Ciemność nad miastem

Seria: Stranger Things
Wydawnictwo: Poradnia K.
Darkness on the Edge of Town
Lillylovela

Boże Narodzenie, Hawkins, 1984. Szeryf Hopper chce spędzić w spokoju pierwsze święta z Jedenastką, lecz jego adoptowana córka ma inne plany. Mimo protestów Hoppera, wyciąga z piwnicy pudło opisane „Nowy Jork” i zaczyna „przesłuchanie”. Jak to się stało, że Hopper wiele lat temu wyjechał z Hawkins? Co oznacza „Wietnam”? Dlaczego nigdy nie wspomina o Nowym Jorku? I choć Hopper wolałby zmierzyć...

I choć Hopper wolałby zmierzyć się ze stadem wściekłych demogorgonów niż mówić o swojej przeszłości, wie, że nie może dłużej zaprzeczać prawdzie. Tak zaczyna się opowieść o incydencie w Nowym Jorku ‒ ostatnim wielkim śledztwie, nim wszystko się zmieniło…

Lato, Nowy Jork, 1977. Po powrocie z wojny w Wietnamie Hopper zaczyna od nowa. Mała córeczka, kochająca żona i praca detektywa w nowojorskiej policji ‒ życie w cywilu wydaje się takie łatwe… Ale gdy nagle zjawiają się tajemniczy agenci federalni i konfiskują akta dotyczące serii brutalnych, nierozwiązanych zabójstw, Hopper bierze sprawy w swoje ręce, kładąc na szalę wszystko, byle tylko odkryć prawdę.

Jako tajniak infiltruje świat nowojorskich gangów ulicznych. Gdy jest bliski rozwiązania sprawy, w całym mieście gasną światła, pogrążając Hoppera w ciemności głębszej niż kiedykolwiek wcześniej.

źródło opisu: https://www.empik.com/stranger-things-darkness-on-...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Maromira | 2019-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2019

„W każdym razie latem siedemdziesiątego siódmego zdarzyło się coś bardzo dziwnego…” – tymi słowami Jim Hopper rozpoczyna opowieść o śledztwie, które prowadził w Nowym Jorku. Za słuchaczkę ma Nastkę, a czasu aż nadmiar, bo za oknem tylko śnieg.

Śledztwo, które z perspektywy czasu Hopper uznaje za jedno z najtrudniejszych w swojej karierze, dotyczy tajemniczych morderstw popełnianych przez seryjnego mordercę. Zgony są niezwykle brutalne, a do tego dziwne, gdyż na miejscu każdej zbrodni zabójca zostawia ręcznie przygotowane karty z tajemniczymi symbolami. Hopper zaś nie tylko musi znaleźć sprawcę, ale zrobić to pomimo różnych nacisków ze strony przełożonych i upływającego czasu.

Nowy Jork w ujęciu „Ciemności nad miastem” to miejsce niebezpieczne, w którym łatwo stracić życie. Brzydotę miasta podkreślają tu w zasadzie wszyscy bohaterowie, a na jego niefunkcjonalność Hopper narzeka raz na jakiś czas. Kradzieże, morderstwa i niesprawiedliwości są tu chlebem powszednim i widzi to nie...

Ustatkowany_Gracz | 2019-07-14
Przeczytana: 06 lipca 2019

Cała recenzja na moim blogu: https://ustatkowanygracz.pl/ciemnosc-nad-miastem-recenzja-ksiazki/

Jeśli jesteś fanem przygód ekipy z miasteczka w stanie Indiana musisz wiedzieć, że Ciemność nad miastem nie zapewni Ci doznań rodem z serialu. Cytując klasyka, książka Adama Christophera ma małą „zawartość cukru w cukrze”. O co chodzi? Ano o to, że nie masz co liczyć na historię ocierającą się o sciencie-fiction polane thrillerowym sosem, w której pierwsze skrzypce grają ludzie obdarzeni wyjątkowymi zdolnościami. To niestety „tylko” kryminał z postaciami znanymi z produkcji Netflix.

W trakcie posiadówki w zasypanym śniegiem domku w Hawkins, Hopper opowiada Nastce o jednej ze swoich najtrudniejszych spraw, które miał do rozwiązania jako detektyw z wydziału zabójstw. Wszystko zaczyna się od poszukiwania seryjnego zabójcy, który na miejscu zbrodni zostawia ręcznie robione karty z wymalowanymi tajemniczymi symbolami. Do akcji szybko wkraczają federalni, odsuwając Jima i jego nową partnerkę...

Tojaczytam | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Dzięki uprzejmości @poradnia_k_wydawnictwo miałem okazję zapoznać się z najnowszą powieścią ze świata #strangerthings. Dziękuję❤❤❤.
Z góry zaznaczam, że moja ocena nie jest raczej obiektywna, gdyż Stranger Things to jedyny (?) serial, do którego zostałem namówiony i obejrzałem z wypiekami na twarzy i chyba wszystko z logo serialu by mi się spodobało 😉. Ale co to właściwie za książka? To rasowy thriller o gangach panujących na ulicach Nowego Jorku w latach siedemdziesiątych. Fabuła luźno nawiązuje do serialu (poniżej opis), więc raczej nawet osoby nie oglądające tego hitu mogą spokojnie przeczytać. Mnie osobiście brakowało pozostałych bohaterów serialu oraz jego specyficznego klimatu. Widać jednak fascynację autora główną postacią i próba odtworzenia jego przeszłości wypada całkiem dobrze. Przeczytajcie. Warto. Na @legimibooks jest już #audiobook do odsłuchania. 🙂

sliwkawk0mp0cie | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wzięłam i zaczęłam na otarcie łez po trzecim sezonie :) Świetny deser - Jima Hoppera uwielbiam i no cóż... Nie chcę spoilerować serialu, więc po prostu napiszę, że chcę go jak najwięcej! Podobała mi się nawet bardziej niż pierwsza część, bo to po prostu bardzo dobrze napisana książka akcji. Polecam nawet tym, co z serialem i pierwszą książka nie mieli styczności. Czekam na kolejny sezon i... kolejną książkę z serii!

maitiri_books | 2019-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 03 lipca 2019

„Stranger Things. Ciemność nad miastem” to druga po „Stranger Things. Mroczne umysły” książka z uniwersum uwielbianego na całym świecie serialu. Jako fanka serialu i w oczekiwaniu na jego trzeci sezon, nie mogłam przejść obojętnie obok książki, która swoją premierę ma dokładnie dzień przed premierą kolejnego sezonu serialu.

"Kiedy się nudzisz, wpadasz na nowe pomysły. A pomysły to dobra rzecz. Nigdy nie ma ich dosyć. (..) Pomysły prowadzą do pytań, a pytania też są dobre".

Książka opowiada o wydarzeniach z przeszłości jednego z moich ulubionych bohaterów, szeryfa Hoppera. Jest Boże Narodzenie 1984, dla Jima to wyjątkowo trudny czas. Odkąd wrócił do Hawkins, od czasu Sary, nie był w stanie pogodzić się ze smutkiem i dojmującym uczuciem straty, które narastały w miarę zbliżania się Świąt. Tym razem jednak było inaczej. Tym razem spędzał ten czas ze swoją adoptowaną córką Jedenastką, oficjalnie Jane Hopper, i nie mógł pozwolić sobie na pogrążenie się w rozpaczy. Chciał spędzić...

withwords_alexx | 2019-07-02

„Bo strach stanowi klucz. Jeśli ludzie się boją, możesz nad nimi panować.”, czyli rewelacyjna książka z serii Stranger Things.

Ciemność nad miastem to kolejna po Mrocznych umysłach książka z uniwersum serialu Netflixa Stranger Things. Jestem wielką fanką tego serialu, więc książki są u mnie pozycją obowiązkową. Ciemność nad miastem ma swoją premierę dzień przed premierą 3. sezonu serialu.

Boże Narodzenie, Hawkins, 1984. Szeryf Hopper chce spędzić w spokoju pierwsze święta z Jedenastką, lecz jego adoptowana córka ma inne plany. Mimo protestów Hoppera wyciąga z piwnicy pudło opisane „Nowy Jork” i zaczyna „przesłuchanie”. Jak to się stało, że Hopper wiele lat temu wyjechał z Hawkins? Co oznacza „Wietnam”? Dlaczego nigdy nie wspomina o Nowym Jorku?

Przenosimy się do lata 1977 roku, kiedy to Hopper zaczyna od nowa swoje życie w Nowym Jorku. Ma kochającą żonę i małą córeczkę. Pracuje jako detektyw w nowojorskiej policji. Gdy nagle zjawiają się tajemniczy agenci federalni i konfiskują...

bettylou | 2019-07-01

Książka jest dedykowana fanom Stranger Things.

Jest lekko napisana, pochłonęłam tę książkę w dwa dni. Tych wydarzeń w książce nie ma w serialu, ale bardzo fajnie jest się dowiedzieć co się działo w ulubionym, serialowym świecie. Książka opowiada o tym, co było przed… Latem 1977 roku wydarzyło się coś niezwykłego... Wyjaśnia, czemu doszło właśnie do wydarzeń obecnych w serialu - jak to się stało. A resztę już się dowiadujemy cztając tę niesamowitą ksiązkę!

Jest ciekawie, są momenty akcji i książka podrywa do czytania.

Bardzo polecam. Nie pożałujecie.

Maria | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

„W domku dziadka Hoppera panowała cisza.”
Ukrytym w lesie na obrzeżach Hawkins gdzieś w stanie Indiana. To tutaj zamieszkał James Hopper po powrocie z Wietnamu. To stąd wyruszył do Nowego Jorku, by ponownie do niego powrócić. To tutaj ukrywał Nastkę, zanim oficjalnie stał się jej opiekunem. To w nim próbował stworzyć rodzinę z przybraną córką. To pod deskami jego podłogi Nastka odkryła pudełka z przeszłością przybranego ojca i nie odpuściła, dopóki nie zgodził się na opowieść z przeszłości. Sprzyjały jej nie tylko wyjątkowa dociekliwość, upór oraz umiejętność zadawania prostych i celnych pytań, ale też czas grudniowy. Świąteczne dni, które Hopper znosił wyjątkowo ciężko. Nastka, opatulona w koce i wpatrzona w siedzącego w fotelu Hoppera, była dobrym słuchaczem. W wielu aspektach swojej osobowości dorównywała dorosłym. Potrafiła podążać za akcją i wysnuwać trafne wnioski, dopytując o szczegóły. Stała się moim moderatorem intymnego spotkania.
I stał się cud!
Ten zamknięty w...