Cień Hegemona

Okładka książki Cień Hegemona Orson Scott Card
Okładka książki Cień Hegemona
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga Cienia (tom 2) fantasy, science fiction
Saga Cienia (tom 2)
Shadow of the Hegemon
Prószyński i S-ka
2002-01-01
2002-01-01
Piotr W. Cholewa
fantastyka powieść amerykańska

Okładka książki W przededniu Orson Scott Card, Aaron Johnston
W przededniu Orson Scott Card, A...
Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy II Terry Brooks, Orson...
Okładka książki Lovelock Orson Scott Card, Kathryn H. Kidd
Lovelock Orson Scott Card, K...

Sama nie wiem jak ocenić tę książkę.
Zdecydowanie najwyższym minusem jest oczywiście brak Endera. Nie tylko ja za nimi tęsknię, autor najprawdopodobniej także, bo wplata go w usta każdego absolwenta szkoły bojowej. Lubię Groszka, lubię Petrę i nawet polubiłam Petera, ale wszyscy są moim zdaniem trochę bezosobowi w porównaniu do najmłodszego Wiggina. Drugą trudną dla mnie do przetrwania rzeczą była ogromna ilość polityki, osadzonej we współczesnym świecie. Nie będę ukrywać, że zrozumiałam wszystko co wymyślił Card, bo tak nie było. Nie potrafię nawet ocenić, na ile jego fantazja była realistyczna.

Z drugiej strony, to była naprawdę dobra powieść. Świetnie się ją czytało. Zaskakiwała w odpowiednich momentach. Momentami wzruszała. Na pewno nie jest tak wybitna jak Gra Endera czy Mówca umarłych. Chwilami zapominałam nawet, że jest to fantastyka/s-fi, bo na tym poziomie nie jest to już dla mnie taki oczywisty gatunek. Ale zdecydowanie jest warta poświęcenia jej kilku chwil.

Sama nie wiem jak ocenić tę książkę.

Wojna z Robalami się skończyła, zaczęła się polityka czyli wojna na Ziemi. Na początek Achilles (któremu ktoś pomógł wydostać się ze szpitala psychiatrycznego) porywa grupę Endera. Prawie całą, za wyjątkiem wysłanego w Kosmos przywódcy oraz Groszka, na którego ciągle poluje. A genialny Groszek próbuje odbić dzieciaki. Przy okazji poznaje cenę swojej superinteligencji.

Wydaje mi się, że bardzo trudno stworzyć wiarygodnego geniusza. Groszek jest niby taki cudowny, ale popełnia oczywiste błędy. Na przykład bardzo dużo czasu potrzebuje, żeby zrozumieć, że jego twarz jest rozpoznawalna. I to miesiące po tym, jak matka Endera powiedziała mu to wprost.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/12/cien-hegemona-wojny-na-ziemi.html

Drugi tom z Sagi Cienia skupia się na wydarzeniach, które mają miejsce zaraz po zniszczeniu Formidów. Szkoła Bojowa zostaje rozwiązana, Międzygwiezdna Flota traci swoje wpływy i nie ma nawet najmniejszego wpływu na losy ludzkości. Do jej obecnych zadań pozostaje jedynie uniemożliwienie wystrzelenia bomb atomowych przez którekolwiek z Państw.

Dzieci ze Szkoły Bojowej wracają do swoich domów i rodziców, których nie widzieli od wielu lat. Jak się okazuje pierwsze spotkania po długim czasie nie są tak romantyczne jak mogłyby się wydawać. Tak na prawdę do domów wracają obcy ludzie. Każdy próbuje dostosować się do nowego życia jednak z uwagi na ich specjalne zdolności i wyszkolenie staje się to niemożliwe. Dzieje się to co przewidział Locke i Demostenes - każde państwo chce mieć genialne dziecko w swoim łańcuchu dowodzenia, a zwłaszcza legendarnych członków z drużyny Endera. Ktoś tworzy plan według, którego zaczyna porywać najbardziej znane nazwiska.

Groszek zostaje jedyną osobą, której udało się uniknąć porwania, a może nawet zabójstwa. Teraz stoi przed najważniejszym zadaniem swojego życia - znaleźć i uratować wszystkich członków byłej drużyny Endera, w tym ma mu pomóc najbardziej ceniona osoba na globie - Locke.

Bardzo dobra kontynuacja skupiająca się na losach dzieci ze Szkoły Bojowej. W czasie kiedy toczy się akcja tej książki, Ender jest w trakcie podróży na inną planetę. Gdy dotrze do celu minie dla niego raptem kilka lat - na Ziemi minął tysiąclecia. Dzięki tej sadze możemy prześledzić bezpośredni wpływ wygranej wojny Endera na losy Ziemi oraz reakcje największych mocarstw. Wydaje się, że trzy wojny z Formidami powinny dostatecznie zjednoczyć ludzkość, gdzie zniknęłyby wszystkie podziały, ale okazuje się, że władza jest dla rodzaju ludzkiego czymś ważniejszym niż pokój.

bok całej akcji ratowania członków grupy Endera pojawia się poboczny wątek, w który Locke buduje podwaliny do możliwości objęcia urzędu Hegemona. Locke wydaje się być jedyną osobą, która pragnie zjednoczenia ludzkości i chce zapobiec jej samozagłady.

Dzieci ze Szkoły Bojowej...

Wojny i posunięcia strategiczne to główny motyw przewodni tej części sagi i jest to duży plus. Nie dochodzi do zmęczenia materiału, autor cały czas rozbudowuje historię, a nie polega tylko na rozszerzeniu starych wątków. Bardzo mocna pozycja w całej sadze. Po raz kolejny powtórzę, że o niebo lepsza od trylogii Endera związanej z jego pobytem na Lusitanii :-)

No i zaczęło się. Wojny, sojusze, zdrady, bohaterowie i trupy. Co prawda trzeba było trochę czekać... Zdecydowanie ciekawsza była druga połowa książki. No i, jak dla mnie, mogło być więcej batalistyki i dorosłych postaci... ciągle nie mogę się przyzwyczaić do geniuszów poniżej 1,5 m.

"Patrzył w sufit, myślał o życiu i śmierci, o miłości i stracie. I kiedy tak leżał, miał wrażenie, że czuje, jak rosną mu kości."

Zważywszy na tytuł, wiedziałam mniej więcej czego mogę oczekiwać. Przeczuwałam, że będzie znielubiony przeze mnie Peter i że akcja najprawdopodobniej przeniesie się na Ziemię. Ale nie spodziewałam się, że będzie aż tak dużo polityczno-wojennego bełkotu, którego w nadmiarze nie lubię i który zdecydowanie umniejszył mi przyjemność z lektury.

W tym tomie dzieci ze Szkoły Bojowej wracają na Ziemię, gdzie niestety nie jest im dane żyć długo i szczęśliwie. Ich talent jest zbyt ogromny, żeby mógł zostać zmarnowany. Dostajemy dużo Petry, która obok Groszka staje się główną bohaterką książki, muszę nadmienić, że strasznie irytującą. Dodatkowo na scenę wraca Achilles, by wyrównać rachunki i uszczknąć coś dla siebie. Podobał mi się jako antybohater w poprzedniej części, ale tutaj wszystko było za bardzo pojechane, sam jeden Achilles manipulujący narodami? Wydał mi się w tej roli ani trochę wiarygodny. Inteligentny – owszem, mściwy – to na pewno, ale czy jego możliwości były aż tak duże? Wątpię.

Ale wciąż podobał mi się Groszek, jego historia, która dochodzi do głosu, jego interakcje z siostrą Carlottą i Peterem. I jego dalszych losów jestem ciekawa. Szkoda, że całe tło tej części mnie znużyło. Nie wiem czego oczekiwać po kolejnych tomach, mam nadzieję, że będą bardziej w moim guście. Uwielbiam Groszka, ale tej części nie mogę ocenić inaczej, bo to co wyciągnęłam z niej interesującego dla siebie to może połowa całości.

"Cień Hegemona" opowiada w dzieciach ze szkoły bojowej. Po skończonej wojnie z robalami Groszek, Petra i inny udali się z powrotem na Ziemię, ażeby wrócić do normalnego, sielankowego życia. Z racji tego, że to urodzeni stratedzy to tylko kwestia czasu, kiedy przywódcy państw będą chcieć ich wykorzystać do własnych interesów.
Co do miejsca akcji to tym razem nie jest to kosmos, ale nasza ojczysta planeta co niewątpliwie odświeża tę serię i pokazuję uniwersum Endera z innej strony.
Jeśli chodzi o bohaterów to głównym złoczyńcą jest tutaj Achilles, który wypada wiarygodnie, ale bardziej zapamiętałem Petera Wiggina. W "Grze Ednera" tylko przemknął, ale w "Cieniu Hegemona" ma więcej czasu książkowego i wykorzystuję go jak tylko potrafi. Wprost kradnie show i nie sposób się oderwać od lektury, kiedy się tylko pojawia. Konfrontacja z Groszkiem to jeden z moich ulubionych momentów, gdyż pokazuję, że mógłby zostać wybrany, zamiast Ednera, do szkoły bojowej.
Wracając do powieści to jest ona w głównej mierze wojenna gdyż mamy w tle konflikt zbrojny. Jest tutaj dużo przemyśleń, planowania i logistyki, która z czasem zaczyna przeszkadzać. Również zakończenie takie trochę rozwiązane "na szybko". Jednak największą wadą jest tzw. "zwrot akcji" dotyczący Groszka, który można traktować jako zwiastun do kolejnych tomów. Po prostu był zbyt... dziwny, ale zobaczymy jak to się rozwiąże w "Teatrze Cieni".
Podsumowując: kolejny dobry utwór autorstwa Orson Scotta Carda, który szybko się czyta. Nie ma tam niepotrzebnych dłużyzn, ale jak wcześniej wspomniałem: zwrot akcji niepotrzebny.

Co do miejsca akcji to tym razem nie jest to...

Ważna sprawa Card jest geniuszem i sam powinien być wybrany na Hegemona, domniemana sytuacja geopolityczna tak celna i trafna dodatkowo tak prawdopodobna a nawet prawdziwa, że to aż niesamowite!Sytuacja z zestrzelonym samolotem jak z tym zestrzelonym niedawno nad Ukrainom. Card kolejny raz pokazuje jak to historia cały czas się powtarza, a ludzkie pragnienia i polityczne dążenia oraz machinacje są cały czas takie same! Z kolei patrzac na postacie to Groszek w Cieniu Endera był faktycznie Cieniem Endera, byłam tak podekscytowana, że znów miałam przyjemność obcować ze wspaniałym Enderem, że Groszek był faktycznie cieniem, tłem..był irytujący, arogancki niepotrzebny a jednocześnie potrzebny do poprowadzenia opowieści z innego punktu...ale w dalszym ciągu był dla mnie tylko cieniem, małym groszkiem fasolki. W drugim tomie kiedy już pogodziłam się z faktem braku Endera na kartach powieści mogłam skupić się na Groszku i nagle poczułam sympatię, żal nad nim..biedny niekochany chłopiec..przy liście siostry zakonnej zza grobu zapłakałam pierwszy raz nad postacią, przy ukrytej nominacji Hegemona dla Groszka znowu jako cienia zapłakałam po raz drugi..a na koniec znów zrobiło mi się smutno i poczułam się okropnie, że tak bardzo był mi obojętny w części pierwszej, bo to tak naprawdę fajny chłopak jest..tylko jakiś taki zacieniony. Co do samej konstrukcji powieści i fabuły co ja mogę napisać? Po prostu BOMBA! Czyta się jednym tchem! Polecam Card jak zawsze we wspaniałej formie!

Po powrocie na Ziemię wszyscy absolwenci Szkoły Bojowej stali się bardzo cenni. Wszystkie kraje starały się za wszelka cenę odzyskać dzieci dawniej mieszkające w ich państwie. Do władzy doszedł również Achilles, który postanowił porwać absolwentów i wykorzystać ich do własnych celów ukrywając się w Rosji. Mimo ścisłej kontroli uwięzionej Petrze udało wysłać się zakodowaną wiadomość do Groszka o miejscu ich pobytu. We współpracy z hegemonem Peterem Wigginem Julianowi udało się odbić więźniów. Sam jednak ponownie stał się celem Achillesa. Podczas pobytu w Chinach został zorganizowany zamach na Groszka. Nie doszedł on do skutku jednak w dalszych konsekwencjach Achilles zabił siostrę Carlottę. W związku z jej śmiercią Groszek otrzymał dostęp do większości dokumentów. Czytając dowiedział się więcej o swoim pochodzeniu. Eksperymenty, którym był poddawany jako embrion miały na celu przekręcenie klucza Antona, co zapewniłoby mu ogromną władzę umysłu, ponieważ jego mózg nigdy nie przestałby rosnąć. Eksperyment się udał, jednak jego konsekwencje były wyrokiem na Groszka, gdyż ze wzrostem mózgu nieustannie rośnie też jego ciało, co doprowadzi go do pewnej śmierci.

Cześć mocno różni się od poprzednich, mało jest elementów s-f. To całkiem dobry thriller militarno-polityczny.

• Orson Scott Card
  • Science Fiction