2001: Odyseja kosmiczna

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 1) | Seria: Superprodukcje Audioteki
Wydawnictwo: Audioteka
Audioteka

Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina. ● Pierwsza część bestsellerowego cyklu ● Klasyka literatury science-fiction ● Tło dźwiękowe i muzyka Przedmowa Arthura C. Clarke’a do “2001: Odyseja...

● Pierwsza część bestsellerowego cyklu
● Klasyka literatury science-fiction
● Tło dźwiękowe i muzyka

Przedmowa Arthura C. Clarke’a do “2001: Odyseja kosmiczna”:

“Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów - taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyższają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w sumie około stu miliardów ludzi. Jest to interesująca liczba. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce, którą jest Droga Mleczna, znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi, świeci jedna gwiazda naszej Galaktyki.

Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo - być może większość - z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo “Ziem”, by każdy członek rasy ludzkiej - włączywszy w to pierwszych człekokształtnych - miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty.

Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych.

Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos?

Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją.

Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła.”

źródło opisu: https://audioteka.com/pl/audiobook/2001-odyseja-kosmiczna

źródło okładki: audioteka.pl

pani_żabencja | 2019-06-30

Chylę czoła przed Autorem i polecam obejrzeć najpierw film, bo powieść powstała na kanwie scenariusza (jeśli zapozna się najpierw z powieścią, można nie docenić filmu). Oba dzieła skłaniają do głębokiej refleksji nad statusem człowieka we Wszechświecie.

arneex | 2019-05-30
Przeczytana: 30 maja 2019

Niestety, w mojej ocenie słabo.
Takie to wszystko jakieś sztuczne. Film zdecydowanie lepszy. Powieść strasznie się dłuży, jakieś niepotrzebne opisy, nic to nie wnosi do całości...

malseir_79 | 2019-05-12

Jako osoba kompletnie nie znająca się na literaturze s-f sięgnęłam po Odyseję bez żadnej wiedzy na temat jej „wielkości” i genezy, dzięki czemu mogłam w najczystszej formie rozkoszować się fabułą bez odniesień do kultowego filmu Kubricka. Audiobook nagrany jest w formie słuchowiska zatem kolejny raz (mistrzowskie audiobooki dzieł Lema) dostarcza się odbiorcy wręcz nieziemskich wrażeń, oswajając i rozprawiając z mitem nieprzystępności gatunku.
Wizjonerska powieść Clarka to pean na cześć nauki i możliwości eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka. Akcja rozgrywa się w trzech różnych momentach i miejscach - 3 miliony lat p.n.e. w Afryce, następnie w 1999 roku na Księżycu i finalnie na Japetusie -jednym z księżyców Saturna. Wszystkie wątki łączy tajemniczy monolit, który w okresie prehistorycznym stanowi zaczątek rasy ludzkiej, z kolei odkryty przez naukowców na Księżycu zaczyna emitować silny sygnał w kierunku Saturna, by tam okazać się gwiezdną bramą.
Spora część akcji...

geokuba | 2019-04-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2019
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Arcydzieło, klasyka klasyki, monolit zarówno literatury jak i kinematografii science-fiction. Książkę Clarke napisał na podstawie własnego scenariusza do filmu Stanleya Kubricka. Ale jeszcze wcześniej było opowiadanie Clarke’a pt. „Posterunek” z 1951 roku, które stało się inspiracją dla całego przedsięwzięcia.

Zapomniałem już, jak wiele różnic jest między fabułą książki, a filmem. Wręcz teraz wydaje mi się, że film jest tylko namiastką wersji papierowej. Arthur C. Clarke wyraził w powieści całość swojego zamysłu, opowiedział wszystko co chciał przekazać, zastosował środki oszałamiające wyobraźnię czytającego. W tym wszystkim nie ma kopii filmu; ogólny zarys jak i główny wątek pozostał, ale wszystko wokół jest nowe, świeże i równie wciągające. Jeżeli ktoś zna tylko film, niech sięgnie po książkę, nie zawiedzie się. Jeszcze warto wspomnieć o istotnej różnicy: w filmie podróżnicy lecieli na Jowisza, w książce natomiast na Saturna, a konkretnie celem był jego księżyc: Japetus.

Okazją...

cvallo2 | 2019-04-01
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, 2019
Przeczytana: marzec 2019

Rewelacja...superb...itp itd...
No nie dla mnie. Książka to taka typowa sinusioda...
Kiedy autor nie rozwlekał się nad filozofią, opisami było ciekawie...ale kiedy schodził w tematy filozofii, opisów to zaczynałem się męczyć...
Nie oczekuję od książki stałej akcji ale te odjazdy opisowe ciężko mi się czytało.

Delek66 | 2019-02-20
Przeczytana: 30 maja 2017

Świetnie zrealizowany audiobook bardzo interesującej książki autorstwa Artura Clarka. Godne polecenia!!!

kami1811 | 2019-02-13
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Świetna książka! Pokochałam ją tak samo jak film :)

Rafał R | 2019-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2019

Rewelacja. Poleciałem w kosmos.

Pawel | 2019-01-09
Przeczytana: 2018 rok

Wysłuchałem jako audiobooka. Znacznie ciekawsza od uznawanego za arcydzieło filmu, którego nie dałem rady obejrzeć

Leszek | 2018-11-29
Przeczytana: 09 listopada 2018

Jak dla mnie za dużo opisu, za mało dialogów, momentami męczyłem się opisami kosmosu.

Opowieści księżycowe – czego szukamy w kosmosie?

Choć wyobraźnia nie zna granic, to naprawdę trudno jest pojąć naturę wszechświata – nieskończenie wielkiego uniwersum, w którym pół wieku temu pierwsi ludzie pojawili się na Księżycu, właściwie jedynym naturalnym satelicie planety Ziemia. Wydarzenie wyjątkowe, skłaniające do refleksji. Jak bardzo zmienił się nasz sposób myślenia o kosmosie? Czego dowiadujemy się o nim z kart literatury?

Premiera „Terroru“ już dzisiaj!

5 kwietnia 2018 roku to data polskiej premiery „Terroru”, serialu produkcji AMC opartego na powieści Dana Simmonsa. Serial, którego producentem jest między innymi Ridley Scott, stworzony został przez Davida Kajganicha. W tym 10-odcinkowym, zrealizowanym z niezwykłym rozmachem spektaklu występują wybitni, wielokrotnie nagradzani aktorzy, m.in. Jared Harris, Tobias Menzies, Ciarán Hinds i Paul Ready.