Mazepa. Tragedia w pięciu aktach

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Dramat napisany przez Juliusza Słowackiego w Paryżu, w drugiej połowie roku 1839.
Głównym bohaterem jest młody Iwan Mazepa, paź i dworzanin królewski – przyszły hetman kozacki. Akcja toczy się w XVII wieku na zamku wojewody, którego odwiedza król Jan II Kazimierz Waza wraz ze świtą.

Pavvvel | 2016-04-03

Mazepa to dramat na miarę Szekspira lub Sofoklesa - jak u Szekspira tragiczny, jak u Sofoklesa nieuchronny. Dramat o namiętnościach, honorze, powinności, na tyle uniwersalny, że historyczny kostium nie jest tu żadnym kłopotem.

Ledarg1916 | 2016-04-24

Powiem tak, Słowacki wielkim dramaturgiem był! "Mazepa" jest na to kolejnym dowodem, choć to utwór z gatunku tych mniej, nazwijmy to, popularnych.

TheLostSymbol | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Niestety ta tragedia Słowackiego mnie nie zachwyciła. Dość nudna, posiadająca nawiązania historyczne, nie wzbudziła mojego zainteresowania. Z niecierpliwością czekałam na zakończenie.

Porównania do Szekspira? Czytając „Mazepę” doszłam do wniosku, że Kordian* w swoim monologu miał rację – nigdy nie będzie tak wielkim dramaturgiem jak Szekspir.

_______________________
* z „Kordian" J. Słowacki

Dramat czyta się dobrze. Słowacki po raz kolejny udowodnił, że jest bardzo dobrym dramaturgiem.

paulinkalinka | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Tragiczna opowieść o miłości, romansach i "podrywach". Tytułowy Mazepa to kobieciarz. Jednak jego późniejsze czyny ukazują go w szlachetniejszym świetle. Szczerze powiedziawszy liczyłam na inne zakończenie, ale cóż.
"Mazepę" czytało się lekko i przyjemnie.

nellanna | 2010-08-05

Niestety, nawet ta historia w wykonaniu wieszcza narodu pozostaje dla mnie średnim doświadczeniem mentalno-historyczno-kostiumowym...

Jeden z najlepszych dramatów Słowackiego - porównania z Szekspirem nie są tutaj przypadkowe.

jaro_321 | 2017-06-16
refleksyjnaa | 2017-03-17