Jeść czy nie jeść : rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu

Okładka książki Jeść czy nie jeść : rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu Krystyna Naszkowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jeść czy nie jeść : rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu
Krystyna Naszkowska Wydawnictwo: Zwierciadło zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Zwierciadło
2019-09-11
2019-09-11
badania naukowe dieta dieta w chorobach organizm GMO przetwórstwo spożywcze zdrowa dieta zdrowa żywność zdrowe odżywianie

Kilka mitów obalonych, choć książka nie powala. Dla mnie za mało konkretów i źródeł.

Bardzo wartościowa książka, która łamie wiele żywieniowych stereotypów. Same rozdziały są dość dziwnie zbudowane, bo na początku jest streszczenie głównych informacji, a później wywiad ze specjalistą, co sprawia, że czytanie robi się trochę bez sensu.

Nie dałam rady przeczytać, a właściwie odsłuchać.
To jest taki raczej słowotok niż książka. Jedne zadania zaprzeczają drugim, a poszczególne fragmenty wypowiedzi jednej osoby nie łączą się w sensowną całość.

Nie byłam w stanie wyłuskać żadnych przydatnych informacji, tym bardziej, że wiele informacji zawartych w tej książce budzi wątpliwości.

Nie dałam rady przeczytać, a właściwie odsłuchać.

Słaba korekta. Treść bardzo ciekawa i warta wdrożenia.

Słaba korekta. Treść bardzo ciekawa i warta wdrożenia.

Ciekawa, otwiera oczy na wiele różnych spraw.

Ciekawa, otwiera oczy na wiele różnych spraw.

'Jemy, aby żyć, nie żyjemy aby jeść'

Szczególnie zaś tłusto i niezdrowo. Zacznę od tego, że książka pióra dziennikarki ''Gazety Wyborczej'' utrwala szkodliwe stereotypy na temat żywności. Bowiem niezrozumiałe są dla mnie wywody, iż: ''Tłuszcze zwierzęce, czyli masło, smalec i łój wołowy, oraz roślinne olej kokosowy i palmowy[!] hamują rozwój nowotworów''. Zgoda co do prozdrowotnych właściwości masła, o szkodliwości oleju palmowego (sprzyja chorobom układu krążenia, niszczy środowisko) napisano i powiedziano już wiele. Olej kokosowy również jest na cenzurowanym.

Publikacja tylko pozornie jest ważna (choć i pojawiają się niekiedy mądre porady specjalistów),przybliżająca nam zasady prawidłowego odżywiania się. Krystyna Naszkowska nie zadała sobie zbyt wiele trudu, aby dobrze opracować temat; owszem mamy rozmowy z lekarzami, dietetykami. Ale są to porady powszechnie znane, ponadto autorka powiela ich opinie, aby sztucznie wypełnić zawartość. Niewiele też dodaje od siebie.

Kolejnym zarzutem jest absolutny brak bibliografii, publicystka chętnie powołuje się na badania, ale już nie wyjaśnia, gdzie, kiedy i przez kogo zostały przeprowadzone. Pojawiają się wypowiedzi w stylu: mleko jest zdrowe i tyle oraz to, że można sobie wmówić nietolerancję glutenu. Ale co np. z celiakią? Skąd przekonanie pewnego profesora, iż dzieci, niespożywające jajek, są narażone na schizofrenię? Znów żadnych konkretnych danych, informacji. Wbrew temu, co sugeruje Naszkowska, problemy z przyswajaniem laktozy, nie są żadną fanaberią czy modą.

Ogólnie całość sprawia wrażenie niedopracowania, poglądy żurnalistki są odzwierciedleniem tego, co znajdziemy na wielu stronach internetowych. Wiadomości są chaotyczne, nieuporządkowane, trudno znaleźć jakiś klucz. Mnóstwo powtórzeń. W książce występują błędy interpunkcyjne, składniowe, ortograficzne. Pełno truizmów, jak np. że GMO to czysty wymysł. Otrzymujemy dość kontrowersyjne porady, zalecenia dla seniorów, typu śledź i wódka na śniadanie.

Najbardziej wartościowa wydała mi się rozmowa z prof. Mieczysławem Jaroszem, lekarzem o wielu specjalizacjach, propagatorem zdrowego stylu życia. Naukowiec jest współtwórcą nowej Piramidy Zdrowego Żywienia dla dzieci i dorosłych. Profesor obala mity na temat szkodliwości picia kawy, sugeruje zmianę nawyków żywieniowych, poprawienie kondycji fizycznej i kontrolowanie masy ciała.

Treść w żadnej mierze nie jest odkrywcza, może wprowadzać zamęt.

'Jemy, aby żyć, nie żyjemy aby jeść'

Czy zastanawialiście się, jak to jest właściwe z tym mlekiem i czy wszyscy starsi nie tolerują laktozy? A co ze zdrową żywnością "ekologiczna" czy naprawdę jest zdrowsza, a może to tylko wielka ściema? A ten gluten, który podobno tak szkodzi, to jak z nim jest? Kiedyś zdrowe, później niezdrowe jajko, masło, margaryna. Czy GMO jest takie straszne? Woda z kranu czy butelki? Kawa, a może herbata? Co to jest ta cała piramida żywienia?
Na te i wiele więcej pytań, znajdziecie odpowiedź w tej niezwykłej książce!

Książka idealna, merytoryczna, nieprzegadana, niezwykle ciekawa. W łatwy, przystępny sposób tłumaczy, jaka jest prawda. Czy żywność okrzyknięta kiedyś, jako szkodliwa jest taka naprawdę? Bo często gęsto jest to zabieg marketingowy.
Jestem zachwycona, ta książka dostarczyła mi odpowiedzi na nurtujące pytania. Rozmowy ze specjalistami dały w stu procentach jasny obraz, jak wygląda sytuacja z okrzykniętymi "mądrościami" które są wpajane konsumentom przez marketing.
Jedynym minusem, do którego mogłabym się przyczepić, to jest zdecydowanie za krótka! Może jakaś druga część by się przydała?

Dla wszystkich, którzy interesują się zdrowym odżywianiem i pragną odpowiedzi na nurtujące pytania.

Ilość błędów w tej książce (składniowych, interpunkcyjnyc itp.) zakrawa na żart. Wstyd coś takiego wypuścić na rynek! Gdybym kupiła ją fizycznie, a nie miała dostęp z abonamentu, myślę że pokusiłabym się o maila do wydawnictwa. Nie rozumiem też budowy tej książki - niby rozmowy, ale niektóre tematy opisane przez autorkę i to tak grafomańsko, że czułam się, jakbym czytała jakieś luźne zapiski z jej brudnopisu, które sobie notowała przeglądając internet w poszukiwaniu "rzetelnej wiedzy". I ta wiedza przekazywana nam przez autorkę i jej ekspertów budzi moje największe zastrzeżenia. Brak konfrontacji zdań kilku specjalistów, mam wrażenie, że dobieranie "doktorów" pod z góry ustaloną tezę, brak bibliografii i poparcia badaniami wielu twierdzeń. Nie, nie, nie. NIE!

W wielu przypadkach w tej książce nie ma nic odkrywczego. Dla osób, które interesują się zdrowym odżywianiem część tej książki to będzie stek bzdura a reszta codzienność.

Brak jakiejkolwiek bibliografii i powoływanie się na badania z przed kilkunastu lat, powoduje, że nie ufam opiniom przedstawionym w książce. Czytało się bardzo szybko, mimo sporej ilości błędów.

• Zdrowie
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Jeść czy nie jeść : rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu