Groby Cheronei

Jale

źródło okładki: www.antykwariat.nepo.pl

Aleksandrus | 2018-09-23
Przeczytana: sierpień 2018

Bezpośrednie wydarzenia po bitwie na błoniach Kefizosu. Upadek niezależności Hellady w oczach Ateńczyków. Profile Demostenesa, Demadesa, Izokratesa i wielu innych. I jak to zwykle bywa szerokie tło historyczne i mitologiczne w przedstawieniu ogólnej sytuacji ówczesnego świata. Uwaga, Krawczuk tym razem wtłacza również w teks swoje własne przemyślenia nad życiem i jego sensem. Warto!

Iselor | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Klęska wojsk greckich w bitwie pod Cheroneją sprawiła, że Hellada dostała się pod faktyczne panowanie króla Macedonii, Filipa. Profesor Krawczuk w swojej książce porusza jednak nie tyle temat samej bitwy - o niej samej bowiem nie ma jakichś bardzo szczegółowych źródeł - lecz o wielu aspektach związanych z tymże wydarzeniem. O tym dlaczego konflikt wybuchł. Co straciły a co zyskały po owej klęsce miasta-państwa greckie (zwłaszcza Ateny); kim byli główni aktorzy owych wydarzeń - nie tylko król Filip, ale i najważniejsi politycy greccy tamtego okresu. I jaki los spotkał tych, którzy w owej bitwie polegli. Na sam koniec: co z tego wszystkiego, z dziedzictwa materialnego i literackiego związanego z bitwą przetrwało do naszych czasów i jak wpłynęło na kulturę europejską. "Groby Cheronei" to książka oczywiście dla każdego kto wielbi kulturę antyku; nie mam bowiem złudzeń że po tą pozycję (ani żadną inną profesora Krawczuka) sięgną osoby nie zainteresowane tematem :)

goskrzys | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Zdawać by się mogło, że opowieść o klęsce Greków pod Cheroneą może być interesująca jedynie dla pasjonata, który zaczytuje się w opowieściach o hoplitach, greckich retorach i starożytnej polityce. Sama miałam początkowo wątpliwości, czy aby na pewno wyniosę dla siebie z tej lektury coś więcej, ponad porcję dobrej, gawędziarskiej lektury. Ale autor ponownie nie zawiódł.

Sama bitwa, a w zasadzie klęska, którą ponieśli w bojach z Macedonią Grecy, jest tu potraktowana raczej epizodycznie, choć stanowi punkt wyjściowy całej książki. Sprawa owej porażki militarnej podnosi zarówno kwestię podżegania do wojny (główny ciężar oskarżenia padł na mówcę Demostenesa, co otwiera całą przestrzeń, w której autor ukazuje role i znaczenie mówców w starożytnej Grecji tego okresu), poświęcenia, zdrady, politycznych zagrywek oraz intryg, w których obłuda walczy o swoje z chciwością i dbałością o własny interes. Narracja co i rusz odbiega od zasadniczego tematu (ciekawy jest na przykład wątek,...

JWRJWR | 2015-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Bitwa pod Cheroneą, a w tle wielcy myśliciele i mówcy starożytnych Aten. Wiele zapamiętałem z tej historii dzięki talentowi autora w przekazywaniu treści w sposób interesujący. Przyjemnie się czyta. Polecam.

Elevander | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Często wracam do tej niewielkiej objętościowo książeczki. Jej tematyka wiąże się z kluczową dla losów Grecji bitwą pod Cheroneą w 338 r. p.n.e. Autor nie poprzestaje jednak na opisie polityczno-militarnej sytuacji w Grecji tego okresu. Zastanawia się nad zagadką lwa cheronejskiego, opowiada o sporach między ateńskimi mówcami Demostenesem i Ajschinesem, o heterze Fryne, o filozofach z platońskiej Akademii i z kręgu cynika Diogenesa. Bardzo barwna i lekka opowieść o schyłku epoki klasycznej w starożytnej Grecji!

Tomasz Babnis

Calmin | 2013-06-11
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł „Groby Cheronei” sugeruje nam tematykę którą podjęto w omawianej monografii. Autor pisze o skutkach bliższych, i tych nieco dalszych klęski wojsk Ateńskich, Tebańskich i miast z nimi sprzymierzonych z królem Macedońskim Filipem II w bitwie pod Cheroneą która odbyła się w 338 roku p.n.e. Autor podaje przy tym wiele szczegółów z życia ówczesnych Aten.
Moim zdaniem jest to praca bardzo wartościowa, którą z pewnością będą zachwyceni ludzie interesujący się historią starożytną, a w szczególności historią Aten. Nieco mniejszą wartość książka stanowi dla naukowców. Jest to książka pisana stosunkowo prostym językiem z licznymi anegdotami i ciekawostkami, mniej w niej jest faktografii. Aż bije z niej brak przypisów czy jakichkolwiek wskazówek bibliograficznych co uniemożliwia szybkie odnalezienie dzieł na które powołuje się autor. Zarówno tytuł całej monografii jak i poszczególnych rozdziałów, w mojej ocenie odpowiada treści w nich zawartych, książka jest napisana poprawnie...