Prędkość ucieczki

Okładka książki Prędkość ucieczki Remigiusz Mróz
Okładka książki Prędkość ucieczki
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Parabellum (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Parabellum (tom 1)
Czwarta Strona
2019-07-17
2013-09-10
literatura polska

Naprawdę lubię książki Mroza. Ale ta to nie mój klimat. Jeżeli ktoś lubi książki w klimacie wojennym, to jak najbardziej polecam.

Rewelacyjna trylogia, którą warto przeczytać. Fabuła osadzona w okresie pierwszego roku IIWŚ jest napisana bardzo realistycznie. Zdecydowanie polecam, obowiązkowa lektura

Wielowątkowa historia dziejąca się po wybuchu II Wojny Światowej. Opowieść toczy się z trzech punktów widzenia. Żołnierza, który znajduje się nagle w samym środku wojennych działań, jego brata który postanawia uciekać z okupowanej Warszawy ze swoją narzeczoną Żydówką i niemieckiego żołnierza Wermachtu. Ich losy przeplatają się ze sobą, poznajemy różne postacie po drodze, czytamy o różnych miejscach dotkniętych wojną.

Sięgnąłem po Parabellum Mroza licząc, na fajny kawałek wciągającej historii po dosyć dobrych doświadczeniach z ciekawym, na swój sposób innowacyjnym „Riese”.

Zawsze miałem ambiwalentne podejście do twórczości Mroza, bo z jednej strony „masówka”, a z drugiej jak już wspomniałem we wstępie ambitne i wciągające „Riese”. Próbując wyrobić swoją własną opinię nt. jakości dzieł Pana Remigiusza. Aby to zrobić, zamiast słuchania tych utyskujących na bylejakość, pośpiech i ilość, ale też tych zachwycających się polską sztuką kryminału pod wpływem obejrzenia „Chyłki” na TVNie, po prostu sięgnąłem po „Parabellum”.

„Parabellum” u mnie miało podwójnego pecha. Po pierwsze apetyt związany z przywoływanym już dwa razy „Riese”, po drugie lektura i ocena książki osadzonej w realiach historycznych, świeżo po przeczytaniu genialnego Legionu Cherezińskiej (polecam).

W takich okolicznościach zasiadłem do lektury z niemałymi oczekiwaniami. Liczyłem na co najmniej ciekawą historię, dobrze napisanych bohaterów, może jakiś wątek kryminalny? Najbardziej ciekawy byłem jak wojenny świat przedstawi Remigiusz Mróz.

Przebrnąwszy przez ślamazarny początek, który w sposób znaczący ograniczył mój apetyt i zapał, dostałem ślamazarny środek i nijaki koniec co zaważyło na ogólnej ocenie tej książki jako 4.

Niestety z mojej perspektywy jest ona po prostu słaba. Zarówno językowo jak i w zakresie treści.
Czytając miałem wyobrażenie, że czytam opowiadania licealisty, który pisuje do szkolnej gazetki. Sama fabuła – mocno infantylna, oderwana od rzeczywistości (jeśli już pisać o realiach 39 z dzisiejszej perspektywy to jednak tak umiejętnie jak Ciszewski).

Można potraktować tę lekturę jako typowy wypełniacz czasu. Totalnie luźną książkę, oderwaną od rzeczywistości, jednak historia sama w sobie w żaden sposób nie porywa, nie ekscytuje, nie pobudza do przemyśleń, nie powoduje, że chce pochłaniać się kolejne kartki.

Biorąc pod uwagę listę lektur na piętrzącej się liście budzących uwagę, niestety czas z tym dziełem uznaje za trochę stracony, a do Mroza przez dłuższą chwilę na pewno nie wrócę.

Słabe 4, może nawet w niektórych aspektach poprawne, natomiast bez żadnych fajerwerków.

Szybka. Przyjemna. Bez większych sensacji. Polecam przeczytać w sytuacjach kiedy liczymy na coś lekkiego i nie skupiającego większej uwagi na lekturze. Autor całkiem fajnie zwrócił uwagę na niektóre wątki, tego jak społeczeństwo sobie radziło z początkami, tych trudnych dla nas czasów. Element przejścia z bohatera do bohatera jak najbardziej na plus.

Lekko napisana i szybko się czyta, ale nie zachwyca. Historia dwóch braci na początku II wojny światowej i.... Spodziewałam się czegoś innego.

Choć moja przygoda z Mrozem zaczęła się w 2017 roku od Wieży milczenia, to pierwszym moim nabytkiem książkowym autora była pierwsza część serii Parabellum. Wracam do niej po latach, bo wciąż pamiętam, jak dobre wrażenie na mnie robiła cała ta seria i chciałam się przekonać czy nadal tak jest.
Seria Parabellum skupia się na losach dwóch braci: Bronka i Staszka Zaniewskich. Akcja tej powieści rozpoczyna się w sierpniu 1939, kiedy nad Polkę nieuchronnie zbliża się widmo wojny. Starszy sierżant Bronek Zaniewski, będzie mierzył się z wrogiem na linii frontu, a młodszy Staszek, będzie skupiał się na zapewnieniu bezpieczeństwa swojej narzeczonej, która jest Żydówką.
Powrót do tej powieści sprawił mi przyjemność i wywołał u mnie wzruszenie, bo przypomniałam sobie te pierwsze chwile zachwytu nad piórem autora, którego powoli odkrywałam.
Jeżeli chodzi o tę książkę, cenię w niej dynamiczną akcję, klimat, lekkość pióra oraz dobrze wykreowane postaci. Ode mnie 9/10.

Wartka akcja, ciekawy temat, dużo historii. Takiego Mroza nie znałem.

Wartka akcja, ciekawy temat, dużo historii. Takiego Mroza nie znałem.

1957

Podchodziłam do tej książki trochę jak pies do jeża, uprzedzona nieco po wcześniejszych doświadczeniach z książkami Mroza. Ale moje obawy okazały się bezpodstawne: opowieść mnie wciągnęła, fabuła okazała się całkiem ciekawa, a sama historia - dobrze napisana.

To dobra książka historyczno-przygodowa, w której akcja toczy się wartko, bohaterom rzucane są kolejne kłody pod nogi, co rusz wpadają w tarapaty, z których muszą się wykaraskać. A wszystko to w realiach właśnie rozpoczętej II wojny światowej, kiedy kraj zalewany jest przez brutalnych najeźdźców, kiedy nawet rodakom nie zawsze można do końca zaufać.

Nie jest to, rzecz jasna, jakaś wielka literatura. Po prostu dobre, wciągające czytadło. Jak dla mnie - dobra odskocznia od cięższego kalibru.

Pierwsza część ,,Parabellum" czyli cyklu o walce zarówno na śmierć i życie o wolność jak i na śmierć i życie o miłość. Książka opisana jest z dwóch perspektyw. Bronisław Zaniewski to polski żołnierz stacjonujący w trakcie drugiej wojny światowej na granicy z Rumunią, jednak ten oddział zostaje ostrzelany przez luftwaffe. Stanisław Zaniewski to młody człowiek, zakochany w Marii Herensztad, młodej i twardo stąpającej żydówce, ich szczęśliwe życie zostaje przerwane wraz z zbombardowaniem Warszawy, młodzi zdają sobie sprawę że jeśli Maria ma przeżyć wojnę to musi uciec z Polski. ,,Prędkość Ucieczki" to jedna z tych książek Remigiusza Mroza, które naprawdę mi się podobały, połączenie moich ulubionych gatunków z kunsztem pisarskim tego autora dało mi dobrą powieść o osadzoną w czasach wojny.

• Remigiusz Mróz

Video