Pan i jego filozof

Jale

źródło okładki: www.conrada11.pl

kass | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Bardzo przyjemna lektura. Język zręczny, zgrabny i przystępny. Zabrakło trochę ontologii platońskiej, która jest wszakże, obok teorii państwa, najważniejszym dorobkiem intelektualnym ateńskiego filozofa. Brak ten jednak rekompensują ciekawostki czysto historyczne, a także wnikliwa analiza Platona jako po prostu człowieka, który tak jak my wszyscy, z głową pełną marzeń i nadziei borykał się ze słabościami, niespełnieniem, poczuciem straty. Z pewnością warto dorobek Krawczuka poznać wnikliwiej.

atimere | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Bardzo ciekawa książka, godna polecania wszystkim którzy chcą bliżej poznać filozofię i losy Sokratesa i Platona. W sposób ciekawy i nietuzinkowy Aleksander Krawczuk przybliża filozofię Sokratesa i Platona, odbrązawiając ich co nieco. Ważnym atutem książki jest to, że osadza filozofów w realiach historycznych, co ułatwia zrozumienie zarówno filozofii jak i losów ww. Ciekawym rozwiązaniem jest uzupełnienie filozoficzno - historycznych rozważań o losy Apulejusza, Pudentilli, Poncjana i Pudensa, uwikłanych w drobną mistyfikację.
Nadmienić trzeba, że książka jest napisana językiem przystępnym dla przeciętnego czytelnika.

| 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

To rzecz o życiu Platona, bardzo sprytnie opowiedziana. Szkoda tylko, że brak w niej tego najbardziej znanego Platona - filozofa, króluje zaś polityka...

Aleksander Krawczuk dzięki swoim licznym publikacjom mocno przybliżył polskiemu czytelnikowi świat starożytny. Nie inaczej jest w książce "Pan i jego filozof" opatrzonej podtytułem "Rzecz o Platonie". W istocie, podtytuł ten mówi wiele (acz nie wszystko) o jej treści. Akcja książki toczy się niejako dwutorowo: w północnoafrykańskiej Oei w II w. n.e. i w Grecji okresu klasycznego. W pierwszym przypadku poznajemy losy rzymskiego pisarza Apulejusza, który po ożenku z bogatą wdową został oskarżony o czary. W drugim natomiast sam Apulejusz przedstawia nam wybrane zagadnienia z życia i działalności Sokratesa i Platona. Krawczuk bardzo pomysłowo snuje narrację dokonując pewnego wyboru z koncepcji Platona znanych z jego literackiej spuścizny. Poruszone zostały kwestie Tyranii Trzydziestu, wyprawy Cyrusa, czy sycylijskich wojaży Platona. Autor zarysowuje też przy okazji panoramę Cesarstwa za Antoninów, gdy było ono - jak to trafnie ujął w swej książce Paul Veyne - imperium grecko-rzymskim....

Dzieckokwiatu | 2010-05-22
Przeczytana: 23 lutego 2010