Obce matki

Okładka książki Obce matki Ewa Cielesz
Okładka książki Obce matki
Ewa Cielesz Wydawnictwo: Storybox.pl Cykl: Córka cieni (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Córka cieni (tom 2)
Storybox.pl
2017-07-28
2017-07-28

Recenzując "Obce matki" Ewy Cielesz, pierwsza część zachwyciła mnie wspaniałą historią rozgrywającą się w bieszczadzkiej głuszy, zwłaszcza losy Magdaleny, które całkowicie mnie pochłonęły. Niezwykłe zaplecze krajobrazowe i emocjonalna głębia stworzyły niezapomniane wrażenie.

Niestety, drugi tom przyniósł niespodziewaną zmianę tonu, prowadząc nas w długą i nużącą podróż po Polsce z Adamem i Toffi. Wątek współczesny wydaje się naiwny i denerwujący, odciągając uwagę od fascynującej historii. Przejście przez ten wątek staje się wyłącznie przeszkodą, zanim dotrze się do właściwej, interesującej opowieści o losach Juliany.

Mimo tych zarzutów warto docenić kontynuację historii, która, choć traci na intensywności, nadal rzuca światło na trudne losy bohaterki w kontekście czasów historycznych. Czytelnikom zafascynowanym pierwszym tomem, może jednak brakować głębszej emocjonalnej więzi z drugą częścią.

W drugim tomie "Obcych matek" Ewy Cielesz, niestety, przyjemność wynikająca z fascynującej opowieści Magdaleny traci nieco na intensywności. Zamiast tego, czytelnik zostaje wprowadzony w nużącą podróż po Polsce z postaciami Adama i Toffi, co może skutkować utratą zainteresowania.

Wątek współczesny staje się naiwny i denerwujący, a przebrnięcie przez niego staje się jedynie krokiem koniecznym w drodze do głównej historii o losach Juliany. To z pewnością rozczarowuje, zwłaszcza dla tych, którzy zakochali się w malowniczym świecie pierwszej części.

Jednakże, pomimo tych zastrzeżeń, warto docenić autorkę za umiejętne wplecenie życiorysów bohaterów w kontekst historyczny. Choć wątek Adama i Toffi może odwracać uwagę od głównego narracyjnego rdzenia, opowieść o Julianie i jej spotkaniach z "obcymi matkami" wciąż rzuca światło na ludzkie losy w trudnych czasach.

Podsumowując, choć drugi tom "Obcych matek" nie dorównuje intensywnością pierwszemu, nadal warto przekroczyć pewne przeszkody, by dotrzeć do poruszającej historii Juliany i zrozumieć, jak przemiany historyczne wpływają na ludzkie relacje.

Druga część tej sagi za mną. Pierwsza połowa, która ma miejsce współcześnie to totalna nuda. Parę razy odkładałam książkę na półkę, bo tego nie dało się czytać. Po pierwsze zupełnie odrealnione przypadki, sytuacje, dziwne zbiegi okoliczności, po drugie postacie z innego świata. Pomieszanie z poplątaniem. A jeszcze ta Toffi, która w pierwszej części zupełnie nie zyskała mojej sympatii, w drugiej moja antypatia wzniosła się na wyżyny. Dotrwałam mniej więcej do połowy książki i zaczęła się opowieść o dalszym życiu Juliany. Historia bardzo ciekawa, wciągająca, tylko tak mało rzeczywista. Mam wrażenie, że gdziekolwiek pojawiła się Juliana tam zdarzało się nieszczęście. Małe dziecko tułające się po Polsce, bez opieki, bez jakiegoś celu, bez pieniędzy, bez dokumentów, to robi wrażenie, ale czy mogło tak być??? Powiem szczerze, że zupełnie nie zrobiła na mnie wrażenia ta część. Dotrwałam do końca, zaczęłam czytać trzecią część i już od pierwszych stron wiem, że Toffi nie zyska mojej sympatii a wręcz przeciwnie. Przeczytałam pierwszą część, przebrnęłam przez drugą to i dam radę przeczytać trzecią.

Kolejny tom bardzo ciekawy. Polecam!

Kolejny tom bardzo ciekawy. Polecam!

"Byłam samotna wśród ludzi.
Czyż może spotkać człowieka coś gorszego?"

Wciągająca lektura. Z niełatwymi doświadczeniami głównej bohaterki.

"Byłam samotna wśród ludzi.
Czyż może spotkać człowieka coś gorszego?"

Wciągająca lektura. Z niełatwymi doświadczeniami głównej bohaterki.

Wspaniała historia! Polecam serdecznie

Wspaniała historia! Polecam serdecznie

Jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie historii gdzie główni bohaterowie nie mają większych problemów ze znalezieniem śladów które szukają. Czytając czekasz że coś się stanie, a tu nic znów im się udaje 😉. Polecam....

Druga część sagi jest dla mnie słabsza niż jej poprzedniczka. Dzieje się tak zapewne dlatego, że większość książki dotyczy lat współczesnych. Bohaterowie są bez wyrazu a ich perypetie często niewiarygodnie i naciągane.

Wow, nadal nie mogę oderwać się od książki chociaż Tofii mnie ..... czytam dalej

Typowo kobieca wizja świata z całym jego "dobrodziejstwem". Niestety, mocno zalatuje typowym czytadłem dla pensjonarek. O ile w pierwszej części, autorka dosyć naiwnie ale zgrabnie utkała intrygę, głównie dzięki umiejscowieniu akcji, to już w drugiej części wróciwszy do rzeczywistości, nie sprostała zadaniu zatuszowania swoich słabości i zmanierowaniu.

porzucam po 27%
szkoda, że w księgarni nie przyjmują zwrotów..

porzucam po 27%
szkoda, że w księgarni nie przyjmują zwrotów..

• Audiobooki

Ewa Cielesz Obce matki Zobacz więcej