Antologia prezentuje w oryginalnych, napisanych specjalnie dla niej opowiadaniach, czołówkę polskich pisarzy fantastyki i bardzo różnorodną tematykę i stylistykę. Mamy cyberpunk (Kochański), grozę i horror (Orbitowski, Kossakowska, Szolc) - w dodatku opowiadania te mają głębsze przesłanie, mamy historie alternatywne (Grzędowicz), są humoreski fantastyczne (Wolski, Pilipiuk, Ziemiański), jest tradycyjna, bebechowata science fiction (Uznański), jest wreszcie proza aluzyjna, mitologiczna (Kułakowska). Nie mogłoby w takim zbiorze zabraknąć tez futurologicznych prognoz, takie są opowiadania Szydy i Inglota. Co ciekawe, oba teksty powstały na fali obaw o los i przyszłość Polski po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Adam | 2014-05-04
Przeczytana: 02 maja 2014

Chyba na razie najciekawszy tom w serii Wizji Alternatywnych. Choć nie pozbawiony wad. Szkoda np pomysłu Wolskiego z opowiadania "Stop-klatka" - rzecz nie dokończona, urwana w trakcie. Rozbudza ciekawość i jej nie zaspokaja. "Lew i Jednorożec" Kułakowskiej jest nudny, a szkoda bo pomysł ma potencjał. Świetny "szlak cudów", Szydy. Generalnie reszta trzyma poziom.
Polecam.

wakahiko | 2016-10-31