Mitologia

1 488
1 243
PaniKa

Inne wydania

Ta najbardziej znana książka Jana Parandowskiego zyskała kilkanaście wydań i od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. Mitologia należy do dzieł, z których, jak pisał Autor o pracach swego mistrza, wybitnego znawcy świata antycznego, Tadeusza Zielińskiego, "nie tylko można się czegoś nauczyć, ale można się też przy nich czymś stać". Czas nie naruszył autorytetu, jaki się w tej książce objawia, aże Parandowskiego pociągała starożytność dionizyjska - żywiołowa i zmysłowa, nawet niecierpliwi czytelnicy Mitologii przekonują się raz po raz, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

NIEPRAWDA. Pan Redaktor palnął bzdurę "NAJBARDZIEJ ZNANA". Gdyby napisał "najczęsciej czytana", bym się nie czepiał, a tak muszę, bo "najbardziej znaną" była, jest i będzie "ALCHEMIA SŁOWA", po niej długo nic, aż wreszcie "DYSK OLIMPIJSKI" oraz "MITOLOGIA".

Dałem "MITOLOGII" 10 gwiazdek i kliknąłem "ULUBIONE" nie za mity, lecz za rozkosz płynącą z czytania tekstu napisanego PIĘKNĄ POLSZCZYZNĄ, którą Profesor zwykł się posługiwać.

Nie wydaje mnie się, żebym wśród autorów tekstów przeznaczonych dla szerokiego czytelnika spotkał MISTRZA tej klasy.

Bo jeśli chodzi o zbeletryzowane mity, to niektóre udały się równiez Gravesowi, a "autentyczne" /cha!cha!/ mam szczęście czytać w "Mitologii" dr Alberta Zippera, wyd. we Lwowie jesienią 1895 r /dwa wyd/ i w Złoczowie /w 1898. To jest CUŚ!

czytek | 2015-01-17
Na półkach: Mitologia, 2015, Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Świetna książka. Autor w ciekawy i przystępny sposób przedstawia czytelnikowi wierzenia starożytnych Greków i Rzymian. Opowiada nam fascynującą historię świata od samego początku. W książce poznajemy bogów olimpijskich, bogów ziemskich a także mniej znanych bogów światła i powietrza. W części pierwszej w której pan Parandowski skupia naszą uwagę na bóstwach greckich pokazuje nam także królestwo morza i piekieł a nawet przekazuje nam historię wojny trojańskiej. Duży plus za to, że przy każdym bogu czy herosie autor umieszcza dosyć obszerny opis i przez to można dowiedzieć się wielu ciekawostek. W drugiej części autor porusza natomiast temat kultów i wierzeń Rzymian. Nie ma co ukrywać, druga część była z pewnością uboższa i mniej rozbudowana niż pierwsza część ale mimo to i tak mi się podobała. Po przeczytaniu tej książki śmiało mogę stwierdzić że:
-moim ulubionym bogiem olimpijskim jest Apollo,
-moim ulubionym bogiem ziemi jest Pan,
-moim ulubionym bogiem światła i powietrza...

Od lat szkolnych po czasy współczesne cenię sobie "Mitologię". To chyba jedyna lektura jaka przeczytałam z przyjemnością. Mimo upływu lat i zmieniających się trendów, lektura ta jest nadal utrzymywana w kanionie lektur szkolnych. To chyba o czymś świadczy?:)
Bardzo chętnie będę do niej powracać.

Polipei | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Klasyka napisana ładnym językiem. Były momenty gdzie całkowicie traciłam wątek, przygniatana informacjami na temat danego boga, bóstwa, czy herosa (w szczególności pierwsze 50 str.). Były też momenty, gdzie nie mogłam oderwać się, będąc zbyt ciekawa co dalej. Moja ocena BARDZO DOBRA

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 03 stycznia 1997

Zbiór najwspanialszych i najpiękniejszych opowieści naszej części świata. Spisane tu historie ukształtowały europejską oraz światową literaturę i odcisnęły niezatarte piętno na setkach pokoleń żyjących począwszy od starożytności, aż do dnia dzisiejszego. Czyta się tę książkę z uśmiechem i największą z możliwych przyjemnością. Nie przesadzę mówiąc, że ją uwielbiam. Jest jak stary dobry przyjaciel, którego zawsze miło jest odwiedzić i chwilę z nim pogawędzić. Każda historia ujęta w "Mitologii" zachwyca. Nie sposób wskazać, która z nich jest najlepsza. I dobrze. Prawdziwego piękna nie można hierarchizować i nie sposób oceniać go słowami.

Agnieszek | 2011-02-25

Trudno ocenić taką książkę. Każdy zna, każdy czytał - chciał czy nie.
Ale nie sposób nie docenić w dobie pośpiechu pięknego języka, dbałości o szczegół: tę książkę pisał ktoś kochający mity.

klarita | 2013-01-31
Przeczytana: 04 stycznia 2010

Idealna dla miłośników mitologii greckiej. Te wszystkie mity przenoszą do świata gdzie wszystko jest możliwe. Można także wyciągać z niej wiele wniosków. Warta tego by do niej wrócić !! ;p

Z Mitologią Paradowskiego po raz pierwszy spotkałam się w szkole.
Nie pamiętam już nawet która to była klasa, ponieważ w kanonie lektur szkolnych poszczególne mity są omawiane w kolejnych klasach.
Faktem jest natomiast, że mity mnie całkowicie i bezgranicznie wciągnęły.
Książkę czytałam kilka razy i wrócę do niej jeszcze bo jest to dla mnie świat kompletnie porywający choć nie da się ukryć także wyimaginowany nieco.
Niemniej mity są przecież namiastką starożytności, która nam pozostała.
Nie zachowały się inne, materialne pamiątki (jest ich naprawdę znikoma ilość i prawdę mówiąc wiele osób spośród nas nigdy nawet nie będzie miało okazji do zobaczenia ich).
Mamy więc obszerny zbiór mitów, które z porywającym rozmachem zabierają nas w podróż od stworzenia się świata z chaosu po kres żywota bogów.

Michał Nosorowski | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

Za młodu przeczytałem ją kilka razy. Dzięki Mitologii Parandowskiego zainteresowały mnie to wszystkie stwory, bogowie i przeróżne zjawiska. Spowodowało to zainteresowanie Fantastyką, którą czytam po dziś dzień. Dziękuję panie Janie :-)

Wiara towarzyszyła nam od zarania dziejów. Już w prehistorii ludzie oddawali cześć słońcu czy błyskawicom. My mieliśmy swojego Świętowida czy Kupałę, a co działo się z oświeconą Grecją i Rzymem to już inna historia. Historia, do której możemy się przybliżyć min. dzięki pisarstwu Jana Parandowskiego. Książka dzieli się na dwie części: w pierwszej przedstawiana jest mitologia ludu Greckiego, w drugiej- Rzymu. W każdej z tych części mamy odpowiednie wprowadzenie, owy prysznic czekający nas przed wejściem do basenu. A później... później pozostaje nam tylko nurkowanie wśród zawiłości boskich namiętności, mocy i zawiści, które dzięki lekkiemu piórowi Parandowskiego nie są aż tak zawiłe jakby się na początku wydawało. Serdecznie polecam każdemu, kto z mitologią nie miał jeszcze do czynienia, albo miał, ale zdążył już o niej zapomnieć. Wierzę, że "Mitologia" Jana Parandowskiego stanie się dla was natchnieniem i inspiracją.
Ja czytałam ją kilka razy...i to jest moja druga ulubiona lektura z...

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.