Anaruk, chłopiec z Grenlandii

1 120
Anaruk, chopiec z Grenlandii
Gosia

Inne wydania

Opis przygód 12-letniego Eskimosa, Anaruka, jest rezultatem pobytu autora na Grenlandii. Książka stylem i formą jest nieco bardziej zbliżona do reportażu niż klasycznej powieści przygodowej. Autor stara się w niej opisać codzienne życie Eskimosów, przytacza też kilka inuickich legend.
Anaruk, chłopiec z Grenlandii jest lekturą w klasie III szkoły podstawowej.

źródło opisu: opis autorski

Uczeń architekta
Elif Şafak

7,75 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Cassin89 | 2011-04-02
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Wszyscy lubią mydło zamiast czekolady ;)

Assapan | 2011-02-17

Mydło jest lepsze od czekolady :).

Secrus | 2013-12-08
Przeczytana: 2003 rok

Nudne było niemiłosiernie...

Marcelina Bociek | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

Była to moja lektura szkolna jakoś w 2 klasie podstawówki. Jako ogromna wielbicielka zwierząt bardzo przerażała mnie myśl, że Eskimosi zabijali swoje psy i zjadali. Oprócz tego znajduje się tam też kilka innych przerażających wstawek o bezbronnych zwierzakach. To było ciężkie i traumatyczne. Pamiętam, że chłopcom się podobała, ale dziewczynki chyba zbyt mocno przeżywają takie książki. Pewnie lepiej byłoby gdyby lektura omawiana była w 4-5 klasie, ale to tylko moje zdanie. :)

yootsuu | 2014-08-23
Przeczytana: 2003 rok

moim zdaniem, jeśli już koniecznie chcemy wciskać taką książkę do spisu lektur, dajmy ją dzieciom w IV klasie, nie II czy III. z wiekiem łatwiej idzie przebijanie się przez mniej ciekawe treści, a, przede wszystkim, lepiej znosimy zrozumienie innej kultury i opisy zabijania zwierząt. książka powinna obudzić w dzieciach przekonanie, by doceniać możliwości, jakie mamy w naszym otoczeniu, a tak naprawdę tylko zniechęca do czytania i smuci.

koal | 2013-10-28

Książeczka z dzieciństwa, ale pamiętam, że przyjemnie się ją czytało, choć z perspektywy czasu stwierdzam, że bardzo pobieżnie przedstawiało życie i obyczaje Eskimosów. Niemniej jednak może być traktowana jako lekkostrawny wstęp czy też zbiór podstawowych informacji przedstawionych w formie krótkich opowieści.

Rewolwerowiec | 2011-09-07
Przeczytana: 2001 rok

Pierwszy raz przeczytałem w 3 kl.podstawówki (swoją drogą jedna z niewielu lektur które przeczytałem),drugi raz rok temu,pożyczyłem od młodszego brata.Takie tam brednie o dzieciaku który wolał mydło od czekolady bo tłuściejsze. ;)

Kajetanka | 2013-06-09

Książka opowiada o wspomnieniach Czesława Centkiewicza. Jest on narratorem jak i bohaterem. W wspomnienia wplatają się losy dzielnego chłopca Anaruka. Książka, która bawi nawet dużo lat po jej pierwszym przeczytaniu.

Aleksandra | 2013-07-23

Jak to się mówi: "dawno temu i nieprawda". Interesowały mnie fotografie. Dziś w sumie uderza mnie fakt, że to pierwsza książka, która przeniosła moją wyobraźnię gdzieś, hen, daleko.

Monyyka | 2010-06-20

Bardzo mi się podobał fragment gdzie jadł mydło ;D Jak dla mnie jedyny dobry moment książki.. No a przecież będąc w 2 czy tam 3 klasie nie jest się zbyt wymagającym czytelnikiem...