Winter der Welt: Die Jahrhundert-Saga. Roman (Jahrhundert-Trilogie, Band 2)

Okładka książki Winter der Welt: Die Jahrhundert-Saga. Roman (Jahrhundert-Trilogie, Band 2) Ken Follett
Ken Follett Wydawnictwo: Bastei Lübbe Cykl: Stulecie (tom 2) literatura piękna
Stulecie (tom 2)
Winter of the World
Bastei Lübbe
2018-09-12
2018-09-12
niemiecki

Iście serialowa epopeja. Wielość wątków i postaci z początku przeraża, lecz w praktyce układa się w logiczną całość. Drobnym handicapem w czytaniu będzie z pewnością wiedza historyczna z okresu I połowy XX wieku.

Jak zwykle nie zawiodłam się na powieści autorstwa Kena Folletta. Opowieść ta wykracza poza suche fakty, wspaniale obrazuje dramatyczne losy świata i emocje zwykłych ludzi.
Polecam w formie audiobooka. Krzysztof Gosztyła jako narrator-rewelacyjny.

Polecam w formie audiobooka. Krzysztof Gosztyła jako narrator-rewelacyjny.

1984

Coraz mniej podobają mi się powieści Folletta. Postacie zachowują się i podejmują decyzje niezrozumiałe dla mnie, nawet uwzględniając ich różne charaktery. Poza tym wyczuwam kompletną nieznajomość mentalności radzieckiej, Rosjanie są jakby ludźmi Zachodu umieszczonymi w Rosji.
Nie mogę też zrozumieć ubolewania nad ruinami Berlina - jako Polka wychowana na naszej historii i literaturze od razu widzę Warszawę, nad którą nikt się nie litował. I niemieccy chłopcy w za dużych hełmach jadący na front dziwnie kojarzą mi się z innymi chłopcami w za dużych hełmach. Nie rozumiem dlaczego autor to robi, to już druga powieść, w której biedni Niemcy są krzywdzeni przez niedobrych ludzi.
Poza tym powieść czyta się bardzo dobrze.

Podobnie jak wcześniej – sporo można się z tej książki dowiedzieć lub…przypomnieć z historii. Autor bardzo się ponownie przyłożył do istotnych faktów z historii i – jak to się potocznie mówi – „nie ma ściemy” . Tak naprawdę było. Oczywiście historie osobiste głównych bohaterów są pomysłem Autora, ale jakże misternie wplecione w wydarzenia historyczne. Czasem ma się jednak wrażenie, że świat jest tak mały, jak w niektórych polskich serialach (operach mydlanych). Bohaterowie spotykają na ze sobą wszędzie na całym świecie, przypadkiem, jakby Europa i Stany to był tylko jakiś kwartał ulic. Jest to pewna słabość Folleta, którą zauważyłem już w jego innej książce (tam chodziło o telefony: każdy w USA w latach 50 – tych siedział całą dobę przy telefonie).

Widać również, że Autor nie był w stanie do końca sensownie ogarnąć całego tego okresu, chcąc dotknąć każdej ważniej sytuacji polityczno – gospodarczej tego czasu (kryzys. nazizm, wojna, komunizm itp.) skacząc między bohaterami i latami. Sprawia to wrażenie, jakby – stosując nazewnictwo filmowe – była to wersja kinowa, nie reżyserska. Widać skróty, cięcia, ewidentnie widać w niektórych momentach, że coś zostało „wycięte”…

Porażająca jest historia powstawania nazizmu. Niektórzy odnajdą pewną analogię do stosowanych nadal współcześnie, w XXI wieku – „nieśmiertelnych” schematów demagogicznych i wykorzystywania propagandy (obcy, imigranci, nacjonalizm, narodowość, fałszywy patriotyzm). Smutne i wstrząsające, że historia kołem się toczy. Jeszcze gorsze spostrzeżenia są w odniesieniu do ideologii komunistycznej i historii oraz roli ZSRR w wojnie. Spotkały świat dwa równorzędne piekła.

Z mojego punktu widzenia muszę też z żalem podkreślić, iż podobnie jak w pierwszym tomie, tak i w tym, według Autora Polska w procesach historycznych tamtego okresu właściwie nie istnieje (!). Naprawdę! Jest oczywiście krótki fragment o zaatakowaniu Polski przez nazistowskie Niemcy, ale tylko jako powód bohaterskiego ultimatum i wypowiedzenia wojny przez Wielką Brytanię i Francję. Autor stosuje tutaj fatalny relatywizm historyczny, ale czego spodziewać się po…Brytyjczyku. Poza tym nasz kraj pojawia się jeszcze kilkukrotnie jako nic nie znacząca wzmianka. I podobnie nie spodziewajcie się, że przeczytacie o polskich lotnikach broniących Londynu, gen. Andersie, Maczku czy gen. Sosnkowskim. Oczywiście o Enigmie i tego typu tematach też zapomnijcie. I nie chodzi tutaj o moją urażoną dumę, ale o oczywiste - nie tylko z polskiej historii – ale również światowej, fakty.

Generalnie jednak polecam książkę. Naprawdę spora kopalnia faktów i emocji. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiły opisy ludzi i sytuacji w Berlinie pod koniec wojny, wejście armii czerwonej (pisownia poprawna:-)) i prowokacji Stalina, która doprowadziła do podziału Niemiec. Naprawdę porażające.

Kolejny tom z trylogii „Stulecie”. Podobnie jak tom pierwszy – fascynujące historie głównych bohaterów tomu pierwszego, w szczególności ich dzieci – wplecione w historię świata lat 30 – tych i 40 – tych. Podobnie jak początek cyklu, ta opowieść jest bardzo obszerna i trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, aby ją „pochłonąć”, ale żadna z tych chwil nie jest stracona....

Ja oceniam gorzej niż inni ponieważ mało tutaj zwrotów akcji, ciągnie się często i tak na prawdę opowiada historię II Wojny Światowej, co wszystkim jest dość znane

Druga część sagi, która trochę mniej mnie zachwyciła., jednak czytałam ją z dużą ciekawością. Poznajemy dalsze losy poznanych wcześniej bohaterów wplatanych w wir wydarzeń historycznych. Trochę brakowało mi akcentu polskiego tym bardziej że czasy które obejmuje książka, tj. Wybuch drugiej wojny światowej są mocno z Polską związane. Mimo to polecam dla poznania szerszego kontekstu wydarzeń społecznych, ekonomicznych i politycznych, które do wojny doprowadziły.

Jest to druga cześć książki „ Upadek gigantów”. Moim zdaniem to niestety ta gorsza część. Po za tym irytujące są toporne opisy relacji pomiędzy postaciami, czytałam kilka książek Folleta, ale w żadnej z poprzednich tak mnie to nie raziło.

Kontynuacja cyklu "Stulecie" Forma autora niezmiennie mistrzowska. Ze zniecierpliwieniem wyglądam kolejnego tomu.

Audiobook.
Książka opowiada o burzliwych rządach Hitlera od 1933 do końca wojny ale autor też nie zapomina o innych państwach które odgrywały ważne role w drugiej wojnie światowej.,...
Follett oczywiście w tą historię wplata głównych bohaterów znanych z " Upadku gigantów" i ich dorastające dzieci......

Follett jak zwykle nie zawiódł, książka warta przeczytania lub odsłuchu jak ktoś ma Audiotekę. Kawał dobrej historii z którą warto się zapoznać. Polecam 💓

Audiobook.

Follett jak zwykle nie zawiódł, książka warta przeczytania lub...

Rewelacja. Doskonała zarówno jako drugi tom cyklu, jak i samodzielna powieść o ludziach, narodach, losach w czasie II wojny światowej. Doskonale powiązanie faktów i losów fikcyjnych postaci. Uczta dla głodnych umysłów.

• Powieść historyczna