Kriegstagebuch: Mit Briefen von Jack Hamesh an Ingeborg Bachmann

Okładka książki Kriegstagebuch: Mit Briefen von Jack Hamesh an Ingeborg Bachmann Ingeborg Bachmann
Ingeborg Bachmann Wydawnictwo: Suhrkamp biografia, autobiografia, pamiętnik
Suhrkamp
2010-01-01
2010-01-01
niemiecki

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki The Echoing Green: Poems of Fields, Meadows, and Grasses Anna Akhmatova, Sherman Alexie, Ingeborg Bachmann, William Blake, Robert Burns, Willa Cather, Seamus Heaney, Ted Hughes, Victor Hugo, Denise Levertov, Andrew Marvell, John McCrae, Harryette Mullen, Lucia Perillo, Rainer Maria Rilke, Christina Rossetti, Carl Sandburg, Gary Soto, Tomas Tranströmer, Derek Walcott, William Wordsworth
The Echoing Gr... Anna Akhmatova, She...

Ingeborg Bachman jest austriacką poetką, prozaiczką i eseistką. Zginęła przedwcześnie w tragicznych okolicznościach w Rzymie w 1973 roku (pożar w mieszaniu, uzależnienie od leków i syndrom odstawienia).
Książeczka składa się z dwóch części:
Dziennik wojenny, który właściwie dotyczy okresu zdobywania przez aliantów Austrii. Ingeborg ma 18 lat. Mieszka z rodzicami w wiosce Vellach koło Hermagor. Najbliższe duże miasto to Klagenfurt. Żeby uniknąć wysłania na front dziewczyna podejmuje pracę nauczycielki. Do Vellach docierają plotki o Rosjanach zajmujących Wiedeń. Ludzie są tym przerażeni. Jednak ostatecznie okolica dostaje się w ręce Brytyjczyków. Władze okupacyjne tworzą wojskowi z 8 Armii Brytyjskiej. Ingeborg tak, jak każdy mieszkaniec podlega weryfikacji za działania z okresu nazistowskiego. Jej ojciec należał do NSDAP. Ona była członkinią Związku Niemieckich Dziewcząt. Z tego powodu musiała złożyć zeznania przed FSS (Field Security Section). W takich okolicznościach Ingeborg poznała brytyjskiego żołnierza Jacka Hamesha, z którym bardzo się zaprzyjaźnia. Para rozmawia o książkach, Jack poznaje rodziców i rodzeństwo Ingeborg. Miejscową sensacją staje się to, że Hamesh okazuje się uciekinierem z Austrii (emigrował w 1938 r.) i wiedeńskim Żydem. Mężczyzna zakochuje się w młodej pisarce. Hamesh po demobilizacji wyjeżdża z Austrii przez Neapol do Palestyny. Ingeborg rozpoczyna studia w Grazu, potem w Wiedniu. Efektem rozłąki jest pakiecik zachowanych listów od zakochanego Jacka Hamesha do Ingeborg. Bardzo ciekawa i przyjemna lektura.

Książeczka składa się z dwóch części:

Krótkie, dobre. Może dobre, bo krótkie? I prawidłowo, że w formie książki, ponieważ nie zgadzam się z opinią, że powinno się te zapiski przytulić do większego opracowania?

Jeśli po mnie też zostałoby zaledwie parę karteczek, byłoby miło, gdyby ktoś z ceremonią włożył je w twardą okładkę.

Mała rzecz, a cieszy. Nie ma jednak co ukrywać, jest to pozycja chyba wyłącznie dla fanów austriackiej pisarki.

Ta króciutka książeczka składa się z dwóch części. Pierwsza to zaledwie kilka kartek dziennika osiemnastoletniej Bachmann z czasu schyłku wojny. Niewiele się z tych zapisków dowiemy. Trochę westchnień zakochanej osiemnastolatki, trochę faktów z ówczesnej austriackiej rzeczywistości. Na pewno jednak ciekawie jest czytać prywatne notatki maturzystki, która jeszcze nie wie, że będzie jedną z ważniejszych postaci europejskiej sceny literackiej. W dzienniku wyraźnie już widać jej fascynację literaturą, zwłaszcza tą zakazaną dotychczas przez nazistowskie władze.

Drugą część książki stanowią listy, które Bachmann otrzymywała od zadurzonego w niej brytyjskiego żołnierza żydowskiego pochodzenia Jacka Hamesha (chociaż naturalnie ciekawsze byłyby listy samej Bachmann). Po zakończeniu wojny osiedlił się on w Palestynie, jednak napotkana rzeczywistość znacząco odbiegała od jego oczekiwań. Początkowo dość zaangażowane, z czasem coraz mniej emocjonalne listy niewiele mówią o samej Bachamann, są za to ciekawą historią losów wykorzenionego człowieka, który musi zaakceptować swoje nowe położenie. Takich historii było wtedy wiele, ale oczywiście i tak nie umniejsza to jednostkowego dramatu.

Z „Dziennika…” przede wszystkim zapamiętam jednak szczerą euforię Bachmann spowodowaną zakończeniem wojny. Zapadło mi w pamięć kilka zdań, które wręcz kipią młodzieńczą radością i nadzieją. „O Boże, być wolną i żyć, choćby bez butów, bez chleba z masłem, bez pończoch, bez niczego, ach, co za cudowny czas!”. Lepiej chyba tego stanu ducha opisać się nie da…

w mojej ocenie ? to nie tyle dziennik wojenny, co dziennik miłosny. piękna historia (do tego prawdziwa!),która pokazuje, ze nigdy nie ma odpowiedniego dnia i miejsca na miłość- bo ona nie wybiera, niezależnie od wiary, koloru skóry i pochodzenia. książka do przeczytania w "5minut" -polecam :)

• Dzienniki
  • Austria
  • Biblioteczka domowa
  • Proza
  • 0list

Dodaj cytat z książki Kriegstagebuch: Mit Briefen von Jack Hamesh an Ingeborg Bachmann