Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych

Tłumaczenie: Radosław Kosarzycki
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Mama's Last Hug: Animal Emotions and What They Tell Us about Ourselves
Carmel

Pytanie nigdy nie brzmiało: czy zwierzęta mają emocje, lecz w jaki sposób nauka była w stanie tak długo ich nie dostrzegać. Jakim cudem robiliśmy wszystko, by odmówić zwierzętom czegoś tak oczywistego? - Frans de Waal Ostatni uścisk Mamy rozpoczyna się śmiercią szympansiej matriarchini, imieniem Mama. Gdy Mama umierała, profesor Jan van Hooff odwiedził ją, aby przytulić ją po raz ostatni....

Ostatni uścisk Mamy rozpoczyna się śmiercią szympansiej matriarchini, imieniem Mama. Gdy Mama umierała, profesor Jan van Hooff odwiedził ją, aby przytulić ją po raz ostatni. Ich pożegnanie sfilmowano, a nagranie szybko stało się niezwykle popularne w social mediach. Widok obejmującej profesora Mamy, witającej go szerokim uśmiechem i pocieszającym klepaniem po plecach - gestem często przypisywanym wyłącznie człowiekowi, głęboko poruszył miliony ludzi.

Frans de Waal, w swojej najnowszej książce, koncentruje się na emocjach naczelnych, iluzji wolnej woli, świadomości zwierząt oraz życiu i śmierci. Stawia śmiałą, a być może nawet rewolucyjną tezę, że nie ma ludzkich emocji, których nie posiadałyby zwierzęta; emocje są one uniwersalne i ponadgatunkowe.

Urzekająca książka, pełna współczucia i wglądu w życie zwierząt, w tym ludzi –Yuval Noah Harari, autor książki Sapiens. Od zwierząt do bogów.

Frans de Waal, jeden z najbardziej wpływowych prymatologów, zmienia sposób, w jaki myślimy o ludzkiej naturze. To ważna i mądra książka – Robert Sapolsky, autor książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Czy zwierzęta odczuwają emocje? Ta książka rozprawia się z mitami

Ostatnie lata to już nie tyle przełom, co prawdziwa rewolucja w sposobie postrzegania zwierząt, zwłaszcza w kontekście szeroko rozumianych emocji. Dzisiejszy spór dotyczy nie tego, czy zwierzęta odczuwają, ale jak głębokie drzemią w nich zasoby empatii, inteligencji emocjonalnej czy szeroko rozumianej moralności.

Patronaty tygodnia (09-15.09.2019)

Choć w premierach tego tygodnia znajduje się nowa powieść Stephena Kinga, na którą czeka wielu czytelników, to pozostałe książki nie ustępują jej pola. Wśród różnorodnych propozycji wydawców znajdziemy opowieści o skomplikowanych związkach i niełatwych relacjach rodzinnych, książkę analizującą zagadnienie klasycznej męskiej elegancji oraz literaturę faktu na temat emocji odczuwanych przez zwierzęta.