisanych przez wychowankę domu dla sierot. Poznajemy bohaterkę, jej życie, przyjaciół i świat wokół tylko dzięki listom, które pisuje do swojego opiekuna. I to w zupełności wystarcza zabrać nas w ciekawy świat młodej dziewczyny poznającej świat. Jest też tajemnica, ale tego już opisać nie mogę ;) Powiem jedynie, że jest to książka warta przeczytania, warta tego, żeby do niej wrócić po latach.

Szczupak | 2014-08-12
Przeczytana: 2010 rok

Ogólnie rzecz biorąc, książka jest wspaniała.
Dlaczego? Bo inna niż wszystkie.
1. Napisana jest w formie listów! Wszystkie postacie poznajemy poprzez listy głównej bohaterki do owego "tajemniczego opiekuna" z tytułu.
2. Całość akcji nie ma większego punktu kulminacyjnego - nic tam nie wybucha, nikt nie umiera, nie ma romansów - akcja toczy się spokojnie poprzez życie w żeńskim collage'u, a mimo to bardzo trudno oderwać się od poznawania życia głównej bohaterki poprzez coś tak intymnego jak listy.
3. Zakończenia bym się nie spodziewała. Powiem tylko, że poznacie tajemniczego opiekuna i gdy dowiecie się kto to, będziecie zapewne równie zdziwieni jak ja :)
Polecam bardzo serdecznie, dla tych, którzy lubią literaturę oryginalną i nie dająca się zapomnieć!

San | 2014-09-08

Książka z tych, które wciąga się jednym tchem. Naturalnie jeśli ktoś lubi taki styl. Ale jeśli przyjemność sprawiła się Drogi Czytelniku czytanie "Małej Księżniczki" czy "Tajemniczego Ogrodu" to jest to!
Fabuła nie jest nadmiernie zaskakująca, w dodatku można by sądzić, że forma epistolarna będzie nudnawa. Nic podobnego! Agata Abott jest cudowną nieposkromioną i dowcipna dziewczyną, która w każdy swój list wlewa swój charakter... Aż zapomina się, że jest osobą fikcyjną. Forma przypomina mi trochę "Wśród Obcych" Jo Walton, która mimo iż współczesna prezentuje podobny klimat... Cóż jednak Morwenna miała totalnie inny charakter niż pozytywna Aga. Styl jej listów adresowanych do "Tatuńcia-Pająka-Długonogiego" jest najlepszym elementem książki. Czasem forma się zmieniała w zależności od humoru Agaty, ale drobiazgi i dowcipy były znakomite. Zakończenie... a raczej tok fabuły jest do przewidzenia. To samo pisałam zresztą o "Malwinie" autorstwa Wirtemberskiej. Cóż jednak z tego, że...

| 2015-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2015

Wystarczył mi jeden dzień. Zaczęłam i nie mogłam przestać. Książka genialna, urocza. Czyta się ją i nie męczy się jak to czasem bywa w innych. A jednak jedna rzecz mi nie pasuje. Autorka listów zbyt spoufala się z adresatem. Patrząc na tę idealną okładkę wyobrażałam sobie, że cała książka będzie podtrzymana w zupełnie innym klimacie. Ale ten też jest całkiem niezły. Kocham ją.