Prędkość ucieczki

Wydawnictwo: Czwarta Strona
7,42 (1922 ocen i 246 opinii) Zobacz oceny
literatura polska
Ag2S

Pierwszy tom kultowej sagi historycznej REMIGIUSZA MROZA! Misternie skonstruowana, wielowątkowa fabuła, której wątki łączą się ze sobą w najmniej oczekiwanych momentach. Jest sierpień 1939 roku, nad Polskę nieuchronnie zbliża się widmo wojny. Życie dwóch braci zmienia się z dnia na dzień, kiedy staje się jasne, że świat, jaki dotychczas znali, chyli się ku upadkowi. Starszy sierżant Bronek...

Pierwszy tom kultowej sagi historycznej REMIGIUSZA MROZA!

Starszy sierżant Bronek Zaniewski będzie musiał zmierzyć się z wrogiem na linii frontu, podczas gdy Staszek, młodszy z braci, zrobi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo Żydów­ce, której oświadczył się tuż przed niemiecką inwazją…

Seria Parabellum to nie tylko pełna napięcia opowieść o polskiej historii, ale także okazja do spojrzenia na konflikt oczami oficera Wehrmachtu, Christiana Leitnera – jednej z ciekawszych postaci na firmamencie współczesnej polskiej literatury.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Karmelka | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Książka czekała w mojej biblioteczce bardzo długo zawsze coś innego wpadło mi w ręce, mimo że tematyka wojenna, historia nie jest mi ibca to jakoś Parabellum czekało na swoją kolej i się w końcu doczekało. Książka świetna, bohaterów to jest braci Zaniewskich, Marię polubiłam od razu książka zakończyła się w takim momencie, że aż trzeba sięgnąć po kolejne dwa tomy.

Ela | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Rewelacyjnie zarysowani bohaterowie i wciągająca akcja sprawiła że książka stała się moim numerem jeden tego autora. Oczywiście jak to u Mroza jest kilka irytujących nieprawdopodobnych momentów ale przy takiej ciekawej fabule jest to bez znaczenia.

Czytelniczy-sad | 2019-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

"Parabellum. Prędkość ucieczki" to pierwszy tom otwierający trylogię o tym tytule i rozpoczynający opowieść o życiu i próbach przetrwania na krótko przed i podczas drugiej wojny światowej. Jest to ta seria Remigiusza Mroza, która ma tylu przeciwników co i fanów, i która spotyka się z tak odmiennymi zdaniami, że sama musiałam przekonać się jakie będzie moje. Spotkałam się przede wszystkim z opiniami, że widać, iż to był debiut autora, że jest mnóstwo powtórzeń i błędów stylistycznych, że jest nudno i po serii z Chyłką czy Forstem - ta jest po prostu beznadziejna. I szczerze powiem, nie wiem skąd się biorą aż tak negatywne opinie.
Po pierwsze: żadnych błędów i powtórzeń nie wyłapałam. Są jakieś literówki, ale to jest już kwestia korekty, nie autora. Po drugie - akcja rozgrywa się spokojnie, leniwie, nie ma szybkich zwrotów, ale ta akcja nie jest nudna. Całość obserwujemy z trzech perspektyw: Marii i Staszka-Polaka i Żydówki, którzy mają pomysł ucieczki z kraju, Bronka-brata Staszka,...

Agnieszka Śpikowska | 2019-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Czytałam tą książkę i kilka razy patrzyłam, czy to faktycznie napisał TEN Remigiusz Mróz... Miałam do czynienia z jego innymi pozycjami, żadna mnie nie rozczarowałam, a ta książka to jakaś gehenna, istna męka. Potem wyczytałam, że to pierwsza książka tego autora, więc widać na przestrzeni lat jak zmienił się styl pisania tego Pana, na szczęście - na lepsze. Po kolejne dwie części niestety nie sięgnę. Zapominam o tej trylogii i skupię się na aktualnych książkach, bo przynajmniej są o niebo ciekawsze aniżeli ta.

maobmaze | 2019-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Prędkość ucieczki to mieszanka ciekawych wątków, dzięki którym akcja ciągle pędzi na łeb na szyję. Tutaj nie ma miejsce na nudę! Zarówno historia Staszka i Marysi jak i Bronka oraz jego kompanii pochłonęły mnie bez reszty! Postaci w tej powieści są rewelacyjnie wykreowane. Pomijając wspomnianych wcześniej bohaterów, których polubiłam wręcz od pierwszej strony, warto wspomnieć o oficerze Wehrmachtu- Leitnerze, który jest postacią szalenie intrygującą. Christian z jednej strony jest służbistą, wykonującym z należytą starannością wszystkie swoje obowiązki, z drugiej zaś strony jego niektóre zachowania są przejawem człowieczeństwa, o co raczej nie powinno podejrzewać się oficera Wehrmachtu.

Maja | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

"Jest sierpień 1939 roku, nad Polskę nieuchronnie zbliża się widmo wojny. Życie dwóch braci zmienia się z dnia na dzień, kiedy staje się jasne, że świat, jaki dotychczas znali, chyli się ku upadkowi. Starszy sierżant Bronek Zaniewski będzie musiał zmierzyć się z wrogiem na linii frontu, podczas gdy Staszek, młodszy z braci, zrobi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo Żydów­ce, której oświadczył się tuż przed niemiecką inwazją".

Literatura, która porusza temat II wojny światowej, nie jest moją domeną. Sięga po nią zdecydowanie częściej mój mąż. Słyszałam jednak wiele dobrego o tym cyklu i kiedy usłyszałam, że zostanie wznowiony, postanowiłam przekonać się, co autor ma mi do przekazania.

Nie od razu wczułam się w klimat powieści. Początek był dla mnie trudny, jednak dość szybko przepadłam. Przeniosłam się w czasie i z zapartym tchem śledziłam kolejne wydarzenia.

To była moim zdaniem najlepsza powieść autora. Wciskała mnie w fotel. Zwłaszcza mam na myśli opisy tortur czy...

longerek | 2019-08-11

Przyjemnie się ją czyta i ma wciągającą fabułę. I czegóż oczekiwać więcej od tego typu pozycji, przecież nie jest to lektura historyczna. Arcydzieło to nie jest ale na pewno sięgnę po następną część serii.

Kasianna88 | 2019-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2019

nie pojmuję zachwytu.
jak dla mnie zero przyjemności.

SłonecznaStronaŻycia | 2019-08-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

„Parabellum” było jedyną serią Mroza, którą jeszcze nie przeczytałam. Od dawna figurowała na mojej liście książek „do przeczytania”, ale wiadomo jak jest, w natłoku nowości nie znalazłam jeszcze dla niej czasu. Dlatego ponowne wydanie serii w nowej szacie graficznej przez Czwartą Stronę okazało się dla mnie idealną okazją by się z tą serią zaznajomić. Składa się ona z 3 tomów i opowiada historię braci Zaniewskich podczas II wojny światowej.

W pierwszym tomie akcja rozpoczyna się w 1939 roku, praktycznie tuż przed wybuchem II wojny światowej. I obejmuje wrzesień 1939 roku, dalsze losy są kontynuowane w następnych tomach. Bronek Zaniewski jest żołnierzem Korpusu Obrony Pogranicza, wojna zastaje ich blisko granicy z Rumunią. Natomiast jego brat Staszek wraz z nastaniem wojny wyrusza na Zachód. Jego narzeczona Maria jest żydówką i oboje zdają sobie sprawę, z tego co może jej grozić jeśli pozostanie w Warszawie. Dziewczyna wpada więc na pomysł przedostania się do swojej ciotki do...

zielonooka_aga | 2019-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Początek wojny, który zmienia wszystko. W ciągu kilku dni spokojne i pełne nadziei na przyszłość życie dwójki braci zmienia się w piekło. Historia Bronka i Staszka jest tak różna, jak różni są sami Oni. Bronek początek wojny przywita z bronią w ręku. Młodszy z nich, Staszek, jest gotowy na wiele poświęceń, aby ratować swoją wybrankę serca Marię. Wraz z młodą żydówką postanawiają uciec na zachód Europy. Pierwsza część serii jest spokojna, ale czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Cała seria przypadła mi do gustu, choć uważam, że jej poszczególne części znacząco różnią się od siebie.