Gesammelte Werke

Wydawnictwo: Anaconda
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
niemiecki
Zoltar

Der amerikanische Schriftsteller Edgar Allan Poe ist eine der schillerndsten Dichterfiguren der Weltliteratur. Mit seinen ebenso brillant wie psychologisch raffiniert erzählten Prosastücken gilt er als Urvater der Detektivgeschichte und als unübertroffener Meister des Unheimlichen, der mit messerscharfer Feder die Nachtseite der menschlichen Seele seziert. Diese breit angelegte Ausgabe seiner Werke versammelt über 40 seiner grandiosen Erzählungen, von »Berenice« über »Die denkwürdigen Erlebnisse des Artur Gordon Pym« bis hin zu »Von Kempelen und seine Entdeckung«.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Ta niemiecka edycja „Dzieł zebranych” sławnego amerykańskiego fantasty ukazała się w programie wydawnictwa Anaconda, które specjalizuje się na cenowo korzystnych wznowieniach klasycznych dzieł znanych twórców XIX-go wieku. Za stosunkowo niewielką cenę można więc zaznajomić się z twórczością Edgara Allana Poe. Gdzie jest zatem przysłowiowy haczyk?

Obszerny wybór opowiadań Amerykanina jest chronologiczny, a więc można na jego przeszło 800 stronach dobrze prześledzić rozwój talentu autora w latach 1832-1849. Przedstawione teksty należą bez wątpienia do najważniejszych w dorobku Poe i są często wymieniane przez historyków literatury fantastycznej. Ktoś, kto nie znał jeszcze zbyt wielu opowiadań tego autora, powinien być tą antologią raczej usatysfakcjonowany.

Jedynym znaczącym minusem tej książki jest brak przypisów. Odczuwałem to szczególnie boleśnie przy czytaniu tekstów z dużą zawartością francuskich cytatów. Poe wymagał (jak mniemam) od swoich czytelników znajomości tego języka....