Okładka książki Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące David Sumpter
David Sumpter Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
Outnumbered: From Facebook and Google to Fake News and Filter-bubbles
Copernicus Center Press
2019-09-24
2019-09-24
Radosław Kosarzycki
internet portale algorytmy

Bardzo miła odmiana, że zamiast straszenia, jak sztuczna inteligencja jest zła i że zniszczy świat - co najczęściej mówią ludzie, którzy mało się znają na tej technologii lub którym zależy na rozgłosie, jak np. E. Musk - w końcu pojawiła się książka, która patrzy na te zagadnienia z dystansem. Nie zgadzam się ze wszystkim, ale to ciekawa perspektywa. Może w obecnej erze generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT, D. Sumpter napisałby niektóre rzeczy trochę inaczej.

Przeczytać i zrobić miejsce na półce.

Zalety: dostarcza wiedzę czym są algorytmy, jak są skonstruowane, jak działają i jaki wpływ mają (jeśli mają) na życie współczesnego człowieka. I... to tyle.

Wady: język (rozwlekły, rozgadany przez co istotne informacje rozmywają się) oraz graniczące z hejtem ciagłe podkreślanie poglądów. Odsiewając powyższe możnaby zredukować książkę o 50, a może nawet 63% i zaoszczędzić czas na czytanie i zredukować koszty wydania. Ciągłe powtarzanie wybranych informacji algorytmicznych i głównych tez światopoglądu społeczno-politycznego autora, przypomina indoktrynację rodem z PRLu czy Świadków Jehowy czy telewizyjnych reklam, na zasadzie 'wpajanie poprzez powtarzanie' i trzeba wykazać się dużą odpornością umysłową aby temu nie ulec lub nie cisnąć z rozmachem książki w odległy kąt.

W oryginale książka wydana zapewne w kolorze, wersja polska czarno-biała co wydatnie wpływa na małą czytelność wykresów.

Liczne przypisy i powoływanie się autora na badania lub bezpośrednie kontakty z innymi naukowcami, mają uwiarygodnić wnioski Sumptera lecz w obliczu nachalnie lansowanych - jedynie słusznych - poglądów prywatnych, przekreślających tę książkę jako (popularno)-naukową, należy postawić ją raczej wśród narzędzi socjotechnicznych jako - 'analogowy algorytm' książkowy.

I - jak ktoś stwierdził wcześniej - końcowe bagatelizownie potencjalnych zagrożeń, które niesie z sobą AI jest niepoważne, zwłaszcza, że sposób argumentowania jest wręcz dziecinny: takie piętrzenie (pozornych) trudności dla uzyskania samoświadomości przez AI aby czytelnik/rozmówca/odbiorca przyznał - "To kompletnie niemożliwe". W ten sam sposób można by dowieść niemożności powstania inteligencji na 3. planecie od Słońca czy też życia w ogóle.

Z ciekawostek - wątki polskie.

Przeczytać i zrobić miejsce na półce.

Podtytuł mówi "O algorytmach, które kontrolują nasze życie".
Pojawia się jeszcze hasła "Cambridge Analityka i wybory w USA. To był ten wabik dla którego sięgnąłem po książkę licząc na odsłonięcie mechanizmów jak to się odbyło na poziomie wyboru głowy superpaństwa.

W rzeczywistości o tego typu algorytmach które kontrolują nasze życie (a wybory polityczne takie są) nie ma w tej książce za wiele. Nie ma też o manipulacjach internetowych np. fałszywych recenzjach produktów czy sugestiach na kogo należy głosować.
Nie ma za dużo informacji jak algorytmy wpływają na nasze decyzje i zakres zdobytych informacji poprzez filtrowanie wyników wyszukiwarek i podpowiedzi nie tylko w obszarze zakupów internetowych ale ogólnie poszukiwania informacji/wiedzy/wiadomości na dowolny temat. A filtrowanie to właśnie algorytm, który cenzuruje co zobaczymy i czego się dowiemy lub nie.

Wg autora wszystko jest super bo ma służyć ułatwianiu nam życia bo to takie wspaniałe i wygodne jak komputer zasugeruje nam produkty na kolację albo dobierze piosenkę w stylu, który lubimy. W zasadzie jego jedyne zastrzeżenie to tylko sugestia żeby firmy big data były łaskawe informować co zbierają na nasz temat oraz jak i do jakich celów to przetwarzają i kto z tego korzysta. Ale generalnie ludzie są nie ogarnięci i nie rozumieją, że algorytmy robią to dla naszego dobra. I ogólnie jest super wygodnie i nowocześnie.

Jest natomiast dobrze wytłumaczony mechanizm powstawania bestselerów czy celebrytów (na przykładzie funkcji "inni też polubili/kupili") oraz ogólny mechanizm funkcjonowania botów "piszących" do nas i "odpowiadających na pytania" w języku naturalnym. Pozostaje pytanie czy dla tych dwóch rozdziałów warto czytać całą książkę.

Książka mocno politpoprawna - ludzie o prawicowych poglądach to zwolennicy teorii spiskowych i ciemniacy którzy nie rozumieją jak funkcjonuje świat i internet, zamknięci w swoje bańce internetowej. Ci o poglądach lewicowych są natomiast lepiej wykształceni, zorientowani i może tylko trochę naiwni gdy się dają oszukać przez wyszukiwarki i podrzucane treści ale można im za to wszystko w prosty sposób wytłumaczyć i naprowadzić na właściwe tory myślenia i wyciągania wniosków.

Podtytuł mówi "O algorytmach, które kontrolują nasze życie".

Odświeżające realistyczne spojrzenie na stopień rozwinięcia algorytmów - mam wrażenie, że niektórzy są przekonani, że mamy już co najmniej technologię potrzebną do tworzenia Terminatorów. Nie najlepiej przetłumaczona.

Pozycja nie jest bezwartościowa, bo przekazuje sporo wiedzy w swojej dziedzinie – tego, jak są budowane i jak funkcjonują algorytmy i statystyki. Ciekawie omówione są na przykład kwestie prognoz wyborczych, mechanizm „polubili też” w sklepach internetowych, czy działanie tzw. „czarnych kapeluszy”. Autor dokonuje tu analiz matematycznych (nie psychologicznych). Może warto też zapoznać się z innym punktem widzenia, niż ten, z którym mamy styczność na co dzień. Ale wnioski autora i jego sceptycyzm w odniesieniu do powszechnie wyrażanego zaniepokojenia tym, jak algorytmy przejmują nad nami kontrolę - mnie nie przekonały. Wydaje mi się, że lekceważenie tych zjawisk, z jakimi mamy teraz do czynienia na szeroką skalę, nie jest dobrym pomysłem. Przypomina mi to scenariusz filmu katastroficznego, kiedy naukowcy przestrzegają przed jakimś zagrożeniem, ale wydaje się ono tak nieprawdopodobne, że nikt ich nie słucha – i kiedy katastrofa faktycznie się wydarza, ofiar jest o wiele więcej, niż byłoby, gdyby ludzie byli mądrzejsi. No, ale nie są – jednak po naukowcu spodziewałabym się czegoś więcej… Poza tym niektóre informacje w tej książce zweryfikowało już życie – autor twierdzi, że Cambridge Analityca wcale nie wpłynęła na wynik wyborów w USA i nie korzystała z danych z Facebooka. Dziś, po wszystkich ujawnionych informacjach i śledztwie w tej sprawie – wiemy już, że to nieprawda. Profesor Sumpter wydaje mi się żyć w jakiejś alternatywnej rzeczywistości i być zbyt wielkim optymistą w kwestii Internetu. Albo po prostu przydałoby się mu więcej wiedzy z zakresu psychologii.

Książka ciekawa. A tym, którym nie chce się czytać, powiem tylko jedno - sztuczna inteligencja jest dużo mniej zaawansowana niż się wydaje. Jest durna.

Czy przemożny wpływ fake newsów nie jest sam fake newsem?

David Sumpter to matematyk zajmujący się algorytmiką. W książce "Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Google'a po fake news i bańki filtrujące" w sposób bardzo lekki opisał ścisłe podstawy cyfrowych zjawisk społecznych, które budują internetowe interakcje ludzi z informacjami o innych ludziach. Pyta o faktyczny poziom zagrożeń, manipulacji, anonimowości nas w sieci, gdy korzystamy z uzależniających usług potentatów wirtualnego świata. Oswojenia tego 'sieciowego globalnego stwora' poszukuje profesor poprzez przybliżanie mechanizmów, które korporacje używają do zbierania o nas informacji - zarówno socjotechnik jak i zaszytego kodu programistycznego.

"Osaczeni w liczbach" w istocie jest połączeniem analizy kilku niepokojących i medialnie nagłośnionych ostatnio zjawisk społecznych, które Internet wygenerował (Cambridge Analytica, wybory prezydenckie w USA w 2016, wynik głosowania w sprawie brexitu oraz kilku mniej znanych faktów w kontekście dyskryminacji i wycieku danych) z ciekawym podaniem stojących za nimi algorytmami i statystyką. Cel autora jest prosty - pokazać faktyczne źródła powstających sądów o cyfrowym świecie, by oswoić niepokoje, czasem by ostrzec czy zaprosić czytelnika do zniuansowania przekonań.

Matematyk analizuje bestsellery wydawnicze i sukces pisarski (chętnie zabrałbym głos na ten temat na LC),systemy punktowania publikacji naukowych, sposoby budowania wielowymiarowych baz wiedzy przez portale społecznościowe czy mechanizmy pozycjonujące treści w przeglądarkach. Tu jest sporo ciekawych informacji, z których kilka mnie zaskoczyło. W sumie tak 60% tekstu, to bardzo wartościowy materiał do przemyśleń dla każdego użytkownika Internetu. Są przykłady, trochę grafik i prosty język. Lektura wciąga i pobudza do refleksji.

Trochę narzekania. Sumpter czasem jednak zbyt nieformalnie zwraca się do czytelnika pomijając istotne dla mnie fakty. Unika żargonu (to jest z reguły dobre),ale kilkukrotnie przesadnie skupia się na detalach nieistotnej codzienności i przechodzi wtedy w styl reporterski czy dygresyjny. W samej treści i doborze tematów jest z reguły dobrze, poza przyszywanymi partiami o futbolu czy na siłę doczepionymi rozważaniami o przyszłości sztucznej inteligencji. Zdecydowanie ciekawiej jest w rozdziałach, w których skupia się na kluczowym w narracji styku: algorytm-człowiek-społeczne relacje. W ramach polemiki, nie zgadzam się z diagnozą, że negatywne treści wpuszczane do Internetu są niegroźne, gdy nie dominują nad pozytywnymi (str. 188-190). Moja wiedza o big data sugeruje, że już zaledwie 25% przekazu negatywnego (przy 75% pozytywnego) oznacza, że atrakcyjność negacji rozprzestrzenia się lepiej w sieci. Może jeszcze jedno - trochę za dużo było o amerykańskim świecie, ale ostatecznie Dolina Krzemowa akurat tam rezyduje.

Podsumowując. Bardzo ciekawa pozycja dla użytkowników Internetu. Może dla mnie w sporej części oczywista, ale język autora sprawił, że ostatecznie przyswajanie treści odbywało się sprawnie.

Polecam szczególnie, jeśli nurtują Ciebie pytania:

• Kto lub co odpowiada za dyskryminujące czasem sposoby prezentacji informacji w Internecie?
• Czy FB faktycznie wie o nas więcej, niż my sami?
• W jakim stopniu nasze wybory treści tworzą wokół nas bańki informacyjne?
• Jak działa wyszukiwarka, mechanizm polubień czy dziedziczenie profilujące znajomych?
• Czy fake newsy to dominujący negatywny składnik treści internetowych?
• Jak przechytrzyć portale randkowe, zarobić na często wyświetlanych treściach z YouTube, walczyć z botami?
• No i tak ogólnie - czego należy się bać w kontaktach człowiek-maszyna?

Czy przemożny wpływ fake newsów nie jest sam fake newsem?

• Copernicus Center Press
  • Papier