Nie możemy uciec przed naszą historią

Okładka książki Nie możemy uciec przed naszą historią Adrian Cioroianu
Okładka książki Nie możemy uciec przed naszą historią
Adrian Cioroianu Wydawnictwo: Amaltea publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Amaltea
2019-01-01
2019-01-01
Bogumił Luft
Rumunia historia Rumunii komunizm totalitaryzm XX wiek literatura rumuńska

Na półkach: , , , , , , , ,

Suplement do „Pięknej opowieści o historii Rumunów”. Tym razem autor koncentruje się wyłącznie na okresie rządów komunistycznych, czyli latach 1944-1989. Część z najciekawszych epizodów z tych lat została opisana już w pierwszym tomie (m.in. eksperyment z Pitesti). Ale historia najnowsza i współczesna zawsze budzą najwięcej emocji, bowiem żyje wielu ich widzów i uczestników.
Profesor Cioroianu prowadzi czytelników chronologicznie, przez kolejne lata ustroju, podobnego do tego, który był u nas, ale jednak znacznie się różniącego.
Po pierwsze Rumunia miała w tym okresie tylko dwóch genseków – Gheorgiu-Deja i Ceausescu. Po drugie kolektywizacje doprowadzono do końca, kościół grecko-katolicki zdelegalizowano, wszystkich biskupów wtrącono do wiezienia, gdzie zmarli. To samo uczyniono z liderami opozycji. Jeśli ktoś z nich dożył do 1956, umierał wkrótce potem. Ludzie pióra, kultury i sztuki byli trzymani mocniejszą ręką niż u nas. Ale zarówno „geniusz Karpat”, jak i jego poprzednik byli dużo bardziej niezależni od Kremla niż którykolwiek z bossów PZPR. Radzieckie wojska wyprowadził z Rumunii już Gheorgiu-Dej, on też likwidował obowiązkową naukę rosyjskiego. Gdy w sierpniu 1968 roku Ceausescu potępiał „bratnią interwencję” w Czechosłowacji, miał za sobą naród i … zachodnich przywódców, którzy hołubili go do końca lat siedemdziesiątych.
Ale narodowi komuniści mieli to do siebie, że byli większymi zamordystami, niż prorosyjscy, a skala pomysłów budzi grozę i … uśmiech politowania (rejestracja maszyn do pisania!).
Ostatnia ćwiartka książki poświęcona jest rumuńskiej rewolucji w grudnia 1989 roku, którą pamiętam dobrze. Autor, nie kwestionując nastrojów tłumów i przeważającej większości społeczeństwa zdaje się sugerować, że ktoś mógł jednak pomóc …
Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy Mołdawii (wschodnia część Rumunii) w latach osiemdziesiątych słuchali radia i oglądali telewizję nadawane z Kiszyniowa, z Mołdawskiej Republiki Radzieckiej oraz czytali tamtejsze pisma. W tym samym języku (zwanym tam „mołdawskim”),tylko pisanym cyrylicą. Wszystko to było bowiem dużo bardziej wolnościowe i uczciwe od rodzimych, reżimowych.
Pierwsza część byłą lepsza, ale warto przeczytać i tą, aby pogłębić wiedzę o Rumunii.

Świetne opowieści o historii komunistycznej Rumunii. A do tego bardzo ciekawe analizy idei rewolucji i okresu post-rewolucyjnego.
Dużo lepsza niż "Piękna historia...".

Dużo lepsza niż "Piękna historia...".

Pokaż mimo tovideo - opinia

Kolejna część historii Rumunii przedstawionej przez Cioroianu. Książka napisana przystępnym językiem, w prosty sposób opowiada o ważnych wydarzeniach w historii tego kraju. Pozycja raczej dla fanów wszystkiego, co związane z Rumunią. :)

Świetna książka o komunistycznej Rumunii.
Dla wszystkich zainteresowanych historią komunizmu.

Świetna książka o komunistycznej Rumunii.
Dla wszystkich zainteresowanych historią komunizmu.

Jest dużo lepiej niż w Tomie I. Autor traktuje czytelnika poważniej, zakłada, że mamy pewien zasób wiedzy. Dużo, naprawdę dużo nowych informacji o dawnej Europie Wschodniej, o tej ponurej atmosferze, o zdradach, serwilizmie, gospodarczej, kulturowej i antyreligijnej głupocie, która doprowadziła do upadku systemu (na szczęście, ale jakim kosztem).
Ten tom jest bardziej uporządkowany, nie wiem, jak to autor zrobił, ale mimo że to książka historyczna, napięcie w niej rośnie jak w powieści sensacyjnej.
PS. Tłumacz mógłby się bardziej postarać, czasami jest niechlujny.

Ten tom jest bardziej...

W 1989 roku podczas tzw. rewolucji grudniowej zginęło co najmniej tysiąc sto osób. Jak wyglądały ostatnie dni komunizmu w Rumunii? Jaką rolę w systemie władzy odgrywali żona, brat oraz dzieci Nicolae Ceauşescu?

W drugiej części „pięknej opowieści” profesor Adrian Cioroianu – najbardziej znany rumuński historyk i popularyzator wiedzy o przeszłości swojego kraju – skupia się na latach komunizmu, którego symbolem niewątpliwie był wieloletni sekretarz generalny Rumuńskiej Partii Komunistycznej. W 1968 roku Ceauşescu, „z godną szacunku odwagą”, potępił interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Niestety dla karpackiego narodu wystąpienie przeciwko Sowietom praktycznie zamyka listę sukcesów otoczonego kultem i oderwanego od rzeczywistości przywódcy. W przededniu wybuchu rewolucji sytuacja ekonomiczna Rumunii była fatalna, za co społeczeństwo słusznie obwiniało kierujące państwem małżeństwo.

W niniejszej pozycji badacz podjął się interpretacji chyba najbardziej dramatycznych i pełnych „znaków pytania” lat w dziejach opisywanego kraju. „Interpretacja” jest tu właściwym terminem, bowiem autor uważa, że uprawiana przez niego nauka „pozostaje otwartą księgą z kartami, które się wciąż zapisuje i przepisuje na nowo”. Jego zdaniem „historia pozostaje piękną opowieścią nawet wtedy, gdy mówi o ludzkich dramatach, zbrodniach czy katastrofach przyrodniczych lub politycznych”. Tych, jak wiadomo, nie brakowało zarówno w trakcie rządów Gheorghiu-Deja, jak i rodziny Ceauşescu.

fragment recenzji, czytaj więcej: https://histmag.org/Adrian-Cioroianu-Nie-mozemy-uciec-przed-nasza-historia-recenzja-i-ocena-19227

• Rumunia
  • Historia polityczna
  • Esej
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Nie możemy uciec przed naszą historią