Znaszli ten kraj?...

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-04612-1
Młoda Polska, Kraków, cyganeria

Inne wydania

"Znaszli ten kraj?..." jest przede wszystkim próbą utrwalenia przez świadka i uczestnika szeregu epizodów i szczegółów, spostrzeżeń i sylwetek związanych z środowiskiem artystycznym Młodej Polski w Krakowie. Jest ten tekst oczywiście także - przy okazji - próbą sformułowania własnych opinii na temat szeregu - zdaniem Boya węzłowych - spraw z minionej epoki. (...) Felietonowa optyka,...

Felietonowa optyka, wydobywająca przede wszystkim to, co śmieszne, działa niekiedy jak ołówek w ręku satyryka: pogrubia pewne rysy, uwypukla pewne cechy usuwając w cień inne: powstaje konterfekt podobny do swego pierwowzoru, ale wcale z nim nie identyczny.

Gapcio | 2014-01-09

Teksty tu pomieszczone powstawały w różnych latach i na potrzeby różnych wydawnictw; ponieważ jednak jest to wydanie Biblioteki Narodowej, autor wstępu usilnie doszukuje się w tomiku wyższego zamysłu kompozycyjnego, drobiazgowo analizując strukturę dzieła. Mamy tymczasem do czynienia ze zbiorem luźnych wspomnień, sentymentalnych impresji, spisanych niewątpliwie łagodną i wyrozumiałą ręką. W pierwszym szeregu charakteryzujących ten wybór tekstów zalet nie kroczą z pewnością ani konsekwencja, ani niezdrowa wierność faktom; toteż należy go czytać po prostu, odkładając na chwilę na bok sterane grabki analizy literackiej. Wtedy właśnie bez przeszkód można rozkoszować się niepowtarzalną atmosferą Krakowa przełomu wieków, miasta jednocześnie beznadziejnie zatęchłego i kipiącego kulturalnie, z gorejącą na firmamencie cyganerii gwiazdą Stacha Przybyszewskiego i krążącą wokół niej liczną świtą planktonu intelektualnego, z nieugiętym Stanisławem Wyspiańskim jako projektantem niewygodnych...

Kasia | 2010-06-10

"Znaszli ten kraj?..." Tadeusza Boya-Żeleńskiego to zapis luźnych wspomień autora w dobie kształtowania się nowej epoki - Młodej Polski. Autor "Słówek" daje się ponieść refleksjom, przedstawiając nam prężnie rozwijający się Kraków, przepojony niesamowitą atmosferą, oraz krąg ludzi budujących ten nastrój.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwszą tworzy zbiór felietonów opisujących krakowską cyganerię, jej barwne niczym pawie pióro postacie, strukturę, zależności, słowem, istotę tego niecodziennego zjawiska. Druga nosi nazwę "Inne wspomnienia o Krakowie", i także składa się na nią zbiór felietonów o nieco innej jednak tematyce. Boy odchodzi tu od skrupulatnego opisu przyczyn powstania i rozwoju cyganerii na rzecz przytoczenia kilku innych, równie komicznych anegdot o Krakowie doby fin de siècle'u. Mamy tu między innymi "Plotkę o »Weselu« Wyspiańskiego", "Baudelaire'a, poetę krakowskiego", oraz "Legendę »Zielonego Balonika« z perspektywy ćwierćwiecza".

Boy-Żeleński, opisując...

MaPaKi | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Wybitna. Wiele osób pisze, że zaśmiewa się przy (...) do łez, albo śmieje się w głos. Cóż, ja na tyle nie tracę kontaktu z rzeczywistością.
Mimo to jednak przy tej lekturze śmiałem się w głos, a jadąc autobusem miałem na twarzy uśmiech od lewej do prawej.

Historyjki są tak wyborne, że byłyby zabawne nawet nieumiejętnie opowiedziane. Tyle tylko, że mistrzostwo Boya nie ulega wątpliwości, a to potęguje efekt.

Śmieszny obraz artystów Młodej Polski, portret Wyspiańskiego tak niezwykły, że nie znajduję odpowiedniego epitetu. Nieznane fakty związane mniej lub bardziej z "Weselem" Wyspiańskiego. Próba analizy cyganerii krakowskiej i Przybyszewskiego.

Zwykle kolejne felietony są lepsze od poprzednich. Polecam!

Pomanita | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Dziś chyba już nikt nie spojrzy na Kraków w takim świetle, bo Krakowa, o którym pisze Boy-Żeleński już nie ma.
Poza tym lekko się czyta, więc nie trzeba roztrząsać zawiłych kwestii filozoficznych, a przeczytać dla czystej przyjemności.

amelqa | 2013-05-24
Przeczytana: 2011 rok

Jak opowiadać, to Boy. Rzecz arcydzielna, ktoś to powinien zdecydowanie "ufilmowić", światowej klasy opowieść o polskiej awangardziej. Klimat tamtej artystycznej Polski nie może być piękniej opowiedziany.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2009 rok
| 2012-01-04

Książka przenosi w epokę, przybliża niesamowitą atmosferę i problemy Krakowa okresu cyganerii i zdradza wiele szczegółów z życia ówczesnych "gwiazd".

mila1982 | 2013-09-26
Przeczytana: 05 kwietnia 2010

Dzięki Stwórcy, że Polskę Boyem obdarzył.

Ragdollcat | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015